Csúcsközelben az S&P500. Drága-e vagy olcsó most a részvénypiac a korábbi csúcsokhoz képest? – teszi fel a kérdést az Aegon Alapkezelő munkatársainak blogján (Total Return) Loncsák András. Az S&P500 Index jelenlegi értékeltségi szintjét hasonlítja össze az 1998-as dotcom-lufi és a 2007-es hitelbuborék alatt hasonló magasságokban tartózkodó amerikai részvénypiacokkal.
Alacsonyabb a P/E
Szerinte azért is érdemes erre figyelni, mert a 2000. március 24-én elért 1552 pontos S&P 500 csúcs után 37 százalékos, a 2007. október 11-i 1576 ponton való tetőzést követően pedig 57 százalékos esés következett be, mindkét esetben mintegy másfél év alatt. A jelenlegi buborék a központi bankok pénznyomtatásának következtében kialakuló nagyon magas likviditáshoz kapcsolódik, és okozhatja az egyes eszközök mesterséges és indokolatlan felértékelődését, majd egyszer vélhetően azok gyors zuhanását.
Mennyire volt megalapozott a 2009. márciusi mélypont óta tartó emelkedés, amely több mint duplájára emelte az indexet? – kérdezi a szerző. A jelenlegi egy részvényre jutó eredmény (EPS) jóval meghaladja a korábbi értékeket. A gyakran használt P/E (árfolyam/nyereség hányados) mutató nyelvére ezt lefordítva, az S&P 500 jelenlegi visszatekintő P/E mutatója 15, ami 10 százalékkal és 50 százalékkal olcsóbb a korábbi csúcsok idején mértnél.
A kötvényekhez képest is jó a helyzet
Önmagában tehát a részvénypiac a korábbiaknál olcsóbbnak tűnik. A relatív árazás pedig a nagyon alacsony szinten tartózkodó fejlett piaci államkötvény-hozamoknak köszönhetően igen kedvező. Nagyon régen nem volt ilyen magas a tíz éves amerikai államkötvény-hozam és az S&P 500 inverz P/E-je (earnings yield) közötti különbség, bár az olló adott esetben bezáródhat a kötvényhozamok emelkedésével is.
Az amerikai S&P 500-ban található vállalatok ráadásul közel azonos marginok mellett, a korábbi csúcsokhoz képest jóval alacsonyabb eladósodottsággal, magasabb készpénztermelő képességgel működnek jelenleg. Úgy tűnik tehát, hogy jelenleg a vállalati eredmények egészségesebb alapot adnak a részvényárfolyamok esetleges további emelkedésének a korábbi csúcsok idején tapasztalt fundamentumokhoz képest.
A makrogazdaság gyengélkedik
A makrogazdasági tényadatok azonban jelentősen gyengébbek 2013-ban. Az amerikai államadósság emelkedése szinte minden más mutatót túlszárnyalt, és a fenntarthatósága egy komoly jövőbeli kockázatot rejt. Mindazonáltal a gyengébb számok mögött kedvezőbb folyamatok bontakoznak ki, mint például a lakáspiac és a munkaerőpiac lassú élénkülése.
Összefoglalásként azt írják, hogy árazási szempontból jelenleg nagyobb esély mutatkozik az S&P500 további emelkedésére, mert mind korábbi önmagához, mind a kötvénypiachoz képest vonzóbb értékeltségi mutatók mellett forog, mint a korábbi csúcsok idején.
(További grafikonok és táblázatok az eredeti cikkben, illetve egy korábbi hasonó írásban itt.)