A főbb nyugat-európai indexek pénteken is egy százalék körüli esést mutatnak, miután hasonló lejtmenet volt csütörtök este az USA-ban is. Az amerikai határidős indexek pedig 1-2 ezrelékkel süllyednek tovább a hét utolsó napjának délelőttjén. Jerome Powell Fed-elnök csütörtök esti beszéde nem nyugtatta meg a részvénypiacokat, pedig nagyjából megfelelt a várakozásoknak.
Eközben az évi öt százalékos határt ostromolja az amerikai tízéves állampapírok hozama, ami rossz hír a részvénypiacoknak. Kínában a legutóbbi GDP-adat felülmúlta a várakozásokat, így a központi bank nem lazított tovább, de ezt a piac nem is várta. A közel-keleti háborús feszültség nem enyhül, de kedvező német termelőiár-adat érkezett.
Budapesten a BUX index nulla körül billeg, az OTP és a Mol fél-fél százalék körüli esését a Richter 1,7 százalékos ugrása ellensúlyozza. Az Opus 1,1 százalékkal emelkedett, a Telekom csupán minimális mértékben esett péntek délelőtt.
Egy forinttal drágább az euró
Péntek reggel folytatódott a forint erősödése, az euróval szemben 383 forint alatt is járt a hazai deviza keresztárfolyama. Azután némi forintgyengülés következett, és délhez közeledve 383,80 volt az árfolyam, nagyjából egy forinttal a csütörtök esti felett.
Megint felfelé tart az olaj, amivel ezt a hetet is pluszban zárhatja, a Brent 1,3 százalékkal, 93,60 dollárra drágult. Az európai földgáz pedig négy százalékkal, 52,40 euróra ment fel. Az energiahordozók drágulása növelheti a recesszióval, inflációval és kamatemeléssel kapcsolatos félelmeket.
Mit kapott a forint Brüsszeltől?
A forint kapcsán sok figyelmet kapott a csütörtöki brüsszeli találkozó a magyar kormány és az Európai Bizottság között – írta a KBC Equitas. Egyezmény egyelőre nem született az EU-s forrásokról.
A Bloomberg ma reggeli írása alapján az Európai Bizottság szerint a magyar kormánynak még kellene tennie a források felszabadítása érdekében.
A forint euróval szembeni 383 körüli szintje azt mutatja, hogy viszonylag stabil a hazai deviza az elmúlt napok erősödése után – tették hozzá még kora reggel.
Az infláció elleni harc fokozódik
Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke tegnap leszögezte, hogy az év végére várható 7-8 százalékos infláció még mindig túl magas. További erőfeszítéseket kell tenni annak érdekében, hogy azt a három százalékos célszint felé szorítsák – idézte az Equilor Befektetési Zrt.
A Reuters konszenzusa szerint az október 24-én, kedden esedékes ülésen 50 bázispontos kamatvágás lesz, a várakozásokat nem kommentálta az alelnök.
Mi várható a kulcsfontosságú kamatoknál?
Jerome Powell, az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) elnöke csütörtöki beszédében azt sugallta, hogy a Fed a következő ülésén ismét változatlanul tarthatja a kamatlábakat. Ugyanakkor nyitva hagyja a jövőbeli emelés lehetőségét is, és továbbra is magasnak nevezte az inflációt. Elhangzott, hogy a magas amerikai állampapír-hozamok – a tíz éves már az évi öt százalékot közelíti – csökkenthetik a szükségét egy újabb kamatemelésnek.
Megjegyzései megerősítik azokat a piaci várakozásokat, amelyek szerint a Fed a második egymást követő ülésén hagyja majd ki a kamatemelést. (Október 31-én és november 1-jén ülnek össze a vezetői.)
Öt százalékkal ugrott a bitcoin
Egy nap alatt öt százalékos pluszban van a bitcoin, 29 760 dolláron, az ether pedig 4,4 százalékos emelkedéssel átlépte az 1600 dolláros határt (most 1616 dollár). A jó hangulat valószínűleg annak köszönhető, hogy egyre több jel mutat arra, az USA-ban végre létrejöhetnek a spot (azonnali, fizikai) bitcoint tartalmazó tőzsdén kereskedett alapok (ETF-ek). Ez pedig újabb, eddig a piacról távolmaradt intézményi befektetők számára nyithatna ajtót.
A bitcoin egyre inkább bevonul a köztudatba – ennek jele, hogy már a hagyományos brókercégek is egyre komolyabban foglalkoznak vele. Ma például a KBC Equitas is a bitcoin ETF körüli eseményekről írt.
Vége a kriptótélnek?
A kriptótél (azaz a hosszú árfolyamesések ideje, a medvepiac) talán véget ért, a tavasz valószínűleg a láthatáron van – mondja nem akárki, hanem a Morgan Stanley Wealth Management. A múltban a bitcoin (BTC) mélypontja rendszerint 12-14 hónappal a történelmi csúcs után következett be. Most a kriptopénz 2021 novemberében érte el a 68 ezer dollár körüli történelmi csúcsát, és egy évvel később a mélypontját.
A legutóbbi mélypontról történt 50 százalékos árfolyamemelkedés jellemzően jó jele annak, hogy a mélypont megvolt – írta Denny Galindo stratéga. A tavalyi mélyponthoz képest most 77 százalékkal van feljebb az ár. A bitcoin nyereségének nagy része eddig közvetlenül a "feleződés" (halving, a kibocsátás csökkenése) után következett be, és a következő ilyen esemény 2024 áprilisában várható.
Tovább szöknek a külföldi alapok Kínából
Az amerikai és európai alapkezelők szállnak ki a kínai technológiai szektor néhány legnagyobb cégéből, ezzel az ázsiai ország részvényeiből való globális kivonulás egyre nagyobb méreteket ölt. A vagyonkezelők ebben a hónapban is nettó 1,6 milliárd dollár értékben adtak el kínai papírokat a szeptemberi 3,5 milliárd dollárt követően – írta a Bloomberg.
Ázsiában a hongkongi ingatlanfejlesztők versenyt futnak, hogy melyek adnak nagyobb árengedményeket a lakások értékesítésénél. A vevők annyira bizonytalanok, hogy még a nagy árengedményű árveréseken is kevés a licitáló.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.