A hogyan továbbra a tőzsdék ma pozitív választ adtak, az indexek világszerte szép emelkedést mutatnak. Az európai mutatók 2-3 százalékkal emelkednek, a Stoxx 600 index 2,1 százalékkal megy fel. A németeknél a kedvező vírusszámok is hozzájárulhatnak az optimizmushoz, 2,9 százalékkal ugrik a DAX. Jól szerepelnek az autógyárak, a BMW, a Daimler vagy a Volkswagen. Az amerikai határidős indexek is több mint másfél százalékos pluszban vannak, ami ritkaság.
Pedig az optimizmus mellett sok az aggódó hang is, a tőzsdeindexek a “félelem falán kúsznak felfelé”. Elég csak megnézni egy tőzsdei vélemény– és elemzés-oldal ma reggeli legolvasottabb cikkeinek címeit (a medve az eső, a bika az emelkedő trend jelképe):
- “Maradj optimista. Maradj bika (emelkedés-párti, ‘bullish’). Én az vagyok.”
- “Az ‘adj el májusban’ stratégia működik, a tőzsdék gyengesége fokozódik, a medvék visszanyerik az irányítást”
- “A fogyasztói kereslet nem fog visszaállni – mutatjuk, miért”
- “S&P 500: 3 ok, amiért további felpattanást várhatunk összeomlás helyett”
- “Készülj fel, hogy a részvénypiac újra lefelé indul el”.
Itthon a BUX index is 2,6 százalékkal emelkedik, a vezető papír az OTP csaknem öt százalékos ugrással. A Mol 2,6, a Richter 0,2, a Telekom 0,4 százalékkal drágul. A forint kissé erősödik, 354,0 az euró ára.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Interjú az elnökkel
A mai jó hangulat legfőbb oka Jerome Powell, a Federal Reserve elnökének nyilatkozata lehet. Eszerint
az amerikai gazdaság kilábalása a vírusválságból a következő év végéig is elhúzódhat. De csak ha nem lesz második fertőzési hullám. Ahhoz, hogy a gazdaság teljes egészében helyreálljon, az emberek bizalmának is teljesen helyre kell állnia. Ehhez pedig alighanem meg kell várni egy oltás érkezését – mondta Powell egy interjúban. Ismét elvetette az USA-ban a negatív kamatlábak alkalmazásának gondolatát. Sürgette viszont, hogy újabb likviditásjavító mentőcsomagokat adjanak a gazdasági szereplőknek.
Nő a kínai-amerikai feszültség
A nap hírei között a Bloomberg azt is kiemeli hírlevelében, hogy az Egyesült Államok és Kína közötti feszültségek súlyosbodnak. A Trump-adminisztráció újabb kampányt indított, azzal vádolva Kínát, hogy légiutasokat küldött szét a fertőzés terjesztésének céljából az egész világon. Eközben Kína kritizálta az új amerikai exportkorlátozásokat, amelyek olyan cégeket céloztak meg, mint a Huawei Technologies Co., és megígérte, hogy megtesz minden szükséges intézkedést vállalatainak védelme érdekében. Mike Pompeo külügyminiszter pedig figyelmeztette Kínát, hogy ne akadályozza az Egyesült Államok újságíróinak munkáját Hong Kongban. (További cikkünk a témában.)
Azt mondta az AstraZeneca
Az AstraZeneca Plc lett az oltóanyag nagy reménysége, azt állítja, hogy 30 millió adagot szándékozik az Egyesült Királyság rendelkezésére bocsátani szeptemberig. Továbbá vállalta, hogy idén összesen 100 millió adagot szállít, ha a beoltás sikeres. Az oltóanyag hatását már tanulmányozzák az emberi pácienseken. Időközben Európából további csökkenő fertőzési számokat és kijárási könnyítéseket jelentettek. Az Egyesült Királyság és Olaszország a március óta feljegyzett legkevesebb halálesetet jelentette. Franciaországban viszont három hét alatt a legtöbb haláleset történt. (A nemzetközi vírusszámokról itt, a hazai statisztikákról itt írtunk.)
Szárnyalnak a nemesfémek
Ezt azonban lehet, hogy a piac nem így gondolja, főleg, hogy pár napja Donald Trump elnök is a negatív kamatok lehetőségére utalt. A nemesfémek ára valószínűleg azért emelkedik, mert a múlt heti pocsék makrogazdasági adatok, például a foglalkoztatási és kiskereskedelmi eladási számok miatt (és a Powell-beszéd alapján) a befektetők további könnyítéseket, segélyprogramokat várnak. Már pénteken meglódult az arany és az ezüst, ma pedig folytatják.
Az arany ma is egy százalékkal drágább, és közelít áprilisban beállított sok éves csúcsához, az 1788,8 dollárhoz. Egy év alatt pedig már közel 39 százalékkal emelkedett. Az ezüst és a platina ugyan eléggé le van maradva az aranytól éves összevetésben, de pénteken is, ma is nagyon igyekeznek ezt behozni. Ma is újabb 4-5 százalékos pluszban vannak.
Az olaj is jól szerepel ma, a WTI öt százalékkal 31 dollárra, a Brent négy százalékkal 33,70-re emelkedett. Ez is javítja a tőzsdék hangulatát. Japánban ugyan csökkent a GDP az első negyedévben, de kevésbé, mint ahogy az elemzők számítottak rá. Nagyot ugrott ma a Ryanair részvénye, kilenc százalékot. A cég vesztesége ugyan nagyobb lett a vártnál, a befektetők azonban a jövőt mégis pozitívabban árazzák a gyorsjelentés után.