Továbbra is óvatosság, kivárás látszik a piacokon kedden, az európai tőzsdék szerény pluszban vannak, Németországban, Franciaországban és Nagy-Britanniában egyaránt pár ezrelékes erősödés látható. Az amerikai határidős részvényindexek is hasonlóan csekély pluszban vannak, miután hétfőn este ismét jelentősen estek a technológiai papírok az Nvidia szerdai gyorsjelentése előtt. Az ipari részvények Dow Jones indexe azonban szerény pluszban tudott maradni.
Fontos makroadatokkal teletűzdelt hét ez, így a nyárias, enyhe ármozgások könnyen felerősödhetnek.
A Budapesti Értéktőzsde irányadó indexe 0,7 százalékkal esik, a Mol és a Telekom 0,6-0,6, az OTP 0,5 és a Richter 1,6 százalékos sülyedése mellett. Az Opus 1,5 százalékkal erősít, 4,3 százalékkal drágult az AutoWallis, talán egy céláremelés miatt, két százalékkal esik viszont a Masterplast.
Az euró/forint 393,90, majdnem pontosan annyi, mint tegnap este volt. Az arany 0,5 százalékkal esik, de nincsen messze eddigi történelmi csúcsától. Az olaj is közel egy százalékkal süllyed, de ezt hétfőn jelentős, három százalék körüli drágulás előzte meg. Az európai földgáz 2,7 százalékkal megy fel.
Kamatdöntés jön itthon
Kedden kora délután teszik közzé a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatdöntését, amit szokás szerint tájékoztató követ három órakor. Az Erste Befektetési Zrt. várakozása szerint a jegybank szinten tartja majd a kamatokat, az eddigi 6,75 százalékon.
Ennek oka főként a konszenzusnál magasabb júliusi inflációs szám, valamint az augusztusban tapasztalt piaci volatilitás lehet.
Lesz még kamatcsökkentés az idén
Az elemzők körében is kérdéses, hogy kamatvágás mellett teheti-e le a voksát a jegybank – írja a K&H Értékpapír.
A többség szerint nem nyúl hozzá a kamatszinthez az MNB most, de az év hátralévő részében folytathatja a csökkentést még a jegybank.
Az euró árfolyama változatlanul 400 forint alatt mozog, ez pedig a jegybanknak is némi teret adhat majd idővel a további kamatcsökkentésekre – véli a brókercég.
A Fed-re figyel az MNB is?
A forint számára a délutáni jegybanki kommunikáció lehet meghatározó, a kamatdöntés sem teljesen lefutott kérdés. De a várható kamatpályával kapcsolatos további mondatok még hangsúlyosabbak lehetnek – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Ezúttal kamattartást várunk az MNB-től.
A jegybank által kiemelten figyelt tényezők többsége most óvatosságot indokol. Célszerűnek látszik megvárni a szeptemberi 18-i Fed-kamatdöntést, és annak függvényében szeptember 24-én folytatni a hazai kamatvágási ciklust – írták a cég elemzői.
Fontos amerikai makroadatok jönnek
Az amerikai gazdaságban kulcskérdés a kamatszint, amit szinte biztosan csökkentenek majd szeptemberben. Nem mindegy azonban ennek mértéke (25 vagy 50 bázispont), illetve az ezt követő kilátások, kommentárok. Így az amerikai makroadatok továbbra is fontosak a piacok számára. A héten érkezik:
- CB Fogyasztói bizalom indexe, kedd: Ebből kiderül, mennyire pozitívan ítélik meg az amerikaiak gazdasági kilátásaikat, mennyire állnak készen költekezni.
- Második negyedévi GDP-adatok, csütörtök: Nőtt vagy zsugorodott az USA gazdasága a második negyedévben?
- Személyi jövedelmek, kiadások, péntek: Többet keresnek, többet költenek az emberek?
- Júliusi PCE inflációs adatok, péntek: Az Egyesült Államokban a fogyasztók által vásárolt áruk és szolgáltatások árának változását vizsgálja. A Fed által erősen figyelt mutató.
