A tegnapi jó tőzsdei hangulat mára elillant, a német, francia, brit indexek 0,8-1,0 százalékos mínuszban vannak. A hosszú hétvége, a hétfői szünet után az USA-ban is esés várható, nem is kicsi, az S&P 500 határidős értéke egy, a Nasdaq 100-é pedig több mint másfél százalékos mínuszban áll.
Az aggodalmak fő forrása a kamatemelési ciklus, de a vírus sem hagyja nyugodni a befektetőket. E fronton rossz hír, hogy a negyedik oltás kevésbé tűnik hatékonynak az omikron ellen. Jó, hogy Nagy-Britanniában tovább javul a helyzet, és lazítanak a karantén-szabályokon.
Itthon a BUX index 1,1 százalékkal süllyed, amit az OTP 1,6, a Mol 0,6 és a Richter 1,7 százalékos esése alakít elsősorban. A Telekom stagnál, az AutoWallis a kevés emelkedő papír egyike 0,8 százalékkal.
A forint is gyengült, 356,70 az euró, több mint egy forinttal magasabban áll a tegnap estinél. Egy-másfél százalékos pluszban, sok éves csúcson áll az olaj, a Brent 87,60 dollár.
Zsugorodott tavaly az európai autópiac
Decemberben 22 százalékkal esett vissza az európai autópiac az ACEA adatai szerint, 2021 egészében pedig másfél százalékos a mérséklődés. Az év utolsó hónapjában 950 ezer új autót regisztráltak – írja a KBC Equitas.
- A legnagyobb visszaesés a legnagyobb piacon, Németországban történt, 27 százalék.
- A nagyok közül a Volkswagennél látható a legnagyobb, 30 százalékos csökkenés.
- A Stellantis értékesítése 24, a BMW-é 22 százalékkal esett vissza.
- A Daimler 15 és a Renault 11 százalékos mínusza már átlag feletti teljesítmény.
A visszaesés fő okai a globális chiphiány és a járványellenes korlátozások voltak.
Megint kísért a kamatmumus
Tovább emelkednek a hozamok és a kamatemelési várakozások. Ma a kétéves amerikai hozamszint 2020 márciusa óta először átlépte a bűvös egy százalékot – írja az Erste Befektetési Zrt. reggeli kommentárja.
Már általános piaci vélekedéssé vált az idei négy kamatemelés (összesen egy százalékpont), amit a minap még csak a Goldman elemzői lebegtettek be. Ez a „mém” gyorsan végigfutott a piacon, amely nagyon is vevő az ilyen gondolatokra. Igen ám, de ezek nem tesznek jót a részvénypiacoknak, ezt látjuk ma reggel is.
Hét éves csúcson az olaj
A Brent olaj ára 2014 óta nem látott magasságokba emelkedett – írja az Equilor Befektetési Zrt. Ennek több oka van:
- Az irániak által támogatott jemeni huthi lázadók dróntámadást intéztek az Egyesült Arab Emirátusok ellen. Robbanás volt és tűz ütött ki Abu Dhabi nemzetközi repterén és a mellette levő ipari komplexumban.
- Az omikron variáns kereslet-visszafogó hatása miatt is egyre kevésbé aggódik már a piac.
- A globális olajkészletek is folyamatosan csökkennek.
- A Goldman már 100 dolláros olajárat vár az idei harmadik negyedévre.
Emelték az AutoWallis célárát
A vételi ajánlás fenntartása mellett 182 forintra emelte az AutoWallis Nyrt. részvényeire vonatkozó 12 havi célárát a Concorde Értékpapír Zrt. friss elemzésében. A korábbi célárfolyam 171 forint volt. A részvény most 124,5 forint, tehát a brókercég 46 százalékos felértékelődést vár.
A november eleji kibocsátásnál a részvényre 107-122 forintos sávot hirdettek meg, és végül 117 forintos áron jutottak a papírokhoz a lakossági és intézményi befektetők egyaránt. Ehhez képest 6,4 százalékkal van feljebb a részvény.
A fiú, aki tíz dollárnyi ether miatt perel
Pert indított egy fiatalember az USA-ban, miután tíz dollár érékű ethert helyezett el a Pool Together kriptodeviza-megtakarításban (DeFi-alkalmazásban) – írta a CryptoBriefing. A vád szerencsejáték engedély nélküli szervezése, ugyanis az alkalmazásban forrásokat elhelyezők nagyobb összeget nyerhetnek.
Ezt a Pool Together Inc. cég szervezi, amely ellen a per indult. A tét persze nem tíz dollár, hanem sok tízmilliárd vagy több százmilliárd, mert a nagy kérdés, hogy felelős-e egy vállalat a blokkláncon futó szolgáltatásokért, a felhasználók műveleteiért. Áttételesen pedig annak eldöntése, hogy a DeFi-ágazat (decentralizált pénzügyi alkalmazások a blokkláncon) valóban decentralizált-e, amely szervezőktől, irányítóktól függetlenül is működik.
A pernek így messzemenő következményei lehetnek a kriptodevizák működésére és szabályozására. A felperes állítólag egy Elizabeth Warren szenátorhoz közel álló személy, aki pedig a kriptodevizák ádáz ellensége.
Csorognak lefelé a kriptodevizák
A kriptodevizák ma is gyengék, a bitcoin és az ether 2-3 százalékos mínuszban van, az utóbbi egy hétben pedig lényegben nem mentek sehova.
- Rossz hír volt, hogy a Crypto.com átmenetileg felfüggesztette a kiutalásokat biztonsági aggályok miatt (de már visszaállította).
- Jó hír viszont, hogy a PayPal is saját stabil kriptodevizát tervez.
A DeFi-alkalmazások ennél nagyobb mértékben, átlagosan öt százalékkal esnek, talán az említett per miatt is. Különösen nagyot, 26 százalékot zuhant az Olympus (OHM), amelyet a kriptósok is a “degen” (őrült hazárdjáték) kategóriába sorolnak. Erről itt írtunk részletesebben:
A japán jegybank rendíthetetlen
A dollár rövid időre visszatért a 115 jenes szint fölé, miután Haruhiko Kuroda, a japán jegybank elnöke cáfolta, hogy a bank tárgyalt volna a kamatemelés lehetőségéről. Pedig a bank most kismértékben, 1,1 százalékra emelte a következő két évre vonatkozó inflációs kilátásait. Ez még mindig jóval elmarad a két százalékos jegybanki céltól.
“A belátható jövőben kevés esélyt látunk arra, hogy a BoJ módosítsa az irányadó kamatokat” – idézi az Oxford Economics elemzőjét az Investing.com.
Úgy gondolják, hogy a jen gyenge marad ebben az évben, de a további leértékelődés lehetősége is korlátozott.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.