Jól kezdték a hetet az európai tőzsdék, a német, francia index két százalék körüli, a brit pedig 0,7 százalékos emelkedést produkált a nap közepéig. Az amerikai határidős indexek azonban csak minimális, egy ezrelékes erősödést mutatnak.
A jó hangulat oka lehet, hogy orosz és az ukrán fél folytatja a tárgyalásokat, miközben az olaj ára jelentősebben, 4-5 százalékkal mérséklődik. Fontos termelői inflációs és foglalkoztatási adatokat tesznek majd közzé az USA-ban a hét második felében. A fegyverkezési verseny nyilvánvalóan erősen beindult, ez az ipar számos területére vagy például a cyber-biztonsági ágazatra is jó hatással lehet.
Itthon a BUX index 1,2 százalékkal megy fel, ami az OTP több mint négy, kis részben pedig a Magyar Telekom 0,6 százalékos emelkedése alapozott meg. A Mol 0,6, a Richter 1,1 és az Opus 0,4 százalékos esése a visszahúzó erő. A forint gyengült, 374 az euró a pénteki 372-373 után.
Merre tovább, forint?
Továbbra is szűk tartományban mozog az euró-forint árfolyam a 370-376,50-es szintek között – írja az Equilor Befektetési Zrt.
Egyelőre nem tud innen kimozdulni, a támasz tartós letörésére továbbra is csak abban az esetben számítunk, ha sikerülne érdemi előrelépést tenni az orosz-ukrán egyeztetéseken, vagy pozitív hírek érkeznének az uniós forrásokról.
Fontos új érvek a béketárgyalásokon?
A hétvégén a brit külügyminiszter fontos bejelentést tett, eszerint ha Putyin visszavonja csapatait Ukrajnából, és kötelezi magát arra, hogy a jövőben nem lép fel agresszorként, akkor az Egyesült Királyság feloldja az orosz oligarchákkal, bankokkal és vállalkozásokkal szembeni szankciókat – írja az Erste Befektetési Zrt.
Ez két dolog miatt is fontos, egyrészt más országok is csatlakozhatnak ehhez. Másrészt egy ilyen ösztönző segíthetné Putyint abban, hogy a békemegállapodás vonzóbb opció legyen számára.
Ettől még az orosz energiahordozókról való leválás nagy valószínűséggel folytatódna, esetleg lassabb ütemben. Úgy tűnik, az oroszok kezdenek rájönni, hogy a dél-ukrajnai sikereket talán el lehet adni győzelemként – teszi hozzá a brókercég.
Sanghajban tombol a vírus
Kínában a vártnál gyorsabb ütemben terjed a koronavírus, így a hatóságok Sanghaj, az egyik legnagyobb város lezárása mellett döntöttek – tudósít a KBC Equitas. Az elemzők azonban globálisan nem számítanak komoly gazdasági hatásokra.
Európában egyelőre nem terveznek komoly szigorításokat bevezetni az országok a koronavírus-járvány felívelőben lévő hatodik hulláma miatt.
A Tesla viszont a helyi gyárának működését négy napra felfüggesztheti a Bloomberg szerint.
Megszavaztatják a Tesla-részvényeseket
A Tesla a kibocsátott részvények felosztását, ezzel mennyiségük növelését tervezi, amit a következő közgyűlés elé terjesztenek. Részvények formájában fizetett osztalékról is dönthetnek a részvényesek. A papír a nyitás előtti tőzsdén kívüli kereskedésben hat százalékkal 1069 dollár fölé emelkedett.
A részvényesek egy része azt reméli, hogy a cég az eredmény készpénzben levő részének kifizetése helyett inkább a vészesen emelkedő nyersanyag-árak ellen védekezik majd. Például bányák vásárlásával.
A Tesla már csinált egy részvényfelosztást (“split”) 2020-ban, 1:5 arányban.
Újabb kriptodeviza-bikapiac kezdete?
Január eleje óta nem látott szintre, 47 ezer dollárra emelkedett a bitcoin és a legutóbb január közepén megfigyelt 3300-ra az ether ma reggelre. Ez egy nap alatt hat-hat,egy hét alatt pedig 14, illetve 17 százalékos javulás.
Az emelkedés mögött álló egyik ok lehet, hogy a Terra (Luna) kripotodeviza és az UST stabil érme mögött álló kockázatitőke-csoport hárommilliárd dollár bitcoinra váltásáról döntött, sok kisebb részletben. De a részvénypiacok viszonylag jó hangulata is szerepet játszhat, mostanában erős az együtt mozgás. Oroszország pedig nemrég kijelentette, hogy bitcoint is elfogad olajért.
Magasabb kamatot fizetnek az etherre
Néhány hónapon belül megtörténik a várva várt összeolvadás, a “Merge”, a régi Ethereum lánc befűződik az újba. Ezzel megszűnik az energiapazarló bányászat, és helyét az energiatakarékosabb proof-of-stake (PoS) és a “validálás” veszi át – írja a Superposition blog. Ennek várhatóan óriási hatása lesz az ether (éter) piacára.
- Az új éterek kibocsátása a tizedére csökken (“kivezetik a pénznyomtatást”).
- A bányászok éter-kínálata (amiből jelenleg az áramszámlát fizetik) eltűnik.
- A validálásért fizetett “kamat” (az “Ethereum alapkamata”) pedig várhatóan a jelenlegi 4-5 százalékról 7-10 százalékra növekszik.
“Azt gondolom, hogy ezek a hatások még nincsenek teljesen beárazva az éter piacán” – írja Szabó Dávid portfólió-menedzser.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.