Kellemes optimizmus látható a nyugat-európai tőzsdéken, a német index 0,9, a francia 0,6, a brit pedig 0,8 százalékkal megy fel. Az amerikai határidős indexek azonban a tegnapi emelkedés után szerény mínuszban vannak.
Tegnap este az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnöke, Jerome Powell beszédet mondott, de nem volt benne igazán újdonság vagy meglepetés. A piacok úgy ítélték meg, hogy a vártnál kevésbé szigorú volt. Így az amerikai részvénypiacok, amelyek a múlt hét végétől kezdve eléggé félősek és bizonytalanok voltak, megnyugodtak és felfelé indultak el. A technológiai részvények Nasdaq indexe 2,1, az S&P 500 index pedig 1,3 százalékkal feljebb zárt szerdán.
Itthon a BUX index az európai átlagnál jobban, 1,4 százalékkal emelkedik, a vezető részvények eléggé együtt húznak. Az OTP jelenleg 1,6, a Mol 1,4, a Richter 1,5 százalékkal megy fel. A Magyar Telekom 0,8 százalékkal emelkedik, a Graphisoft Park viszont 0,6 százalékkal süllyed. A vesztesek listáját a Rába vezeti három százalékos eséssel.
Végre erősödik kicsit a forint
A forint eléggé gyengécske volt a héten, többnyire 390 felett forgott az euró. Ma azonban 389 forintnál tartózkodik, ami két forint körüli esést jelent a tegnap esti állapothoz képest. A forintra rendszeresen ható tényezők közül a dollár erősödése megállt, ma 0,3 százalékkal süllyed a főbb devizákkal szemben, ami segíti a forintot. Ahogy az is, hogy a hollandiai gázár három százalékkal 53,8 euróra esett.
Az olaj ugyanakkor ismét drágul, valamivel több mint egy százalékkal. Ennek a kínai kereslet várható élénkülése mellett az is oka lehet, hogy a súlyos törökországi földrengés miatt egyes szállítási útvonalakon fennakadások vannak. Az amerikai gazdasággal kapcsolatos várakozások is javultak valamelyest, ami szintén árnövelő tényező.
Új bevételi forrásunk lehet a Revolutnál
A digitális banknak nevezett Revolut támogatni fogja a polkadot (DOT), a tezos (XTZ), a cardano (ADA) és az ethereum (ETH) kriptodevizák stake-elését (letétbe helyezését vagy lekötését), amiért cserébe hozamot fizet rájuk. Egy e-mailben küldött bejelentés szerint a szolgáltatás az Egyesült Királyságban és az Európai Gazdasági Térségben (EGT) élő ügyfelek számára lesz elérhető, a régiókban, ahol a 25 millió Revolut-felhasználó túlnyomó többsége él. Az elérhető hozamok változóak, a legmagasabb elérheti az évi 11,65 százalékot – közölték.
Olvassuk el az apró betűket is
Az ilyen kriptodeviza-letéteknél – amelyek a proof-of-stake típusú érméknél elterjedtek – egy adott eszköz tulajdonosai felajánlják zsetonjaikat, hogy segítsenek támogatni egy blokklánc működését. Cserébe pedig kamatszerű jutalmat kapnak. Ennek tovább nőtt a jelentősége, mióta az Ethereum is átállt erre a modellre.
Amint a képeken látszik, a szolgáltatás egy gomb formájában megjelent a magyar ügyfelek számára is, “tét” fedőnéven. Nem árt azonban odafigyelni a részletekre, mint például hogy milyen határidővel lehet a lekötést feloldani (a képen például 29 nap után).
Komoly konkurensünk támadt az akkumulátorgyártásban
A nikkelben gazdag Indonézia lesz az elektromos autók gyártásának Mekkája? – teszi fel a kérdést az Erste Befektetési Zrt.
A világ legnagyobb nikkelkészleteivel és a nikkelérc exportjának tilalmával felfegyverkezve Indonézia nélkülözhetetlenné kívánja tenni magát az elektromos járműipar számára.
Mindössze három év alatt Indonézia több mint 15 milliárd dollár értékű szerződést kötött akkumulátor- és elektromosjármű-gyártásra olyan cégekkel, mint a Hyundai Motor, az LG Group és a Foxconn, a következő pedig a Tesla lehet. Joko Widodo elnök minden követ megmozgatott, hogy meggyőzze Elon Musk vezérigazgatót, gyártson elektromos járműveket vagy akkumulátorokat a délkelet-ázsiai szigetországban.
Musk célja, hogy 2030-ra 20 millió elektromos járművet adjon el, amihez további hét-nyolc “gigagyárat” kellene építenie. (Miközben Magyarországon szintén az akkumulátorok gyártására koncentrálnak a politikusok – a szerk.)
Betámadja a Google-t a Microsoft
Böngésző– és keresőháború van kilátásban, miután a Microsoft – pár nappal a Google új, Bard nevű AI-szolgáltatásának bejelentése után – közzétette új terveit. Ezek szerint a ChatGPT mesterségesintelligencia-rendszert beépíti a Bing keresőbe és az Edge böngészőbe, amivel saját megfogalmazása szerint az internetes keresés új korszaka indulhat el. A ChatGPT november végén hatalmas port vert fel, lásd:
Az új Bingben a felhasználók a bal oldalon a szokásos webes linkeket, a jobb oldalon pedig a kérdésekre adott, mesterséges intelligenciával támogatott válaszokat láthatják. (Egyelőre csak várólistára sikerült feliratkoznunk.) A Microsoft azzal érvel, hogy a keresők nem sokat változtak az elmúlt húsz évben, amióta algoritmikus keresőmotorokat használnak.
Ezért a Microsoft generatív mesterséges intelligenciával egészíti ki az egyenletet, ami a Microsoft szerint erősebbé teszi a keresőt, mint bármelyik riválisa.
(Amihez vélhetően a Google-nek is lesz még egy-két szava – a szerk.)
Ez csak az olajmultik hattyúdala?
Az olajipari nagyvállalatok rekordnyeresége csak egy utolsó szalmaláng, a hosszú távú befektetők óvatosak a fosszilis energiákba történő további befektetésekkel szemben – írja az N-tv.de. Az öt legnagyobb nyugati olajvállalat (az Exxon, a Chevron, a BP, a Shell és a Total) elképesztő nagyságú, 190 milliárd dollárnyi profitot termelt tavaly. De ez az energiaóriások hattyúdala lehet.
Az amerikai részvénypiac vezető indexében, az S&P 500-ban az energiaszektor egyre kisebb súllyal szerepel, bár tavaly átmenetileg emelkedett (4,9 százalék körülire). Ez több, mint a világjárvány idején elért két százalék, de jóval kevesebb, mint a 2008-as csúcsot jelentő 16,2.
Bekeményített a norvég vagyonalap
A jelentőségük csökkenése elsősorban az iparág rossz jövőbeli kilátásainak köszönhető. Miközben számos ország és vállalat próbál elszakadni a fosszilis tüzelőanyagoktól, a nagy olaj- és gázipari vállalatoknak nem sikerül átállniuk a zöld energiára. Ez pedig elriasztja a nagybefektetőket.
A norvég szuverén vagyonalap, a világ legnagyobb egyéni befektetője például a múlt héten drasztikus figyelmeztetést intézett 80 vállalat vezetőségéhez. Ha a vállalatok nem hajtják végre az éghajlatvédelmi célokat, az alap az igazgatótanácsok újraválasztása ellen szavaz. Ez nem üres fenyegetés, tavaly már 18 vállalatnál megtette ezt.
Áremelésekkel tartja profitját a Zwack
Visszaesést látni a szeszesitalok forgalmában Magyarországon, az áremeléseknek köszönhetően azonban jól tudott teljesíteni a Zwack az elmúlt negyedévben is. Volumenben növekedés volt tapasztalható ennél a cégnél. Így kilenc hónap alatt közel 30 milliárd forint árbevételt produkált, ami 13 százalékos éves növekedést jelent – írta a KBC Equitas.
A költségek is jelentősen növekedtek, így tavalyhoz képest már csökkent a negyedéves profit, de a kilenc hónapos, négymilliárd forint körüli eredmény erősnek számít. Az üzleti év végére a tavalyi évhez hasonló profit elérését várja a vezetőség.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.