8p

A hazai fizetőeszköz fokozatosan visszanyerte az erejét, az euróval szemben kedd délelőtt már ismét a 370-es szint alatt cserélt gazdát a hazai bankközi devizapiacon. A Budapesti Értéktőzsde még keresi a helyét, az OTP és a Richter lehúzza a BUX-ot, csak a dráguló Mol tartja benne a „lelket”. Az árutőzsdén kivétel nélkül emelkednek az árak, az olaj, a gáz, a nemesfémek és a kriptoeszközök is mind-mind a hétfői záró értéküknél magasabban forognak.

Az elmúlt hetek negatív korrekciójának folytatódásával indult június utolsó hete a tőzsdéken. A tengerentúli részvényindexek kivétel nélkül csökkenéssel zártak, az S&P 500 0,45, a Dow Jones 0,04, a Nasdaq Composite 1,16 százalékkal került lejjebb.

A kedden elsőként kinyitott ázsiai börzék vegyesen teljesítettek. A hongkongi index ötnapos esés után tudott emelkedni, de most bőségesen, közel 2 százalékkal. Tulajdonképpen tartotta vele a lépést az 1,2 százalékos plusszal zárt sanghaji mutató. Velük szemben a tokiói Nikkei index ugyanakkor viszonylag nagyobbat, közel fél százalékpontnyit zuhant.

A vezető európai tőzsdék enyhén esésben álltak fél 1 magasságában, a frankfurti DAX 0,08, a londoni FTSE és a párizsi CAC-40 0,02-0,02 százalékos mértékben.

Kedd délig nem volt jó napja a BUX-nak sem, 0,15 százalékkal állt alacsonyabban. Az OTP Bank 0,54, a Magyar Telekom 0,73, a Mol 0,24 százalékkal gyengült, csak a Mol erősödött, de az is csak 0,13 százalékkal.

Árfolyam

Az elmúlt napok gyengélkedései után ismét erősödésnek indult a forint, az euróval szemben hétfőn átlépte a 370-es szintet, s kedden már 369 alá is került, noha a Magyar Nemzeti Bank (MNB) múlt heti kamatvágásának hatására a hazai fizetőeszköz vonzerejének elvileg csökkennie kellett volna. Az Equilor Befektetési Zrt. kommentjéből arra lehet következtetni, hogy akár 366,61-ig is folytatódhat a forint erősödése, ott húzódik ugyanis egy támasz, az úgynevezett alsó Bollinger-szalag.

A forintot még az MNB kedd reggeli azon közlése sem vetette vissza, hogy az első negyedéves hazai fizetési mérleg valamivel gyengébb lett a vártnál, miközben a jegybank az ilyenkor esedékes felülvizsgálat során tovább rontotta az előző év végi adatokat is. 

Lényeges makroadat nem várható már a héten hazai fronton, így elsősorban a nemzetközi események és a gázár lehet meghatározó az árfolyam aspektusából – vélik az Erste Bank elemzői.

Márpedig a nemzetközi ügyletek elszámolásánál irányadó gázár, a rotterdami árutőzsdén jegyzett TTF-típus kiszámíthatatlanul mozog, szinte percről percre képes nagyobb kilengésekre. Kedden is volt már jókora pluszban, de mínuszban is, a napi minimuma és maximuma közel 2 eurónyi távolságra volt egymástól, dél körül egy megawattóra éppen 32 euró körül cserélt gazdát.

A kínálatot övező aggodalmak eleinte az olajat is megdrágították, ám a nap feléhez közeledve már átmentek mínuszba, mintegy 1 százalékosba. Így az észak-amerikai könnyűolaj ára (WTI) 68,65 dollárra, míg az északi-tengeri Brenté 73,40 dollárra csökkent. 

Az ázsiai import júniusban 14 százalékkal emelkedhetett, amely enyhe pozitív hír lehet az olajkereslet alakulását nézve – jegyzi meg a KBC Equitas elemzése.

Ha pár dollárral is, de csökkent kedden az arany árfolyama, 1935 dollárba került az unciája (1 uncia=31,1035 gramm). Az Erste Bank elemzői úgy vélik, az árfolyamot alulról felfelé leginkább a recessziós félelmek nyomják, az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed nem tervez lazítani a monetáris kondíciókon, továbbra is az a célja, hogy az infláció letörése érdekében lelassítsa a gazdaságot. Ugyanez a politika azonban magas dollárhozamot okoz, amellyel nem tudja felvenni a versenyt a kamatot nem fizető arany, így ez inkább lefelé nyomja a sárga nemesfém árfolyamát. Az ezüst viszont drégul, árfolyama közel fél százalékponttal ment feljebb, megközelítve a 23 dolláros lélektani határt.

