Rossz a hangulat az európai tőzsdéken, hétfőn pótolják be, amiből péntek este, zárás után kimaradtak. A német index 0,6, a francia, 1,0, a brit 0,2 százalékkal esik. A befektetők főleg a szerdai Fed-kamatdöntésre várnak. Az amerikai United Auto Workers autóipari szakszervezet nem fogadta el a Stellantis ajánlatát, és a sztrájk kibővítésével fenyegetőzik.
Pénteken ugyanis jelentős mínuszban zártak a főbb amerikai indexek, a Nasdaq süllyedt leginkább, 1,8 százalékkal. A mikrochip-gyártók vezették az esést, miután a piacvezető tajvani TSMC lassuló keresletről számolt be. A mesterséges intelligencia terjedése a jelek szerint egyelőre nem tudja ellensúlyozni a gazdasági visszaesés hatását ezen a piacon.
A BUX index volt lejjebb is, de mostanra nullába tudott visszakapaszkodni. Az OTP és a Mol közel fél százalékkal esik, de a Richter fél, a Telekom negyed százalékkal emelkedik. A Richter pénteken bejelentette, hogy az Európai Gyógyszerügynökség pozitív véleményt adott ki a RYEQO készítményről, a Telekomra pedig még visszatérünk.
Keresztútnál a forint
A technikai elemzők szerint fontos mozgóátlagok találkozásánál van a forint, ezért is volt nehéz a 383 körüli szintet áttörnie az eurónak. Ma 384,20 az árfolyam, ami szerény forintgyengülést jelent.
A földgáz három százalékkal esik Európában, az olaj közel egy százalékkal emelkedik, a dollár alig változik.
Mitől száguldott a Magyar Telekom?
Fontos megállapodást kötött a kormány és a Magyar Telekom, pénteken közös nyilatkozatban megerősítették, hogy folytatják a hosszú távú együttműködést “Magyarország digitális átalakítása érdekében”. Emellett a kormány megerősítette szándékát, hogy a hírközlési szolgáltatókat terhelő közműadó-fizetési kötelezettséget 2024 januárjától, a távközlési pótadót 2025 januárjától megszünteti – írta az Equilor Befektetési Zrt. A Magyar Telekom 123 milliárd forintos beruházási tervet jelentett be a 2024-2027-es időszakra.
Fejlesztésért cserébe adóeltörlés – írta az Erste Befektetési Zrt.
Az évi 25 milliárd forint körüli távközlési különadó eltörlése a korábbi kommunikáció szerint várható volt, a közműadó eltörlése azonban pozitív meglepetés a brókercég szerint. A Magyar Telekom árfolyama több mint tíz százalékkal emelkedett a pénteki kereskedésben.
Mégsem lesz újabb kamatemelés?
Az USA-ban a Fed-ülést követő szerdai kamatdöntésre várnak, megoszlanak a vélemények, hogy lesz-e újabb emelés. Mivel “az amerikai kereslet lassulásának csak korlátozott jelei mutatkoznak”, az eddigi több mint öt százalékpontos kamatemelés ellenére is, “a logika szerint” a Federal Reserve-nek még többet kellene tennie – véli a Bloomberg.
A döntéshozók azonban most nagyobb figyelmet szentelnek egy új érvelésnek. Egyes közgazdászok arra figyelmeztetnek, hogy a központi bankoknak figyelniük kell arra, hogy intézkedéseik mit jelentenek a gazdaság kínálati oldalára. A túl magas kamatlábak alá is áshatják az inflációs küzdelmet, mivel elnyomják a kínálat növelésének előnyeit. (A magasabb kamat terhet jelent a vállalatoknak, és csökkenthetik a termelésüket – a szerk.)
Tovább menetel az olaj
A kőolaj ára hétfőn dél körül is szerény pluszban van, azon tíz hónapos csúcs közelében, amit múlt héten beállított.
Az áremelkedést nagyban támogatta két kedvező makrogazdasági adat Kínából, ahol a feldolgozóipari termelés és a kiskereskedelmi forgalom is érezhetően felülmúlta az elemzői várakozásokat. A kínai finomítói ágazat pedig augusztusban minden idők legmagasabb termelési szintjét érte el.
Az OPEC megismételte a 2024. évi olajkeresletre vonatkozó optimista előrejelzéseit, amelyek szerint a kereslet 2,25 millió hordó/nap mennyiséggel emelkedik. A főbb gazdaságok gyorsabb fellendülésére hivatkozott, ami a magas kamatlábak és a megemelkedett infláció ellenére várható. A globális GDP növekedése jövőre 2,6 százalék lehet.
Dízelhiány várható?
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) egyenesen arra figyelmeztet, hogy a negyedik negyedévben a szaúdi és az orosz termeléscsökkentés meghosszabbítása miatt a kőolajpiaci hiány tovább mélyülhet. A gázolajhiány súlyosbodik, és olyan ágazatokat érint, mint az építőipar, a közlekedés és a mezőgazdaság. A globális készletek jelentősen elmaradnak az év során megszokott szintektől.
Joe Biden amerikai elnöknek az árak csökkentésére tett ígéretei ellenére a lehetőségek korlátozottak. A stratégiai kőolajkészlet egyre fogy, a termelés növelése pedig nem megy azonnal. Emellett az olajpiac szempontjából fontos lehet, hogy
- a Panama-csatornán a szárazság miatt további szállítási korlátozásokat helyeztek kilátásba,
- Líbia újra megnyitja kapuit a pusztító vihar és árvíz után,
- a Chevron pedig beszáll a világ legnagyobb hidrogéntároló üzemébe.
Krimibe illő kriptós hétvége
A Binance kriptotőzsde hétvégi piaci összefoglalója főleg egy sor bűnügyi hírt és statisztikát tartalmazott.
- Az ügyészek azzal vádolják az “SBF” (Sam Bankman-Fried, a csődbe ment FTX vezére) ügyvédjeit, hogy az esküdteket befolyásolni próbálják a büntetőperben.
- A DefiLlama jelentése szerint hétmilliárd dollárnyi kriptopénzt loptak el eddig, amiből a DeFi (decentralizált pénzügyi) szektor kára 5,53 milliárd dollárt tett ki.
- Az észak-koreai Lazarus csoport eddig 3,4 milliárd dollárnyi kriptót tulajdonított el a LinkedIn, fertőzött PDF-dokumentumok és a Social Engineering segítségével. (Az utóbbi azt jelenti, hogy közvetlen, például telefonos kommunikációval csalják ki a belépési információkat.)
- A Deutsche Bank korábbi befektetési bankára, Rashawn Russell bűnösnek vallotta magát kriptopénz-csalási vádakban.
- Egy NFL-játékos (Trevor Lawrence) és YouTube sztárok (Kevin Paffrath és Tom Nash) peren kívül megegyeztek az FTX csoportos eljárásában, amit ellenük az állítólag nem megfelelő kompenzációs pénzek (marketing-) támogatások miatt indítottak. (Hátravan még Tom Brady, Gisele Bündchen, Shaquille O’Neal és mások.)
- Mark Cuban híres krioptodeviza-befektetőt 870 ezer dollárral károsították meg egy hamisított kriptopénztárca-szoftver segítségével.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.