A tőzsdeindexek ma Európában szerény, pár ezrelékes mínuszban vannak, pedig a tegnapi nap jól végződött, főleg az amerikai technológiai szektorban. Az USA határidős indexei is süllyednek kissé kedden. A hangulatot rontja, hogy az ukrán lakosság ellen elkövetett tömeggyilkosságok miatt újabb szankciók készülnek Oroszország ellen.
Újra és újra felmerül az energiaimport korlátozása Európában, bár folyamatosan cáfolják is ennek lehetőségét. Ismét elindult felfelé az olaj ára is. Ma este a Fed legutóbbi ülésének aktáit teszik közzé, holnap este pedig a szervezet egyik vezetője, John Williams fog beszédet mondani.
A BUX index másfél százalék körüli veszteséget mutat, míg a lengyel WIG 20 csak 0,4 százalékkal süllyed. Az OTP 2,2, a Mol 1,0, a Richter 0,7 százalékkal esik. Az Opus a tegnapi, a választási eredmények által okozott száguldása után ma hat százalékkal zuhan, a 4iG pedig 2,7 százalékkal van lejjebb.
Alulteljesítő a forint
A forint ma közel fél százalékkal gyengül, az euró 370,50, 1,7 forinttal a tegnap esti érték felett. Eközben a zloty 0,25, a cseh korona 0,15 százalékkal esik csak. A választás nem látszott különösebben befolyásolni a devizánk árfolyamát, inkább a nemzetközi trendeket követi, bár enyhe alulteljesítéssel. Az 50 napos mozgóátlaggal küzd az euró-forint az Equilor Befektetési Zrt. szerint.
Bár a meghatározó 370 forintos szint alatt tudott maradni a választásokat követő napon, látható volt, hogy nem volt elég erő a további erősödéshez.
Musk miatt száguld a Twitter és a dogecoin
Elon Musk Tesla-vezér 9,2 százalékos részesedést vásárolt a Twitterben, ezzel a cég legnagyobb részvényesévé lépett elő. Erre a hírre a Twitter és a dogecoin kriptodeviza is száguldani kezdett. A Twitter 27 százalékos pluszban zárt 50 dolláron, de ma a tőzsdén kívüli, nyitás előtti kereskedésben újabb három százalékkal megy fel.
A dogecoin “mém-kriptó”, amelyet Musk korábban előszeretettel rángatott twitter-üzeneteivel, öt százalékos pluszban van, de volt feljebb is.
A sajtó azt találgatja, hogy vajon Musk megáll-e ennél a részesedésnél, vagy többet fog szerezni. Kisebbségi, passzív részvényesként kevesebb befolyása lenne a közösségimédia-platform működésére. Eddig csak alig hárommilliárd dollárt költhetett rá, így még bőven vannak lehetőségei. Mások szerint ha ő nem is vásárol, más befektetőket nagyobb csomagok megvételére és aktívabb részvényesi szerepvállalásra ösztönözhet lépésével.
Musk maga is többször bírálta már a Twittert a véleménynyilvánítás szabadságának korlátozásáért, ugyanakkor láthatóan fontosnak tartja. (Sok szakmában a Twitter az információ-áramlás központja, így mérnökök, programozók, közgazdászok számára, vagy a kriptodeviza-iparágban. Mások a demokrácia számára tartják nélkülözhetetlennek, ellentétben a magánjellegű és szórakoztató tartalmak által elárasztott Facebook-kal.)
Oroszország nem fog csődbe menni?
Az USA megtiltotta, hogy Oroszország az államadósságát amerikai bankokban vezetett számlákról rendezze, és újabb szankciókról is szó van. Oroszország azonban nagy valószínűséggel nem fog csődbe menni az Erste Befektetési Zrt. szerint. Érvei:
- A jegybank kintlévőségeinek befagyasztása után Oroszországnak még maradt cirka 300 milliárd dollárnyi mozgástere.
- Közben a földgáz- és kőolajszállítmányokon is keletkezik évente hasonló bevétele (de nem nyeresége).
- Oroszországnak 2023 októberében 3,2 milliárd dollárt, addig csak kamatokat, többnyire egymilliárd dollár alatti tételeket kell fizetnie. Ez is elhanyagolható a bevételekhez és tartalékokhoz képest.
- A devizában denominált teljes orosz államadósság nem éri el a 61 milliárd dollárt.
Mi lesz veled, török líra?
Márciusban 61,1 százalékra emelkedett az infláció Törökországban, és a közgazdászok azt feltételezik, hogy az év végén is még mindig 50 százalék felett lesz – a török jegybank inflációs célja ennek tizede, öt százalék. Ilyen magas adatot 20 éve nem mértek az országban.
A török líra meglepően jól viselte a fejleményt, csak pár ezrelékkel gyengült tegnap is és ma is. Ennek oka lehet, hogy a megkérdezett közgazdászok 61,6 százalékra számítottak a februári 54 százalék körüli infláció után, tehát az információ már beépülhetett az árba. De amint a grafikonon látszik, a líra már decemberben megszenvedte az elnök unortodox gazdaságpolitikáját.
A jegybank az oka?
A romlásban nyilván benne van az ukrajnai orosz invázió után az energiaárak meredek emelkedése is. De az infláció az elmúlt öt év nagy részében már két számjegyű volt, ami felemésztette a török jövedelmeket, megtakarításokat – írja a német N-Tv.de.
A szakértők a jegybankot okolják a fejleményért. A nemzeti valuta, a líra drasztikus leértékelődése ellenére 2021 második felében fokozatosan 19,0-ről 14,0 százalékra csökkentette irányadó kamatát. Pedig a legtöbb közgazdász szerint ennek az ellenkezőjét kellene tennie.
Nehéz helyzetben a Starbucks
Közel négy százalékot esett a Starbucks árfolyama, miután a cég vezérigazgatója bejelentette, hogy egyelőre felfüggesztik a részvény-visszavásárlási programot – írta a KBC Equitas. A cégnek nehéz helyzettel kell szembenéznie, a költségek növekedése, az ellátási lancokban felmerülő problémák kihatással vannak a vállalat eredményeire.
Ki veszi a bitcoint?
Márciusban a Terra (LUNA) kriptodeviza-rendszer és az UST dollárhoz kötött kriptodeviza mögött álló Luna Foundation Guard úgy döntött, hogy tízmilliárd dollár értékben bitcoint vásárol. Ebből tartalékalapot képeznek az UST értékének, dollárhoz kötésének (“peg”) biztosítására.
Március végén 1,44 milliárd dollárnál tartottak, de azóta is állítólag napi 135 millió dollárért vesznek. Ezzel az ütemmel még körülbelül két hónapig kitarthat a vételi erő, és támogathatja a bitcoint és áttételesen az egész kriptodeviza-piacot.
A negyedév végén pedig a tervek szerint jöhet az Ethereum-rendszer átállása az új rendszerre, amit már évek óta vár a piac. (De már éveket késett.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.