A múlt heti pesszimizmust ezen a héten optimizmus váltotta fel, az amerikai tőzsdeindexek tegnap szép, egy-másfél százalékos pluszban zártak. Európában ma újabb, fél százalék körüli pluszokat láthatunk a főbb indexeknél. A hangulaton valószínűleg sokat javított a Nagy-Britanniából érkezett foglalkoztatási adat, ahol a munkaerőpiac meglehetősen ellenállónak bizonyult a negatív hatásokkal szemben.
Jön a várva várt inflációs adat
Magyar idő szerint 14:30-kor teszik közzé az amerikai inflációs adatot, amire a piacok nagyon várnak. Az elemzők 6,2 százalékra számítanak. Ha ettől jelentősen eltérő lesz a végeredmény, az alaposan megmozgathatja a tőkepiacokat. De ha csak bejön a papírforma, az is némi megnyugvást okozhat, a bizonytalanság megszűnése sokszor pozitív hatást szokott kiváltani a tőzsdéken.
Itthon a BUX index 0,8 százalékkal emelkedik, ezzel felülteljesíti az európai átlagot. Az OTP 1,2, a MOL 0,4, a Richter 0,5, a 4iG 4,0, a Waberer’s 3,9 százalékkal ment fel.
Magyarország recesszióban, de a forint stabil
A forint tegnap hatalmasat erősödött, a nap végén mintegy öt forinttal lejjebb, 382-383 forint környékén tartózkodott az euró. Ma pedig már 382 alá is benézett, jelenleg 382,3 forint egy euró. Ez mintegy kilenc hónapos forintcsúcsot jelent, utoljára tavaly májusban volt ilyen olcsó az európai fizetőeszköz.
Az erősödésben szerepet játszhat, hogy az MNB alelnöke a hétvégén nyilatkozatot adott. De az is, hogy a dollár leginkább gyengül mostanában, és a gázárak is eléggé alacsony szinten állnak. Ma az európai földgáz éppen két százalékkal emelkedik, az olaj viszont több mint egy százalékos mínuszban van.
Rossz hír érkezett viszont a magyar növekedésről, az ország technikai recesszióba süllyedt, lásd:
Tíz éves mélyponton a magyar ingatlanpiac
A Duna House felmérése alapján utoljára tíz éve tapasztalhattunk ilyen gyenge évkezdést a magyar ingatlanpiacon, 46 százalékos visszaesés volt tapasztalható a tranzakciókban. A vevők alkupozíciója így erősödhet, ami árcsökkenést eredményezhet.
A Duna House várakozásai szerint idén nem fog erősödni a magyar ingatlanpiac. Összesen 90-110 ezer tranzakcióra van kilátás idén.
Megemelték a Richter célárát
Céláremelést hajtott végre az Erste elemzője a Richterre, a korábbi 8820 forintról 9260 forintra emelte a várakozását, felhalmozás ajánlással. Így tovább emelkedett a konszenzusos célár, ami már 10 966 forint, 38 százalékos felértékelődési potenciállal – írta a KBC Equitas. Az elemzői ajánlások továbbra is optimisták, a Bloomberg szerint hét darab vételi ajánlat mellett csak egyetlen tartási javaslatot találni.
Soros szereti a Teslát és a kriptót
Év végén Soros György milliárdos befektető alapja optimista maradt a Tesla és több más ismert részvény irányába – írta a Marketwatch. (Emellett azonban lehet, hogy ezek vásárlását származékos eladási üzletekkel fedezte, ahogy a múltban is előfordult – a szerk.) A Soros Fund Management a hétfői bejelentés szerint a negyedik negyedév során 242 399 darab Tesla-részvényt vásárolt, ami 270 százalékos növekedés, így állománya 332 046 papírra emelkedett.
De a Tesla és Elon Musk közvetve is Soros látókörébe kerültek. Az alap 500 ezer részvényt vásárolt Cathie Wood Ark Innovation ETF-jében (ARKK) is, amelynek legnagyobb részesedése szintén a Tesla, és amelynek értéke tavaly sokat süllyedt. Bevásároltak több bajba jutott cégbe, mint a Peloton Interactive, a használtautó-értékesítő Carvana vagy a Lyft autómegosztó. Ezek a részvények nagyot estek a múlt heti eredményjelentést követően. Növelték részesedésüket az Uber Technologies-ben is.
Egy guru mellette, egy pedig ellene
A kriptodevizákhoz kötődő papírok iránt is érdeklődést mutattak, vásároltak a Marathon Digital Holdings, a Block Inc., a Silvergate Capital és a MicroStrategy cégekben. Növelték részesedésüket a bankszektorban és az autóiparban is. Kiszórták viszont a Twitterben és a Zoom Video-ban levő részesedésüket.
Cathie Wood, az Ark Investment Management vezérigazgatója egyébként makacsul kitart amellett, hogy a kriptoedvizák fényes jövő előtt állnak. Illetve általában a fiatal, ígéretes technológiai cégek áresése jó vásárlási lehetőséget jelent. Ennek jegyében szorgalmasan tovább vásárolja a Coinbase kriptotőzsde papírjait.
Warren Buffett milliárdos viszont ismét igen szkeptikusan nyilatkozott a bitcoinról, amelyből semmilyen áron sem vásárolna. Mert nem tudna vala mit kezdeni, szerinte nem jó semmire. Helyette inkább termőföldet és lakásokat tenne portfóliójába.
Kriptodeviza-szabályozói apokalipszis?
A részvénypiactól eltérően tegnap a kriptodevizák nem tértek magukhoz, az ether és sok más alternatív kriptodeviza (altcoin) több, akár 5-10 százalékos mínuszban is járt. Ma már jobb a helyzet, a bitcoin 21 700, az ether 1500 dollár körül stagnál. A fő ok az lehet, hogy erős szabályozói pofonok érték az utóbbi időben a piacot, elsősorban a kriptodeviza-tőzsdéket. Így:
- A Paxos nevű cég ellen eljárás indult New Yorkban, amely a Binance tőzsde dollárhoz kötött BUSD érméjének létrehozásában is közreműködik.
- A SEC (az amerikai tőzsdefelügyelet) megbüntette a Coinbase-t, és eltiltotta a stake-elési (kriptodeviza-lekötési) szolgáltatásoktól.
- A Kraken tőzsdénél is kényszerűen megszüntetik a stake-elést.
- A Paypal az ellenszél miatt parkolópályára tette saját stabilérme-projektjét.
- A G20 államok a kriptodevizák közös szabályozására készülnek a Reuters szerint.
A DAX nem omlik be, az S&P 500 talán?
A német DAX index nagyobb esése nem túl valószínű, mivel a német befektetők között túl sok a pesszimista (tehát sokan már eladtak). A többség meg van győződve arról, hogy korrekciónak kell következnie. A német befektetők gondolkodásába befészkelte magát a medve – írja a Handelsblatt.com hangulati felmérése.
Míg a német befektetők ennek megfelelően inkább eladási (put) opciókat vesznek, hogy az esés ellen fedezzék magukat, az USA-ban a “bikák”, az emelkedésre várók vásárlásai (call opciói) vannak többségben. Az amerikai alapkezelők pedig 2022 márciusa óta nem látott szintre, 85 százalékra növelték portfólióikban a részvények arányát. Így a Wall Street-en már alig van emelkedési potenciál – állítja a felmérés.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.