Ma sem jó a hangulat a részvénypiacokon, ami az Oroszországgal szemben készülő újabb szankciók mellett annak is köszönhető, hogy az Fed egyes vezetői eléggé “héja” (kamatemelés-párti) nyilatkozatokat tettek. Este árgus szemekkel figyelik majd a legutóbbi Fed-ülés nyilvánosságra hozandó aktáit.
Az olaj áremelkedésére is idegesek mostanában a piaci szereplők, egy százalékos pluszban van. A német, francia tőzsdeindexek viszont 1,2-1,3 százalékkal esnek. Londonban fél százalékkal van lejjebb a mutató tegnaphoz képest, és ekörül süllyednek az amerikai határidős S&P 500-index értékei is.
Az EU-s jogállamisági eljárás elindításának hírére tegnap meredek zuhanásba kezdett a forint és a magyar részvénypiac is. A BUX ma is 1,4 százalékkal süllyed, bár a varsói WIG 20 is közel ekkorát esik. Az OTP 0,7, a Mol 2,7, a Richter 0,9, az Opus közel négy százalékkal ment lejjebb tegnap estéhez képest.
Mindjárt 380 az euró ára
A nyerő oldalon a Telekom majdnem két százalékkal szerepel, a gyorsjelentést közzétevő Duna House pedig 5,8 százalékkal megy fel.
Orbán Viktor miniszterelnök ma beszédet mond, amelyben érintheti a jogállamisági eljárás témáját, ezt a piaci szereplők is kíváncsian várják.
A forintból már tegnap este is 377 körül kellett adni egy euróért, ma délelőtt is folyamatosan tovább gyengül, 379,60-nál járunk. Holnap a szokásos egyhetes aukció kamatával az MNB befolyásolhatja a piacot, ha úgy gondolja. Egyébként míg a forint mai gyengülése 0,9 százalék körüli, addig a lengyel zloty csak 0,2, a cseh korona 0,5 százalékkal veszít az értékéből. Devizánk határozottan alulteljesítő a héten.
Még csak most kezdődik a forintgyengülés?
Intenzív forintgyengülés indult, miután az Európai Bizottság bejelentette a jogállamisági eljárás megindítását. Már a 377-es szint felett mozog a jegyzés, amennyiben szignifikáns lesz az áttörése, a következő potenciális megálló 382,50 alatt húzódik - írta az Equilor Befektetési Zrt. még reggel. Az áttörés azóta kész ténynek látszik.
Az MACD-indikátor még csak most fog vételi jelzést adni, így akár ez egy hosszabb forintgyengülési hullám is lehet – tették hozzá.
Kriptobarát fordulat a briteknél
A kriptodevizák tegnap este lefelé indultak el, megint nagyjából a részvénypiacot követve. A bitcoin három, az ether öt százalék körüli mínuszban van (45 400, illetve 3360 dollár körül). Különösebb rossz hír pedig nem érkezett, sőt inkább jók.
Például további bitcoin-vásárlásokat terveznek egyes nagybefektetők (Microstrategy, Lightning Labs), és jelentős pozitív fordulat várható Nagy-Britanniában a kriptodeviza-szabályozásban.
A kormány ma lépéseket jelentett be, amelyek értelmében a stabil érméket érvényes fizetési módként ismernék el annak a szélesebb körű tervnek a részeként, amelyek célja, hogy Nagy-Britanniát a kriptoeszköz-technológia és -befektetések globális központjává tegyék – írja egy hivatalos nyilatkozat.
Adóügyi változtatásokat is terveznek, és ami nagy előrelépés, a DeFi-t – decentralizált pénzügyeket – és az NFT-ket is említik a dokumentumban. Mindez nagy előrelépést, mintát jelenthet a szektor globális szabályozásában is.
Jön az első királyi NFT?
Ha mindez még nem lenne elég, a dokumentumban azt is említik, hogy a Királyi Pénzverde (Royal Mint) a nyáron NFT-t bocsát majd ki. (Az NFT-k – egymással nem helyettesíthető, azaz egyedi kriptoérmék – gyakran digitális műalkotásokat tartalmaznak.) Az államoknak jelentős bevételük szokott származni gyűjtői érmékből, emlékérmékből, miért ne lehetnének jelen a digitális “érmepiacon” is?
Egekben a szén ára is
Az EU betiltja az orosz szénimportot, ami ugyan nem jelentős tétel az olajhoz és a földgázhoz képest, évi pár milliárd eurót jelent. De nem is elhanyagolható, és szimbolikus jelentőségű, hiszen az első energiahordozó, amelyet ilyen szankcióval sújtanak. Ugyanakkor a szén erősen környezetszennyező, így Európa egyébként is le akart szokni róla, ezért a lépésnek a környezetvédők kifejezetten örülnek. Bár az iparban rövidebb távon okozhat zavarokat a tiltás.
De a piac a jelek szerint már számított arra, hogy a szén hiánycikké válik, hiszen a február 24-i orosz invázió után a nyersanyag árfolyama Rotterdamban 190 euró környékéről 465 dollárig szaladt fel napok alatt. Onnan korrekció indult, de a mostani 290 euró is magasabb, mint az utóbbi másfél évtized árfolyamai.
Vannak-e szénbánya-részvények?
Az utolsó szénbányarészvény-ETF-et pár éve megszüntették, komolyabb szénbánya-kitettséget adó papírok azonban ma is vannak (például a Yahoo Finance listáján). De vigyázzunk, a nagyobb bányakonszernek, mint az Anglo American vagy a BHP Group csak a bevételeik egy kisebb részét, 8-9 százalékát szerzik szénből. (A többi főleg réz, vas, nemesfémek, gyémánt stb.)
De más cégeknél is lehet, hogy a szén csak a termelés egy részét adja. Hasonló a helyzet egyébként más ágazatokban is, tisztán ezüstbányát is nehéz találni, gyakran arannyal vagy más fémekkel együtt fordul elő.
Osztalékot fizet a Duna House
Kedvező előzetes első negyedéves számokat tett közzé a Duna House. Az olasz HGroup felvásárlásával jelentősen növekedett a hitelközvetítés volumene. De a tavalyi első negyedévvel összehasonlítva organikusan is növekedés látszódik a hitelvolumenekben Magyarországon és Lengyelországban – foglalja össze a KBC Equitas.
Számaiból látszik, hogy az ingatlanpiac itthon erősen kezdte az évet, a HGroup felvásárlásával pedig az olasz piac lett a legnagyobb a hitelközvetítői szegmensen belül.
A cég közgyűlésén részvényenként 32 forintos osztalékot javasol kifizetni a tavalyi eredménye után.
AutoWallis-eredmény jött
Saját terveit jelentősen meghaladó nyereséggel és 7,8 milliárd forintos EBITDA-val zárta 2021-et az AutoWallis-csoport "az elhúzódó koronavírus-járvány és a chiphiányból eredő gyártói nehézségek ellenére" – közölte a társaság.
Sikeresen lezárta a szlovén Avto Aktiv tevékenységének átvételét és ingatlanjainak felvásárlását is, így "mostantól kizárólag a piac fejlesztésére és a további növekedésre koncentrálhat" – írták. Ezzel Szlovéniában öt városban négy autómárkát értékesít.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.