Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója szerint az előttünk álló negyedév legnagyobb kihívása a bizalom helyreállítása lehet, amely uniós szinten a fiskális egység megteremtését, hazai szinten pedig a finanszírozási nehézségek megoldását jelenti.
A szakértő szerint az USA-ban az ipari termelés bővülése, a kiskereskedelmi forgalom növekedése, valamint a foglalkoztatottak számának korábbinál kedvezőbb növekedése a fogyasztás beindulását segítheti, így az amerikai gazdaság idén stabil, 2 százalék feletti GDP növekedést érhet el. A feltörekvő piacok ennél is jobb kilátásokkal rendelkeznek az idei évet illetően, azonban továbbra is indokolt az óvatosság, mivel bár láthatóan a fejlett piacok küzdenek nagyobb problémával, a feltörekvő piacok érzékenyebben reagálnak a befektetői hangulat változására.
|
Az Alapkezelő szerint a világgazdaság növekedése szempontjából tehát a következő hetekben, hónapokban a legnagyobb kockázatot kétségtelenül az fogja jelenteni, hogy sikerül-e gyorsan és hatékonyan megoldást találni az eurózóna adósságválságára. Az unió vezetőinek december eleji nyilatkozata a költségvetési unió irányába egyelőre nem jelent megnyugvást a piacoknak – jól látható a múlt heti leminősítés-sorozatból –, hiszen a hosszú távú elkötelezettség rövid távon nem jelent megoldást, így a jelenlegi helyzet igen törékeny.
Az elemzés rávilágít arra, hogy a rendkívül magas államadósságok miatt szükségszerűen takarékos költségvetési politika a már amúgy is igen nyomott gazdasági növekedés gátját jelenti, miközben a nyugat-európai bankok tőkehelyzetük javítása érdekében kénytelenek visszafogni hitelkihelyezésüket, ami szintén ezt fokozhatja.
Magyarország számára a fő kihívás a piaci finanszírozhatóság
Az idei év első adatai alapján enyhültek a recessziós félelmek, ugyanakkor nem lehet illúziónk, hiszen az eurózóna gazdasága idén várhatóan zsugorodni fog. Európa azonban többsebességes: a növekedés stagnálhat, ezen belül az erősebb gazdaságok minimális növekedést produkálhatnak, miközben a perifériás országoknak – köztük Magyarországnak is – a gazdaság visszaesésével kell számolnia.
Magyarország helyzete ezen túlmenően annyiban speciális, hogy hazánk mind az export, mind a külföldi tőke beáramlása szempontjából nagymértékben Nyugat-Európára van utalva, ezért az ott zajló folyamatok hatásai nálunk hatványozottan jelentkeznek. Jelenleg az ország államadósságának piaci finanszírozása a fő kihívás, mivel a gazdaságpolitikai bizonytalanságok miatt a piaci finanszírozás immár rövid távon is kérdéses.
Habár az euró/forint árfolyama az elmúlt napokban meghaladta a 2009-es csúcsot, mivel a tárgyalási folyamatok elkezdődtek, a továbbiakban a K&H Alapkezelő nem számít újabb negatív rekordra, amennyiben az EU-ban vagy a világgazdaságban nem történik drámai változás. Az euró szempontjából a fent említett problémák elhúzódása miatt a következő hónapokban az amerikai dollár további erősödése valószínűsíthető.
A hazai részvények meglehetősen olcsók
Az iráni konfliktus miatt várhatóan az év második felétől életbe lépő iráni olajembargó már most áremelő hatással van a kőolaj világpiaci árára, így a következő hónapokban nem várható az olajár csökkenése. Az arany árát a továbbiakban is a bizonytalanság fogja felfele húzni. Amíg az eurózónával kapcsolatban nem enyhül a feszültség, addig az arany árának további emelkedésére lehet számítani.
A K&H Alapkezelő véleménye szerint Magyarország egyedi helyzete a hazai tőzsdén már be van árazva, így jelenleg meglehetősen olcsók a hazai részvények. Mivel azonban nincs biztató jel a gazdasági növekedésre, ezért a vállalati profitok emelkedésére sem lehet számítani. A részvények tekintetében így főként az európai illetve a feltörekvő piacok tőzsdéi ajánlottak.
Az unió tekintetében a kockázatok beárazása miatt már vonzó szintre süllyedtek az árfolyamok, a feltörekvő piacok pedig stabil pénzügyi helyzetük és kedvező növekedési kilátásaik miatt vonzók. Mivel azonban globális szinten nem túl kedvezőek a növekedési kilátások, egész évben mérsékelt hozamokra lehet számítani.
A negyedév végére 8 százalékos alapkamattal kehet számolni
A következő hónapokban a vezető jegybankoknál a K&H nem vár nagyobb kamatváltozást, itthon azonban minden bizonnyal már az első negyedévben szükség lesz kamatemelésre. Mivel már a rövid távú állampapírok hozama is meghaladja a 8 százalékot, ezért a következő hónapokban az MNB várhatóan folytatni fogja a szigorítást, és a negyedév végére 8 százalékos alapkamattal lehet számolni.