Az európai tőzsdék hétfőn többnyire süllyednek, a német és francia fél százalék körüli esést produkál, a brit viszont 0,3 százalékos pluszban van. Kontinensünkön recessziós félelmek éledtek újjá. A pénteki amerikai adatok alacsony munkanélküliségről és a vártnál jóval magasabb foglalkoztatásról szóltak, így lehangolták a részvénypiacokat.
Az erős munkaerőpiac ugyanis egyrészt inflációs kockázatot jelent, másrészt arra utal, hogy a recesszió veszélye csekély. Így nagyobb tere lehet a kamatemelésnek, ami miatt a tőzsdék egy éve esnek. Az amerikai határidős indexek ma is 0,3-0,4 százalékkal süllyednek.
Rali kínában, alulteljesítés Pesten
Kínában viszont enyhítettek a Covid-szabályokon (kevesebb helyen kell koronavírus elleni tesztet felmutatni), ami jó hír az ország és a világ gazdasága számára egyaránt. Így érthető, hogy a CSI 300 kínai index kettő, a hongkongi Hang Seng pedig 4,5 százalékkal emelkedett ma reggel.
A BUX index 1,4, az OTP 2,2, a Mol 1,3 százalékkal esik ma, alulteljesítve az európai átlagot. A Richter is 0,6, a 4iG 0,8 százalékkal olcsóbb lett.
Visszament 410 fölé az euró
Az euró pénteken délután süllyedt 410 alá, sőt, átmenetileg 408 környékére ment vissza. Ma viszont ismét 410 felett találjuk, pillanatnyilag 410,94 az árfolyam. Ez 1,4 forinttal van a péntek esti felett.
Eközben a dollár kissé gyengébb, ez inkább jó a devizánknak, az európai földgáz viszont valamelyest drágul, ez rossz.
Mi mozgathatja a forintot decemberben?
Az elmúlt napokban az EU-s pénzekkel kapcsolatos bizonytalanság csak részben oldódott – írja a forint kapcsán az Erste Befektetési Zrt. A héten csütörtökön a novemberi forintinflációs adatok lehetnek a figyelem középpontjában.
Az RRF tervünket elfogadták ugyan, de a források tényleges érkezése továbbra is bizonytalan, hiszen a kormánynak komoly vállalásokat kell teljesítenie, ami még több időt igényel – teszik hozzá.
Itthon 22,1 százalékos éves inflációt vár az elemzői konszenzus novemberre, így egyelőre még az infláció tetőzése odébb lehet – írja a KBC Equitas. A következő 1-2 hétben is az EU-s pénzekkel kapcsolatos döntésre figyelhetnek a befektetők a brókerek szerint.
Szerdán döntenek Magyarországról?
A Népszava értesülései alapján várhatóan nem kedden, hanem szerdán fognak szavazni az EU-s pénzügyminiszterek a magyar forrásokról. De lehetséges, hogy mégis elfogadják kedden a javaslatot, ha Magyarország támogatja a globális minimumadó bevezetését és elfogadja a közös kötvénykibocsátást Ukrajna megsegítésére – írta az Equilor Befektetési Zrt hírlevele.
Lehetséges az is, hogy december közepén, az állam- és kormányfőknek kell majd ítélkezniük a soros találkozójukon.
Megint drágul az olaj
Az olaj ára ma 2,4 százalékkal drágul, a Brent 87,5 dollár, vagyis ezzel együtt is viszonylag alacsonyan van az elmúlt hónapokhoz képest. Mától életbe lépett az orosz olaj elleni európai uniós embargó és megszületett az árkorlát is, Oroszország válaszlépéseket fontolgat. Ugyanakkor az OPEC+ szervezet is ülésezett, de egyelőre nem változtat eddigi, korábban elhatározott kitermelési politikáján. (Ami szerint jövő év végéig napi kétmillió hordóval kevesebb olajat termelnek ki.)
Az embargó alkalmazása alól Magyarország, Szlovákia és Csehország felmentést kapott, csővezetéken keresztül vásárolhatnak orosz olajat. Ennek ellenére ma is üres benzinkutakról és le nem szállított üzemanyag-megrendelésekről szólnak a sajtóhírek Magyarországon.
Az olaj árát a kínai Covid-politika is erősen befolyásolta az utóbbi időben, annak lazítása felfelé húzza az árat.
Korlátozott marad az iPhone gyártása
Bennfentesek szerint az Apple beszállítója, a Foxconn már nem fogja teljesen felfuttatni a termelést Kínában karácsony előtt. A világ legnagyobb iPhone-gyára a kínai Csengcsouban (Zhengzhou) csak december végén vagy január elején tudja újraindítani a teljes termelést – írta az N-Tv.de. A Foxconn együttműködik a helyi hatóságokkal az új munkavállalók toborzása érdekében.
A koronavírus-járvány miatt a Foxconn hetek óta úgynevezett zárt körben működik. Ez azt jelenti, hogy összesen 200 ezer alkalmazott él és dolgozik a telephelyen, elzárva a külvilágtól. Az intézkedések a munkavállalók körében elégedetlenséget szítottak, sokan nyíltan fellázadtak, sok munkavállaló pedig elmenekült.
A technika a fontos, nem az árfolyam?
Ma némileg erőre kaptak a kriptovaluták a hétvégi gyengélkedés után, a bitcoin két százalékkal 17 300 dollárra ment, az ether hárommal 1296-ra. Egy hét alatt pedig az árfolyamemelkedés öt, illetve nyolc százalék körül van. Vitalik Buterin Ethereum-alapító eközben arra biztatja a kriptovaluta-rajongókat, hogy az árfolyamok, kereskedés helyett inkább a technológiával, annak alkalmazási lehetőségeivel foglalkozzanak. (Ugyanilyen érveket bőven lehetett hallani az előző “kriptótél” alatt is, 2018 eleje és 2020 eleje között.)
Az árnyékos oldalon Sam Bankman-Fried, a csődbe ment FTX vezére december 13-án kellene vallomást tegyen a Kongresszusban, de az utóbbi időben adott interjúi alapján már senki sem hisz neki. Jeremy Spence, egy “Coin Signals” nevű csalárd befektetési szolgáltatás szervezője pedig 2,8 millió dollár kártérítést kell fizessen ügyfeleinek.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.