6p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A bajba jutott bankok hathatós kimentésének híreire megnyugodtak a részvénypiacok, ma Európában is szép emelkedés van, és végre a BUX-index is megemberelte magát. Négy százalékkal ugrik az OTP, 395 forint alatt van az euró, a bitcoin és az ether újra száguld. Meglepően alacsony a fa ára.

Miután tegnap valósággal száguldottak az amerikai tőzsdeindexek, ma Európában is jó a hangulat, a német index 0,7, a francia 0,4, a brit 0,9 százalékkal megy fel. Ausztriában 1,9 százalékos az emelkedés, Varsóban 1,2. Az amerikai határidős indexek is emelkednek, de csak szerényen, egy ezrelék körül.

Itthon a BUX-index is megemberelte magát, két százalékkal van feljebb. Most az utóbbi napokban a nemzetközi bankszektorral együtt sokat szenvedő OTP húzza fel, négy százalékos emelkedésével. A Mol 1,8, a Magyar Telekom 0,7 százalékkal drágul. Fél százalékkal esik a Richter és 0,8 százalékkal az AutoWallis.

Árfolyamok és grafikonok

Konszolidálódott a forint is

Az euró/forint tegnap is súrolta a 400 forintot, de estefelé már lefelé vezetett az út, és eljutott 395 alá is az árfolyam. Ma is valahol itt tartunk, 394 és 395 között ingadozik a jegyzés, nagyjából a tegnap késő esti szinten. A dollár esik az euróval szemben, ami jót tesz a nemesfémeknek és az ipari fémeknek. Másfél százalékkal emelkedik a kőolaj ára is, a hollandiai gázár viszont enyhén süllyed, 44 euróba kerül egy egysége.

Az euró/forint árfolyam. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Az euró/forint árfolyam. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Miért esett ekkorát a magyar deviza?

Minek köszönhető, hogy az SVB-csőd hírére a forint még a többi közép- és kelet-európai valutához képest is beszakadt? Zsiday Viktor, a Hold Alapkezelő menedzsere szerint “egyértelmű az összes szereplő számára, akik ezekkel a közép-európai devizákkal kereskednek, hogy a legkockázatosabb ország Magyarország”.

Hiszen itt 18 százaléknyi kamatot kell adnunk nekik, máshol meg 6-7 százaléknyi kamatot kapnak. Nyilván azért kell nekünk ilyen sok kamatot adnunk, mert mi egy nagyon kockázatos ország vagyunk.

Magyarországot jelenleg forró pénz finanszírozza, ugyanakkor, ha baj van, vagy csak felmerül a lehetősége, akkor kiszállnak.

Mint egy tömött diszkóban, próbálnak azért az ajtóhoz közel állni, és az első rossz jelre gyorsan elmenekülnek.

A bankok húzzák ki egymást a bajból?

Ezúttal egy regionális pénzintézet gyengült meg az USA-ban, a First Republic Bankot azonban a legnagyobb konkurensei segítik meg (J.P. Morgan, Bank of America, Citigroup, Wells Fargo, Goldman Sachs, Morgan Stanley). Ez nagyban hozzájárult a részvénypiacok javulásához tegnap.

Az Európai Központi Bank (EKB) 50 bázisponttal emelte az alapkamatot csütörtökön, vagyis az eredeti terv szerint folytatta a szigorítást, a bankszektorban lévő kockázatok ellenére. Christine Lagarde elnök azt mondta, hogy a pénzügyi stabilitás és az árstabilitás párhuzamos fenntartására törekszik, nem lehet csak az egyiket támogatni. (A kamatcsökkentés a pénzügyi, a kamatemelés pedig az árstabilitást támogatja – a szerk.)

Franciaországban elfogadta a parlament a vitatott nyugdíjreformokat.

Mi jöhet még ma?

Ma kevesebb makrogazdasági esemény lesz, három dologra figyelnek a piacok az Investing.com szerint.

  • Fogyasztói hangulat: a Michigani Egyetem márciusi fogyasztói hangulatjelentése délután háromkor jelenik meg.
  • Negyedéves származékos lejáratok: ma van az első olyan nap az év négy napjából, amikor három származtatott ügyletfajta – opciók, indexopciók és index futures – egy időben jár le. Az úgynevezett tripla boszorkánynap (triple witching) volatilitást adhat a részvénypiacnak.
  • Szuperhősök premierje: a Warner Bros szuperhős-sorozatának folytatása, a “Shazam! Az istenek dühe” ezen a hétvégén debütál. Konkurál a Walt Disney Company hasonló darabjával.

Végleges euróinflációs adatokat is közzétesznek ma, valamint az OECD is publikálja új gazdasági előrejelzését. Délután az Egyesült Államokból érkeznek majd ipari termelési adatok – írja a KBC Equitas.

Mélypontok utáni felpattanás a fapiacon

A napokban az árupiaci termékek egy részének árfolyama is éves vagy még hosszabb távú mélypontokra esett, mint például az olajé, de az gáz is alacsonyan áll. Tegnap a fakitermeléssel, fafeldolgozással foglakozó finn Stora Enso (STERV) részvénye süllyedt éves mélypontra. Az amerikai faanyag ára is alacsonyan áll, ha nem is pont a mélyponton, de 417 dollárra süllyedt. Különösen nagy az esés ahhoz képest, ahol a pandémia idején volt, 1670 dollár körüli csúccsal.

Az amerikai faanyag tőzsdei ára (USD) és a Stora Enso részvénye euróban és dollárban. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Az amerikai faanyag tőzsdei ára (USD) és a Stora Enso részvénye euróban és dollárban. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Ma az amerikai fa ára öt-hat százalékkal pattan fel, 438 dollárra. Eléggé kevés korreláció látszik azonban a Stora Enso részvényével, amely öt év alatt – dollárra átszámolva – sokkal többet esett, mint a tengerentúli fa ára.

És akkor a Fed megint brrrrr

A bitcoin és az ether újra száguld, hat, illetve négy százalékkal, átlépve a 26 ezer, illetve az 1700 dolláros szintet. Ezt részben annak lehet betudni, hogy a részvénypiacok is szép teljesítményt nyújtottak tegnap, de annak külön, hogy az amerikai Fed mérlege 300 milliárd dollárral emelkedik. A pénzszűkében lévő bankok megmentése érdekében ugyanis lényegében megkezdte a pénznyomtatást. (Az amerikai pénzügyi szleng a “brrr” kifejezéssel a pénznyomda berregését, a fedezetlen pénznyomtatást illeti.)

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Az amerikai bankok pár nap alatt összesen 164,8 milliárd dollárt vettek fel a Fed-től, amely sürgősségi hitelkerete a rövid távú finanszírozási igények kielégítését segíti. A korábbi történelmi csúcs 111 milliárd dollár volt, még a 2008-as pénzügyi válság idején. Emellett a szövetségi szabályozó hatóságok további 142,8 milliárd dollárt kaptak a helyzet kezelésére.

Ha a szomszéd rossz, attól ön jobb lesz?

A bitcoin mennyisége erősen korlátozott, már alig nő, míg a hagyományos, “fiat” pénzeké rohamosan bővül – emiatt sok bitcoinrajongó úgy véli, hogy kedvenc érméje az infláció és a nyakló nélküli pénznyomtatás elleni védelmet nyújt.

Mások viszont vitatják, hogy a Fed jelenlegi lépései megfeleltethetők-e a korábbi QE (mennyiségi könnyítési) programoknak. Kétlik, hogy hasonló likviditásbővítő hatással járnak, mint a koronavírus-válság idején, 2020-ban indított programok. Ahogyan azt is hangoztatják, attól, ha egyes amerikai bankok csődbe mennek, még a kriptókban nem lehet jobban megbízni. A kriptószektort ugyanis nem fogja kihúzni a bajból az amerikai intézményrendszer, mint a bankokat – írják a Coindesk kommentátorai.

Mi lesz a magyar kisbefektetők orosz részvényeivel?

Az Aegon és az OTP alapkezelői elkülönítik az orosz részvényalapjaik befagyott és likvid eszközeit – jelentette be a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Ez nem változtatja meg a befektetők vagyonát, pusztán annak megosztásáról van szó.

Az ukrajnai háború miatt tartósan illikviddé vált eszközeiket, jellemzően orosz értékpapírokat az „IL” sorozatjellel látják el. A meglévő sorozatokban maradnak azok az eszközök, amelyek kereskedése nem korlátozott (például bankbetétek). A hazai orosz kitettségű befektetési alapok állománya minimális a befektetési alapok piacán belül – teszi hozzá az MNB.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 17045 16980 17300 -0,96% 0 0 7 645 425 200 HUF 2024-04-18 17:07:10
MOL 3020 3002 3064 -0,20% 0 0 1 835 022 702 HUF 2024-04-18 17:06:34
MTELEKOM 922 918 931 -0,32% 0 0 387 135 648 HUF 2024-04-18 17:05:05
RICHTER 8950 8950 9120 -1,16% 0 0 2 090 360 675 HUF 2024-04-18 17:05:09
OPUS 398 392 400 +1,14% 0 0 69 043 085 HUF 2024-04-18 17:07:27
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Csütörtököt mondott a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 18:33
Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon, az euró és a svájci frank ellenében 0,4 százalékkal, a dollárral szemben 0,6 százalékkal.
Részvény / Deviza / Áru Sötét felhők árnyékolták be a tőzsde egét
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 17:31
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 441,01 pontos, 0,67 százalékos csökkenéssel, 65 674,41 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Visszalökték az erősödő devizánkat, vészesen emelkedik egy kulcsfontosságú fém ára
Eidenpenz József | 2024. április 18. 12:12
A tőzsdéken enyhe optimizmus látható, a Netflix gyorsjelentésére várnak. Kivéve Budapesten, ahol főleg az OTP a visszahúzó erő. Az amerikaiak lépései nyomán tovább drágult a réz, a gyengülő dollár is segít a nyersanyagoknak és a forintnak. A bitcoin 60 ezer dollár is volt, de visszapattant onnét.
Részvény / Deviza / Áru Ámulni fog, ha meglátja, hogyan alakult a forint árfolyama!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 07:51
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Most aztán törheti a fejét, aki eurót akar venni
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 17:58
A nap nagy részében erősödött a forint - a nap végére viszont megint veszített erejéből a magyar deviza.
Részvény / Deviza / Áru Ekkora pofon után csak egy irányba repülhetett a BUX
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 17:44
Tegnap akkorát esett a BUX, hogy ma csak felfelé vezethetett az útja.
Részvény / Deviza / Áru Három forinttal olcsóbb az euró, megállíthatatlan az arany
Eidenpenz József | 2024. április 17. 12:26
A tőzsdéken javult a hangulat, a piac emészti, hogy tolódik az amerikai kamatcsökkentés. A forint nagyot fordult, de nincs egyedül, az euró/dollár vagy a zloty is irányt váltott. Megvan a Telekom-osztalék, fő a fejük a luxusmárkáknak, nagyot estek a bitcoinbányász-részvények.
Részvény / Deviza / Áru Nem jut szóhoz, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 07:31
Vészesen közel a 400-as szint.
Részvény / Deviza / Áru Vérengzés volt a pesti parketten
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 19:31
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1978,87 pontos, 2,94 százalékos csökkenéssel, 65 428,99 ponton zárt kedden.
Részvény / Deviza / Áru Kiveri a verejték, ha rápillant erre a forintárfolyamra
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 18:19
Rossz hírünk van: egyre közelebb a 400-as szint.   
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG