A pénteki rossz amerikai makroadat varázsolta zöldre a tőzsdei árfolyamokat hétfőn is, mert a vártnál kisebb foglalkoztatás ugyan gyengécske gazdasági növekedésre utalt, viszont a kamatemelés elmaradását jelezheti. Márpedig a laza jegybanki politika, az alacsony kamatszint fűtötte jórészt az elmúlt években a tőzsdéket. Így a rossz hír egyben jó hír is volt, és az utóbbi látszik felülkerekedni.
Így egész Európában szép emelkedést mutattak be a tőzsdeindexek, az EuroStoxx 50 index este 3,3 százalékos emelkedést produkált, a német index 2,7, a francia 3,5, a brit 3,8 százalékkal ment fel. Amerikai társaik is egy százalék körüli pluszban nyitottak.
A feltámadás napja
A BUX index kissé lemaradt, de 1,2 százalékos emelkedésével legalább kissé 21 ezer pont fölé tudott kerülni. A négy nagy cégünk részvényei egyaránt emelkedtek, leginkább a Molé, 1,9 százalékkal. Az OTP 1,3, a Telekom 0,8, a Richter 0,7 százalékkal drágult.
További árfolyamok>>>>>>> |
Több cégnél a feltámadás napja jött el, például a Glencore, a múlt héten nagyon megtépázott nyersanyag-kereskedő, amelynek egy hete még a csődje is szóba került, most két számjegyű emelkedést mutatott. Felröppent ugyanis, hogy eladná az agrárüzletágát, ami jót tenne likviditási helyzetének.
Stabilan 312 forint az euró
A Volkswagen elsőbbségi részvénye pedig a nap elején 86,50 euróra, mintegy hat százalékos mínuszba is lesüllyedt, de azután feljött 93 euró fölé, egy százalékos pluszba. A többi német autógyár egész nap jól szerepelt. A német Lufthansa légitársaság papírja pedig azért drágulhatott majdnem öt százalékkal, mert közel került a megállapodás a gyakran sztrájkoló pilótákkal.
A devizapiacokon a dollár gyengélkedése vitte a főszerepet egész nap, de estére ez teljesen elolvadt, az euró/dollár 1,12-re esett vissza. A forint nagyon stabil volt, a péntek késő esti 312 forintról alig-alig mozdult el. A péntek nap közben érvényes 313 forinthoz képest mindenesetre inkább forinterősödést hozott az említett USA-makroadat.
A gyengécske dollár segített
Lezárult a Covestro műanyagipari társaság részvényeinek jegyzése. A 2,5 milliárdos csomagból végül csak 1,5 milliárd eurónyit adtak el, az eredetileg tervezettnél jóval alacsonyabb áron. Ennek oka lehet, hogy a cég sok autóipari alkatrész beszállítója, és persze a bizonytalanság, a pesszimista piaci szereplők.
Az arany nem folytatta a pénteki nagy menetelését, sőt 0,4 százalékos mínuszban van, az ezüst viszont 1,7 százalékos pluszban. Ritkán válik el ennyire nagy mértékben egymástól a két nemesfém áralakulása. A gyengécske dollár segített az olajnak és más nyersanyagoknak is. A WTI 2, a Brent típusú olaj 3,0 százalék körüli pluszban volt.
Kész aranybánya lett az aranybánya
A NYSE Arca Gold BUGS (HUI) aranybánya-részvényindex csütörtök este még 105,44 ponton zárt. Péntek kora délután megírtuk, hogy milyen olcsók az aranybánya-részvények, majd az amerikai makroadatra elindult felfelé az arany és sokkal nagyobb ütemben az aranybányák is. Az említett index jelenleg, hétfő este hat óra körül 120,25 ponton áll, 14 százalékkal magasabban a csütörtökinél.
Jöhet rosszabb, de kit érdekel?
Sarkadi-Szabó Kornél elemző szerint sok rossz hír beépült már az árfolyamokba. „Politikailag kezelhetetlen migráns-hullám, európai csörték, ellentmondásos orosz beavatkozás Szíriában, Volkswagen-botrány, további kínai gazdasági gondok, folytatódó görög adósság félelmek. Jöhet ennél még rosszabb? Jöhetni jöhet, de előbb-utóbb ez kit érdekel!? Mármint piaci szemmel ez mind ismert” – írta blogján.
További árfolyamok>>>>>>> |
A szakértő grafikonjai szerint a különböző hangulati indikátorok sok éve nem látott pesszimizmust jeleznek. A tőzsdei áremelkedést pedig az elmúlt években jelentős részben a cégek sajátrészvény-vásárlásai fűtötték, amit a jogszabály megtilt a gyorsjelentések előtti hetekben. Így most, hogy kijönnek a jelentések, újraindulhatnak a vásárlások is.
Valamelyik eszköz rossz irányba megy
Duronelly Péter, az Aegon Alapkezelő szenior elemzője ellentmondást lát. "A piac rángatózása igen nehézzé teszi, hogy világosan lehessen látni, de furcsa, hogy a rövid távon inkább pozitív képet mutató részvénypiachoz képest a kötvények egyáltalán nem tudnak lelkesedni a konjunktúráért. (...) Valamelyik eszköz rossz irányba megy, és ha a részvényeknek van igazuk, és a konjunktúra miatt még a hangyányira belassuló munkaerőpiac miatt sem kell aggódni, akkor a kötvények igen rossz irányban állnak. Persze az is lehet, hogy pont fordítva van" – írja a cég blogján.