A kriptoeszközök is erősödnek, a Bitcoin 1,17 százalékkal, 30 580 dollárra, az Ethereum 1,47 százalékkal, 1879 dollárra, a Litecoin pedig 1,39 százalékkal, 88,5 dollár fölé.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A további pénz- és tőkepiaci mozgásokat befolyásolhatja, hogy Li Qiang kínai miniszterelnök, szerint országa továbbra is jó úton halad afelé, hogy elérje az idei évre kitűzött 5 százalékos gazdasági növekedést. A Világgazdasági Fórumon tartott beszédében kiemelte, hogy az első negyedévben 4,5 százalékkal nőtt a kínai gazdaság, egyúttal azt is meglebegtette, hogy kormánya új intézkedéseket vezethet be, azzal a céllal, hogy élénkítse a belföldi keresletet. Ugyan sok elemzőház is rontott az előzetes előrejelzésein, de így is 5 százalék feletti bővülést várnak a nagybankok – emlékeztet a KBC. Amely Kína kapcsán azt is érdemesnek tartja megemlíteni, hogy a Bloomberg értesülései szerint Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter július elején ellátogathat Kínába. Márpedig a magasszintű gazdasági tárgyalások pozitívan hathatnak a piaci hangulatra, abból ugyanis a befektetők azt olvashatják ki, hogy javulhat az utóbbi időben elmérgesedett amerikai-kínai viszony.

Jön az újabb kamatemelés? Fotó: Depositphotos
Jön az újabb kamatemelés? Fotó: Depositphotos

A piacok számára fontos gazdasági indikátor, a német IFO index mindhárom komponense csökkent júniusban. Sőt, a jelenlegi helyzet megítélésén kívül a másik két alindex a vártnál nagyobb mértékben esett. Az üzleti környezetet mérő alindex 91,7 pontról 88,5 ment le a várt 90,7 ponttal szemben. A várakozások 88,6 pontról 83,6 pontra mérséklődtek, a csökkenés jóval nagyobb volt, mint amennyit a 88,1 pontos várakozás jelentett. Egyedül a jelenlegi környezet megítélése romlott a vártnál kisebb mértékben, 94,8 pontról 93,7 pontra a várt 93,5 ponttal szemben. Az IFO index is beleillik az elmúlt hetek európai adataiba, melyek a gazdaság vártnál gyengébb helyzetéről számolnak be – tartja az Erste.

Az Equilor arra hívta fel a figyelmet, hogy szeptemberben ismét kamatot emelhet az Európai Központi Bank (EKB). Gediminas Simkus egy online konferencián jelezte, legalább még egy kamatemelésre van szükség, de nem lenne meglepve, ha a július végi kamatemelést követően szeptember közepén ismét kamatot emelne az EKB. A döntéshozó hozzátette, hogy egy ideig még a betéti kamatszint lesz az irányadó ráta az eurózónában. A határidős árazások is nagyjából megerősítik Simkus nyilatkozatát, a piaci szereplők szeptember közepére 40 bázisponttal magasabb kamatot áraznak a jelenleginél. Martins Kazaks is megszólalt, aki szintén azt várja, hogy július után is emelni kell a kamatszintet, mivel az infláció továbbra is túl magas. Aláhúzta, hogy az első kamatcsökkentés jóval később következhet be, mint ahogy a piaci szereplők jelenleg várják az árazások alapján. A monetáris lazítás csak akkor indulhat meg, ha az infláció tartósan a 2 százalékos szint közelében, vagy alatta lesz.

Napközbeni piaci körképünk végén pedig íme néhány érdekesebb tőzsdeicég-hír.

