Tegnap egy hajszálra volt az S&P 500 index az új történelmi rekordtól. A szerdai szép emelkedés után azonban csütörtökön megpihenni látszanak a tőzsdék, az európai indexek többsége pár ezerlékes mínuszban van. Londonban kicsit nagyobb, 1,1 százalékos az esés, de éppen itt volt a legnagyobb az emelkedés is előző nap. A Stoxx 600 részvényindex 0,4 százalékkal süllyed. Az amerikai határidős indexek is szerény mínuszban állnak.
Térségünket valamivel jobban kedvelik a befektetők, Varsóban egy százalékos pluszban van, Budapesten nulla körül ingadozik az irányadó index. Az OTP stagnál, a Richter 0,2 százalékkal emelkedik, a Mol 0,3 százalékkal süllyed. A Magyar Telekom is esik pár fillérrel. Tegnap este közzétette gyorsjelentését a Rába, ma közel három százalékkal esik.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A forint alig változik, kereken 345 az euró ára. Közben a dollár ismét gyengül. Az euró/dollár 1,1825. Az arany fél százalékkal süllyed, az olaj is 0,3 százalékos mínuszban van.
Szomorú Rába-jelentés
Elég gyenge első félévet produkált a Rába a KBC Equitas szerint.
Az első negyedévben még csak az általános gazdasági lassulás jelei látszódtak, a második negyedévre viszont a koronajárvány is rendesen rányomta a bélyegét. Elsősorban a vírus negatív hatásaként a negyedéves árbevétel 43 százalékkal esett vissza, minden piacon és minden szegmensben csökkenés volt tapasztalható. Költségoldalon az energiaárak tovább emelkedtek, a bérnyomás nem enyhül, csak az alapanyagárak csökkenése jelent némi pozitívumot. A honvédségi megrendelések továbbra sem realizálódtak. EBITDA-soron is 400 millió forintos mínuszt ért el, a nettó veszteség pedig több mint egymilliárd – írták.
Patthelyzet a szenátusban?
Már napok óta arról szólnak a tőzsdei hírek, hogy az amerikai kongresszusban készül az új gazdaságsegítő csomag, legalább ezer milliárd dollár értékben. Többször ezzel magyarázták a tőzsdék emelkedését is, van, ahol még ma is említik ennek pozitív hatását.
Most azonban patthelyzetről beszél a Bloomberg.com hírlevele, megemlítve, hogy a márciusi mélypontról 50 százalékot ugrott az S&P 500 részvényindex. Ám a befektetők csalódottak lehetnek, mert kiegyezés helyett a politikusok egymást vádolják a kompromisszumkészség hiányával. A Politico című portál szintén a patthelyzet kifejezést használja, szerintük amerikaiak tízmilliói kerülnek pénzügyileg nagyon rossz helyzetbe így, hogy nem tudnak megegyezni a csomagról. Lehet, hogy hetekig fog el húzódni a megegyezés, és szeptember előtt nem kerül már rá sor.
Eközben éles vita van a gazdasági nyitásról. A Politico körkérdése szerint az amerikaiak 52 százaléka van ellene annak, hogy a szokásos rendben kezdődjön meg az iskolákban a tanítás.
Kellemetlen vírushírek
Az utóbbi napokban az is jó hír volt, hogy az USA ban csökkent a detektált fertőzések száma. Azután kiderült, hogy elsősorban azért van, mert visszavettek a tesztelésekből, ráadásul felső utasításra. Közben más országokból is jönnek kellemetlen hírek. Németországban 1445 új fertőzöttet találtak, ennél magasabbat 1639 főt utoljára május elsején regisztráltak.
(A magyarországi helyzetről lásd: 45-el nőtt a fertőzöttek száma Magyarországon.)
Újra 100 fölött a fertőzések száma Ausztriában, és új fertőzési hullám tapasztalható Új-Zélandon, amely pedig eddig mintaországnak számított a járvány kezelésében.
Defláció és kereskedelmi háború
Még tegnap magas inflációs adat érkezett az USA-ból (és kedden Magyarországról), ma viszont Németországból deflációt jelentettek. Év/év alapon 0,1, hónap/hónap számítás szerint pedig 0,5 százalékos volt az árak átlagos csökkenése. Ez nem túl jó jel a gazdasági kilábalás szempontjából. A pozitív hírek közé tartozott viszont, hogy a vártnál jobban csökkent a francia munkanélküliség.
Az amerikaiak kereskedelmi háborújában most Franciaország és Németország került a középpontba. A Bloomberg szerint megint az európai szubvencióknak mentek neki, például az Airbus kapcsán. Szeptember 1-től 25 százalékos vámot vettettek ki egyes európai árucikkekre, konkrétan a késeket említik. Ez az egész világkereskedelem számára kedvezőtlennek tűnik a koronavírus járvány közepette.
Záporozó gyorsjelentések
Még tart a gyorsjelentési szezon, Németországban a Thyssenkrupp, az RWE és a Deutsche Telekom vannak a középpontban. A Thyssenkrupp részvénye 13 százalékkal zuhan a gyorsjelentés után, pedig sikerült veszteségét lejjebb tornázni a korábban várt egymilliárd euróról 679 millióra. “Sötét negyedéves jelentés gyenge jövőbeli kilátásokkal” – foglalta össze a Finanzen.net. Várakozáson felüli volt viszont a Deutsche Telekom gyorsjelentése, a papír két százalékkal emelkedik.
A Tui német utazási iroda a második negyedévben 1,42 milliárd eurós veszteséget ért el, pedig egy évvel korábban még nyereséges volt. A állami pénzekből is megtámogatott cég részvénye több százalékkal esik.