Tegnap elbizonytalanodtak a tőzsdék világszerte, az indexek többsége szerény csökkenéssel zárt, ma valamivel jobb a helyzet. Az alapszituáció azonban az, hogy a csütörtöki amerikai inflációs adatra várnak, amely a kamatemelési pályára engedhet következtetni.
Ezen kívül a gyorsjelentési dömping befolyásolja sok papír árfolyamát. De a háborús aggodalmak és a vírus eltűnésével kapcsolatos esélylatolgatások is sokat nyomnak a latban. A főbb európai tőzsdemutatók 0,3-0,5 százalékkal emelkednek ma, az amerikai indexek határidős árai viszont csak minimális pluszban állnak.
Itthon a BUX index 1,1 százalékkal emelkedik, ami felülteljesítést jelent kontinensünkön. Az OTP 1,5 és a Richter 1,2 százalékos drágulását a Mol 0,7 és a Telekom 0,5 százalékos, mérsékeltebb drágulása egészíti ki.
A forint minimális gyengülést mutat, az euró 353,50 forintba kerül a bankközi piacon.
Elszálltak az orosz fémek
Az olaj több mint két százalékos mínuszban van, állítólag azért, mert a háttérben felújították a tárgyalásokat az USA és Irán között. Miközben Joe Biden elnök az Északi Áramlattal zsarolja Oroszországot, magasan állnak azok az ipari fémek, amelyek piacán Oroszország jelentős szállító, mint a nikkel vagy az alumínium.
Máris megtorpant a forinterősödés?
Megtorpant a forinterősödés, folytatódik ugyan az euró-forint árfolyam lecsorgása, de az elmúlt napokban érezhetően csökkent a lendület. Ez a az EKB változó kommunikációjának köszönhető – írja az Equilor Befektetési Zrt. hírlevele.
Meghatározó támasz továbbra is a 349-350-es zóna, de érdemes az esetleges fordulós jelzésekre is figyelni, egyelőre még nem látható ilyen a grafikonon.
Még mindig a Facebook-ot emésztik a befektetők
“A Facebook növekedés sztorijának vége”, “A Facebook húzza le a tőzsdéket” – sok ehhez hasonló címmel találkozunk a napokban a tőzsdei sajtóban. Ebben nagy szerepet kapott, hogy felmerült, a közösségimédia-óriás szabályozási, adatvédelmi problémák miatt leállíthatja szolgáltatását Európában.
A Meta Platformsra átkeresztelt anyavállalat részvénye így tegnap is 5,1 százalékkal esett. (Majd a tőzsdezárás utáni kereskedésben még másfelet.) Bár a csalódást keltő előrejelzéseket tartalmazó gyorsjelentés már vagy egy hete megjelent, a befektetők még azt is lassan emésztik, sok a pesszimista elemzés.
Vevők voltak a kondigépre és a húsra
Számos fontos gyorsjelentés és más vállalati hír jött.
- Az otthoni sportszereket gyártó Peloton Interactive végül 21 százalékkal emelkedett tegnap, de volt jóval feljebb is. Itt a gyorsjelentésnél többet számítottak a felvásárlási esélylatolgatások (állítólag az Amazon és a Nike is érdeklődik).
- A húsban utazó Tyson Foods 17 százalékkal lőtt ki a jelentése után.
- Az Alibaba újabb egymilliárd részvényre szóló letéti igazolást regisztrált az USA-ban, ami hat százalékos áresést okozott. A befektetők azt feltételezik, hogy egy nagybefektető kiszállását készítették ezzel elő.
- Nagyon jó számokat tett közzé a brit BP olajvállalat, és emeli a részvény-visszavásárlásra szánt összeget.
- Jól sikerült a francia BNP Paribas pénzintézet gyorsjelentése is.
- A Hasbro játékgyártó cég kedvező gyorsjelentést tett közzé, de a kezdeti emelkedés után végül egy százalékos mínuszban zárt.
Csillagászati bérek jöhetnek az Amazonnál
Az Amazon e-kereskedelmi óriás bejelentette, hogy több mint kétszeresére emeli a munkavállalói alapbérek maximumát – írta az Equilor Befektetési Zrt. A korábban lehetséges maximum évi 160 ezer dolláros alapbér így 350 ezer dollárra emelkedett.
A Business Insider szerint a változás azért következhetett be, mert az Amazont egyre gyakrabban támadják az alkalmazottak a piaci átlagnál alacsonyabb fizetések miatt. Az alkalmazottak távozásának egyik fő oka is ez volt.
Nagy kérdés a kriptodevizák útja
A kriptodeviza-piac is az amerikai inflációs adat csütörtöki közzétételére vár, mivel az utóbbi időben erősen korrelált a részvénytőzsdékkel. Bár az utóbbi egy hétben már voltak jelei, hogy ez a szinkronban történő mozgás talán lazul, a nagy kérdés, csütörtökön merre visz majd az út.
A bitcoin három, az ether egy százalék körüli pluszban van ma, de három százalékkal esik a solana (SOL), a polkadot (DOT) vagy a fantom (FTM). Az avalanche (AVAX) viszont nyolc százalékkal megy fel.
Sok izgalmas hír a kriptókról
A napokban sok kisebb hír érkezett a kriptodeviza-piacról, amelyek érdekesek ugyan, de önmagában egyik sem okozott nagy mozgásokat.
- A KPMG kanadai leányvállalata bejelentette, hogy pénzeszközeinek egy részét bitcoinba és etherbe fektette, a pontos mennyiség nem ismert.
- A sajtó egy hivatalos dokumentum alapján azt taglalta tegnap, mennyi bitcoin van a Tesla tulajdonában, de valójában nem történt semmi érdemi változás.
- Vitalik Buterin, az Ethereum (igen fiatal) atyja úgy nyilatkozott, hogy talán sohasem lesz lényegesen gyorsabb a rendszer. A gyorsítás ugyanis a biztonság és a decentralizáció rovására menne.
- Az egyik, az Ethereum hibáit kijavítani igyekvő megoldás, a Polygon lánc fejlesztője 450 millió dollár tőkét vont be a Sequoia Capital részvételével.
- Az .eth végű domain-neveket (weboldal-címeket) áruló Ethereum Name Service (ENS) egyik vezetőjét eltávolították vallási alapú, kisebbségeket sértő megnyilatkozása miatt. (Lásd még:)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.