Ezen kívül egy sor gyorsjelentés is érkezik majd, élükön a szerda estére ütemezett Nvidia óriással.
Acélos kínai gondok
Csak jönnek és jönnek a rossz hírek Kínával kapcsolatban – írja a Bloomberg. A Temu-tulajdonos PDD Holdings hétfőn szokatlanul borús kilátásokkal lepte meg a befektetőket, amit sokan a kínai gazdaság romló egészségi állapotával magyaráznak. Ennek pedig globális hatásai vannak. (A PDD részvényei 29 százalékkal zuhantak, ami az eddigi legnagyobb elmozdulás a cég történetében.)
A kínai gondok a BHP Groupot, a világ legnagyobb bányavállalatát is foglalkoztatják, a közeljövőben volatilitásra számít a globális nyersanyagpiacokon. A vasérckínálat a jövő évben meghaladja majd a keresletet, mivel az acélfelesleg elárasztja a piacot. A kedden Kínából érkezett adatok is megerősítették ezt az üzenetet, az ország acélműveinek veszteségei növekedtek, ami további termeléscsökkentést tesz szükségessé.
Kényszerpályán mozog az arany?
Az arany idei kiemelkedő teljesítményét elsősorban a jegybankok vásárlásainak köszönheti. A World Gold Council adatai szerint csak az első félévben 483 tonna aranyat vásároltak a jegybankok, főleg a kínai, az indiai és a török. Pedig az elmúlt tíz év adatai alapján egész évben szoktak átlagosan 570 tonna körüli mennyiségű aranyat vásárolni – írta az Erste Befektetési Zrt.
A kínai jegybank igyekszik az aranytartaléknak az eszközein belüli, öt százalékos arányát 25 százalékra emelni néhány éves távon belül, ami elhúzódó keresletet jelenthet. Ezzel is támogatva a jüan elfogadását, mint konvertibilis deviza és egyre jobban leválni az amerikai pénzügyi rendszerről.
Még egy vevőcsoport fordul az arany felé?
A kínai magánszemélyek főleg az ingatlanpiaci megingást követően fordultak az arany felé, miután a befektethető eszközök köre leszűkült a számukra. A két csoport esetében közös vonás, hogy alacsony az árérzékenységük, egyfajta kényszerpályán mozognak.
Ráadásul úgy emelkedett az arany árfolyama, hogy közben az ETF-ek nettó eladók voltak. De ez a trend is megfordulhat a szeptemberi kamatcsökkentés után – vetíti előre a brókercég.
Lebénultak hétfőn a kriptotőzsdék
Hétfőn délután egy időre a felhasználók jelzései szerint több centralizált kriptotőzsde (CEX) működése leállt vagy akadozott legalább 15-20 percen keresztül. Az ok a “DOGS” mémérme lehetett, amelyet több mint nyolcmillió Telegram-felhasználó számára osztottak ki ingyen (“airdrop” formájában), illetve részben kisebb-nagyobb feladatok elvégzéséért cserébe.
A kereskedés délután kettőkor kezdődött több tőzsdén egyszerre, de a rendszerek nem bírták az – eddig valószínűleg példátlan mértékű – terhelést. Sok felhasználó egyébként, aki nem vett részt feladatokban, csak pár dollárnyi értékű DOGS-érmét kapott, az érme kapitalizációja (a szabadon felhasználható mennyiség összértéke piaci áron) így is 650 millió dollár jelenleg. Az idén ismét elharapódzó mémérme-őrület miatt többször akadozott már a Solana blokklánc is.
Frissített AutoWallis-elemzés
Frissítette az AutoWallis Nyrt. részvényeire vonatkozó elemzését a Concorde Értékpapír Zrt. Az elemzőház 230 forintos célárfolyam (vagyis ami 12 hónap múlva várható) mellett továbbra is vételre ajánlja az AutoWallis részvényeit. (A korábbi ajánlása is vétel volt, de 218 forintos célárfolyam mellett.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.