  • A Bank of America 9,5 dollárról 11 dollárra emelte az American Airlines légitársaság részvényeire vonatkozó 12 havi célárfolyamát, mely azonban még így is jelentősen elmarad a vállalatot követő elemzők 17 dolláros célárfolyam-mediánjától. (Equilor)
  • 4,6 milliárd dollárért fel fogja vásárolni az Apptio szoftvercéget az IBM, a tervek szerint az év későbbi részében zárulhat a folyamat. A vállalat különböző optimalizáló és automatizáló folyamatokkal, rendszerekkel foglalkozik, így az IBM számára nagy segítséget nyújthat az AI és IT fejlesztésében is. Az Apptionak jelenleg 1500-nál is több ügyfele van, többek között nagy techvállalatok, mint a Microsoft vagy a Google. (KBC)
  • A UBS bank szerint a Moderna jelenlegi árazása nem veszi figyelembe az egyéb vakcinákból származó potenciális értéknövekedést, ezért a korábbi semlegesről vételre módosították az ajánlást, ugyanakkor a célárfolyamot 221 dollárról 191 dollárra csökkentették, mely még így is 61 százalékkal haladja meg a pénteki záróárfolyamot. (Equilor)
  • A Tesla célárfolyamát 185 dollárról 248 dollárra emelte a Goldman Sachs, az ajánlást viszont vételről semlegesre rontotta. (Equilor)
  • A Pfizer bejelentette, hogy a klinikai kísérletben résztvevőknél észlelt, emelkedett májenzimszint miatt leállítja a lotiglipron nevű, elhízás- és cukorbetegség elleni kísérleti készítmény klinikai fejlesztését. Bár a résztvevők semmilyen tünetről vagy mellékhatásról nem számoltak be, az eltérő laboreredmények miatt leállításról döntöttek. Van azonban egy párhuzamosan futó, 1400 résztvevős klinikai kísérlet a danuglipron készítménnyel, melyet folytatnak. (Equilor)

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 23920 23910 24270 -1,77% 23910 23920 1 508 757 460 HUF 2025-04-16 10:10:32
MOL 2854 2830 2866 +0,63% 2854 2860 309 036 072 HUF 2025-04-16 10:09:52
MTELEKOM 1628 1620 1638 -0,25% 1624 1628 129 186 776 HUF 2025-04-16 10:03:04
RICHTER 10430 10350 10450 -0,10% 10370 10430 80 077 420 HUF 2025-04-16 10:10:09
OPUS 525 524 530 -0,94% 526 529 14 668 842 HUF 2025-04-16 09:37:59
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Bevesz egy nyugtatót, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 08:56
Vegyesen alakult szerda reggelre a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Kíváncsi, mi van a forinttal? Nézze meg, mi történt kedden!
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 18:44
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben kedd estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Nem volt rossz napja a pesti börzének
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 17:56
A nemzetközi tőzsdékkel együtt emelkedett a BUX.
Részvény / Deviza / Áru Visszavonulót fújt a Pfizer
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 12:55
A fogyókúrás gyógyszer fejlesztése nem úgy sikerült, ahogy szerették volna. 
Részvény / Deviza / Áru Meglepő dolog történt az OTP-vel, tőzsdei kanárik a szénbányában
Eidenpenz József | 2025. április 15. 12:33
Ismét szépen emelkednek a tőzsdék Európában és Magyarországon is. A forint stabil, az OTP kapott egy bókot. Donald Trump valószínűleg a vámokkal kapcsolatos problémát sem érti, aminek súlyos következményei lehetnek, a tőzsdei reakció csupán kanári a szénbányában. A dollár most az új kriptovaluta?
Részvény / Deviza / Áru Bezsebelt egy szép nagy piros pontot az OTP
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 11:11
Itt az új minősítés, jobb a korábbinál. 
Részvény / Deviza / Áru Így néz ki forintlejtő
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 06:41
Március vége óta fokozatosan gyengült a forint az euróval szemben. 
Részvény / Deviza / Áru Nem ébred fel a rémálomból a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 18:41
Nem lehet jó hírt mondani a forintról, nem sikerült visszatalálnia 410 alá az euróval szemben.
Részvény / Deviza / Áru Jó volt a hangulat Budapesten, nem panaszkodtak a befektetők
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 18:19
A Budapesti Értéktőzsde irányadó indexe, a BUX hétfőn 1,19 százalékos emelkedéssel, 85 957,65 ponton zárt.
Részvény / Deviza / Áru Trump kezében a forint, sok a vásárló, ám a menedék is csúcsformában van
Csernátony Csaba | 2025. április 14. 12:06
Az amerikai kormány jelezte, hogy a félvezetőkre és a mobiltelefonokra vonatkozó részleges kivétel a vámok alól nem végleges, amivel elvette a befektetőktől a biztosnak hitt kapaszkodót a vámviharban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG