6p

Enyhe optimizmus van a tőzsdéken a délutáni amerikai inflációs adat előtt, ami Budapesten is érezhető. A forint stabil, a gáz kissé olcsóbb, az olaj viszont emelkedik. Nemcsak az OTP száguldott tegnap, hanem szinte minden európai bankrészvény, mutatjuk az okokat. Átértékelik a FAANG-részvényeket.

Az oly fontos amerikai inflációs adat mai érkezése előtt kivárás helyett emelkedést produkáltak a tőzsdék hétfőn, és ez kisebb mértékben kedden is tart. A német index 0,2, a francia 0,4, a brit 0,2 százalékkal megy fel. Hasonló pár ezrelékes pluszokat mutatnak az amerikai határidős indexek is.

Itthon a BUX index fél százalékkal emelkedik. Az OTP, amely tegnap visszahódította a 9000 forintos határt, reggel ismét benézett ez alá, de azután újra megemberelte magát. Jelenleg 0,4 százalékkal van feljebb, 9090 forinton. A Mol hasonló mértékben esik. A Richter 1,7, a Telekom 1,1 százalékkal drágul. Folytatódik a Masterplast száguldása, újabb 4,6 százalékkal van feljebb.

Árfolyamok és grafikonok

Az euró/forint lényegében nem változott ma, 397,10-en áll, a dollár pedig 390,75.

Mitől állt meg már megint a forint erősödése?

Az euró jelentős erősödést mutatott tegnap délelőtt a dollárral szemben, de délután gyengülésnek indult. A dollár erősödése negatív hír a magyar devizára nézve – írta a KBC Equitas.

Emellett holnap Ursula von der Leyen tart évértékelő beszédet az Európai Parlamentben, ahol aztán a magyar jogállamiság kérdéséről is szavazhatnak a tagok.

Ez nagyobb mozgást is kiválthat majd a forint kapcsán “a következő időben” – teszik hozzá.

Minden az infláció körül forog

Eljött a “CPI day”, az inflációs adat napja az USA-ban, 8,1 százalékot várnak az elemzők. Ez kora délután fél háromkor érkezik majd, addig is európai inflációs statisztikákat emészthetnek a befektetők.

Németországban augusztusban 7,5-ről 7,9 százalékra nőtt az év/év árindex (a második becslés szerint), ami megfelelt a várakozásoknak. A vártnál kissé magasabb lett viszont a spanyol adat, 10,5 százalék (de ez is alacsonyabb a júliusi 10,8-nál).

A bankoknak állt a zászló. Fotó: Pixabay
A bankoknak állt a zászló. Fotó: Pixabay

A német ZEW gazdasági hangulatindex a várt -60,0 helyett -61,9 pont lett (az előző havi -55,3 után).

Enyhülés a gázfronton, de drágul az olaj

A hollandiai szállítású földgáz árfolyama ma is csökkent, mintegy négy százalékkal 182 euró környékére. Az olaj viszont egy százalékkal emelkedik, a Brent elérte a 95 dollárt. A tegnapi emelkedés után esnek a nemesfémek, de fontos ipari fémek, mint a réz, a cink és az alumínium ma is drágulnak. Nagyot ment tegnap az amerikai faanyag tőzsdei ára, kilenc százalékkal ugrott meg.

Hollandiai földgázár (szeptember 12-ig). További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Hollandiai földgázár (szeptember 12-ig). További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

A dollár hétfő este korrigált (erősödött), ma pedig csak ehhez képest látszik újabb szerény dollárgyengülés. A gyengülő dollár általában növeli az árupiaci termékek (dollárban jegyzett) árát.

Mi lesz az európai energiával?

Szivárognak a részletek az energetikai megállapodással kapcsolatban – írja az Erste Befektetési Zrt. Az elektromos áram felhasználásának csökkentése két részből állna, egy általánosból és egy csúcsidőszakiból. Jöhet az áramársapka, az ezzel elvont extraprofitot pedig a legkiszolgáltatottabb felhasználók kapnák meg támogatásként.

Várhatóan ma vagy holnap véglegesítik a megállapodástervezetet, még Ursulsa von der Leyen holnapi beszédét megelőzően.

A mostani hírek nem szólnak közös gázbeszerzésről, illetve gázársapka alkalmazásáról sem, így “ezek a megosztó javaslatok valószínűleg kikerültek a csomagból” – kalkulál a brókercég.

Nemcsak az OTP száguldott

A bankrendszer volt a hétfői tőzsdenap nyertese, az OTP-hez hasonlóan főleg a kelet-európai és dél-európai bankok részvényei mentek fel – némelyik 5-10 százalékkal is. De a német Deutsche Bank és Commerzbank is három százalék feletti mértékben drágult.

Ezt egyrészt a kamatfordulattal magyarázták a sajtóban, a kamatemelési sorozattal, ami az Európai Központi Bank múlt heti lépésével még inkább nyilvánvalóvá vált. (A magasabb kamat ugyanis rendszerint növeli a bankok kamatmarzsát, bár negatív hatásai is vannak, mint a hitelfelvételi kedv csökkenése.)

Hollandiai gázár és az eurózónás bankrészvények indexe (Euronext). További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Hollandiai gázár és az eurózónás bankrészvények indexe (Euronext). További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Csakhogy a kamatemelés nem volt sem meglepetés, sem újdonság. Legalább ilyen fontos lehet a gázárak csökkenése is. Ezzel mérséklődik egy súlyosabb recesszió és egy vállalati csődhullám veszélye, ami a bankoknak is nagy károkat okozhatna. Amint az ábrán látható, a bankrészvények rendszerint drágulnak, amikor az európai gáz olcsóbb lesz, és fordítva.

Létezik egészségtelenül alacsony munkanélküliség?

A brit munkanélküliség 1974 óta nem látott alacsony szintre ért júliusban a Reuters szerint (3,6 százalékra), aminek azonban nem örülnek az elemzők.

Ez ugyanis nem az új álláshelyeknek volt köszönhető, a 40 ezer munkahely messze elmaradt a közgazdászok várakozásaitól. Inkább az inaktívak száma és aránya emelkedett, 0,4 százalékponttal 21,7 százalékra. Eközben a fizetések is jobban nőttek a vártnál, ami növeli az inflációs aggodalmakat. A brit jegybank jövő héten – a Fed-hez és az EKB-hez hasonlóan – 0,75 százalékpontos kamatemelést határozhat el.

Mikor jön az Ethereum Merge?

Az Ethereum-rendszer nagy átalakulása, a Merge várhatóan szeptember 15-én lesz (az időpont egy műszaki paramétertől függ, így nem határozható meg pontosan). Bár az ether hónapok óta emiatt teljesítette felül a bitcoint, az utóbbi napokban gyengébb annál. Ma is két százalékkal esik, miközben a bitcoin kissé emelkedni tud (22 300, illetve 1716 dollár az áruk).

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Blokklánc a háborúban

Mit csinál az Ethereum-rendszer híres alapítója a Merge előtti hétvégén? Tán bőszen programoz, tesztel? Nem, az orosz születésű, Kanadában élő Vitalik Buterin meglepetésszerűen Ukrajnába látogatott a titkosított helyszínű “Kyiv Tech Summit” konferenciára.

Azon egyszerű oknál fogva különbözik más blokklánc-konferenciáktól, hogy teljes egészében egy konkrét, azonnali és nagyon is valós probléma megoldása köré épül: hogyan tudja Ukrajna kihasználni ezt a technológiát az invázió legyőzésére? írja a Cryptobriefing.

Vizsgálják a lehetőségeket az orosz dezinformáció elleni küzdelemben, az információs és kommunikációs infrastruktúra helyreállításában, az újjáépítés megkönnyítésében, új adománygyűjtési lehetőségek feltárásában. Valamint abban, hogyan lehetne több ukrán szakembert bevonni a globális web3-gazdaságba – sorolják.

FAANG helyett MATANA

Az utóbbi évtizedben rengetegszer emlegették a FAANG-részvények csoportját, a vezető amerikai technológiai vállalatokat, ami a Facebook, az Amazon, az Apple, a Netflix és a Google felemelkedését kísérte. A Constellation Research szerint azonban itt az ideje felülvizsgálni a listát, és bevezetni a MATANA kifejezést – írja az Investing.com.

Kiejtik a csapatból a Metát – a régi Facebook-ot – és a Netflixet, beemelik viszont a Microsoftot, a Teslát és az Nvidiát. Így az új lista:

  • Microsoft
  • Apple
  • Tesla
  • Alphabet
  • Nvidia
  • Amazon

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21470 21350 21620 0,00% 0 0 12 033 911 120 HUF 2024-12-20 17:05:28
MOL 2684 2652 2692 +0,60% 0 0 6 028 057 966 HUF 2024-12-20 17:06:18
MTELEKOM 1264 1254 1282 +0,16% 0 0 1 111 346 684 HUF 2024-12-20 17:05:16
RICHTER 10480 10480 10610 -0,38% 0 0 2 550 488 090 HUF 2024-12-20 17:05:21
OPUS 509 500 509 +1,80% 0 0 217 941 861 HUF 2024-12-20 17:05:13
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Most azt érdemes megnézni, mennyit kell fizetni a dollárért!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 19:04
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben péntek kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Ilyet is ritkán látni a parketten!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 18:09
Sem a részvényindex, sem a blue chipek ára nem mozdult számottevően a pénteki kereskedési nap zárására.
Részvény / Deviza / Áru Megnyugodott a forint, vámháborús veszély Nyugat-Európában
Eidenpenz József | 2024. december 20. 12:37
Nagyot esnek az európai indexek, amiben szerepe lehet annak, hogy Donald Trump vámokkal fenyegette meg az EU-t, de az USA-ban is a rossz kezdés valószínű. Két napja esnek a kriptovaluták, a bitcoin 95 ezer dollár alá süllyedt. A forint viszont megnyugodott és a BUX is pluszban töltötte a délelőttöt. Vásárolnak a nagykutyák.
Részvény / Deviza / Áru Pofozgassa meg az arcát, mielőtt megnézi, mit csinált a forint!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 07:39
Itt vannak a péntek reggeli árfolyamok.
Részvény / Deviza / Áru Fájdalmas órákon van túl a forint
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 18:31
Csütörtökön a forint gyengült a főbb devizákkal szemben a kora reggeli árfolyamához képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Nézze csak, mi történt a budapesti parketten!
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 578,17 pontos, 0,73 százalékos csökkenéssel, 78 665,14 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Vérfürdő a tőzsdéken és a forintpiacon, ráadásul az OTP is zuhan
Csabai Károly | 2024. december 19. 12:22
Rossz passzban kezdték a csütörtököt a pénz- és tőkepiacok, szinte alig találni olyan eszközt, amely az általános rossz hangulattal képes dacolni. Az egyik a dollár, amelyet az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed 25 bázispontos kamatvágása utáni héja – szigorú – üzenetek az euróval szemben több mint kétéves csúcsra repítették, a forintot viszont lehúzták, másfél nap alatt öt egységet veszített. Rajta kívül csak a bitcoin tudott erősödni.
Részvény / Deviza / Áru Még nagyobbat harapott az Unicredit
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 11:39
Az olasz bank összesen majdnem 30 százalékos részvénypakettet szeretne a Commerzbankban. 
Részvény / Deviza / Áru Váratlan fordulat: magához tért a készpénz
Buksza blog | 2024. december 19. 07:49
Meglepő fordulatot tapasztalnak az áruházláncok az Egyesült Királyságban. Az utóbbi időben egyre többen fizetnek készpénzzel, nem csupán a „nosztalgiázó” idősek, hanem a fiatalok is.
Részvény / Deviza / Áru Méregdrága euró, nagyon gyenge forint – így várják a karácsonyt
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 06:41
Bőven a 410 forint felett ligában található az euró. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG