A nap első felében még annak örültek a tőzsdék, hogy amerikai és kínai illetékesek biztatóan nyilatkoztak a kereskedelmi tárgyalások folyamatáról. A “kereskedelmi optimizmust” azonban estére megakasztotta az Apple, amely öt napos szakadatlan esés után mínuszba fordult. A céget negatívan érintheti, hogy egy kaliforniai bíróság szerint nem zárhatja ki az Epic Games termékeit szoftveráruházából.
A Conference Board amerikai fogyasztói bizalmi indexe a várt 93,0 helyett váratlanul alacsony lett, mindössze 84,8 pont. További rossz hír, hogy Texast és Louisianát szerda este komoly hurrikán érheti el, a Laura. A nyertesek között vannak ma a Salesforce.com, az Amgen és a Honeywell International, mivel ezek kerülnek be a Dow Jones Ipari Átlagba. (Erről itt írtunk: Kétszer is támadhat a vírus, nagykutyák veszik az aranyat, ezüstöt.)
Csak a Mol bírta
Így az S&P 500 index végül 0,1 százalékkal süllyed, a Nasdaq Composite 0,2 százalékkal emelkedik, a Dow Jones Ipari Átlag pedig 0,6 százalékkal esik. Az európai indexek kellemes pluszból lefordultak a nap végére, a frankfurti és párizsi mutatók stagnáltak, de sok más városban 0,5-1,0 százalékos esés volt.
Itthon a BUX index alulteljesítő volt, 1,1 százalékkal lejjebb zárt. Az OTP 2,2, a Richter 0,7, a Telekom 1,3 százalékkal esett. A Mol 0,2 százalékkal emelkedett.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Az MNB kamatdöntő ülést tartott, ahol nem nyúltak a kondíciókhoz, de a kommentárokra nagyon figyelt a piac. A forint ma gyengült, de a nap folyamán nem változott jelentős mértékben. A délelőttihez hasonló szinten van az euró este is, 352,60 körül, ami 90 filléres drágulást jelent. Cikkeink:
- Ezúttal már nem nyúlt az alapkamathoz az MNB
- Az MNB szerint csak átmeneti volt az infláció megugrása
Öt ok, amiért a bitcoin száguldásba kezdhet
A bitcon ma elgyengült, kissé eltávolodott a régóta ostromolt 12 ezer dollártól, most 10 400 dollár. A Kraken tőzsde szakértője, Dan Held öt trendet azonosított, ami miatt a vezető kriptodeviza értéke szerinte megtöbbszöröződhet a közeljövőben – írta a Bitcoinist.com.
- A kereskedésben jelenleg szereplő bitcoinok 97 százalékán nyereséget értek el a tulajdonosaik. (Ez inkább a mohóságot erősítheti a befektetőkben, mint a félelmet – a szerk.)
- A bitcoinok 61 százalékát legalább egy éve nem mozdították el tulajdonosaik, ami azt jelenti, hogy sokan tartják érméiket hosszú távon (“hold” vagy “HODL”).
- Májusban megvolt a “felezés”, a blokkonként (negyed óránként) keletkező bitcoinok mennyisége 12,5-ről 6,25-re csökkent. Ez mérsékelheti a kínálatot.
- A világ központi bankjai több pénz nyomtatnak, mint bármikor máskor. Tavasz óta 20 ezer milliárd dollárt. Ez az inflációs félelmeken keresztül az arany mellett a bitcoin iránti érdeklődést is növelheti.
- A világ adósságállománya szintén csúcson van, háborús körülmények nélkül sohasem volt ilyen magas. Ez csődhullámot okozhat és csökkentheti a pénzügyi rendszer iránti bizalmat, növelheti az alternatív rendszerek iránti érdeklődést.
(Délelőtt az aranyat vásároló intézményi befektetőkről és ETF-ekről írtunk.)