Pár pocsék nap után ma végre enyhe optimizmust mutatnak a tőzsdei árak, ami talán Jerome Powell Fed-elnök beszédének utóhatása lehet. A kereskedelmi háború frontjáról ugyanis csak pocsék hírek érkeztek.
Pedig tegnap kezdetben még Powel beszédével sem voltak elégedettek, erre utal, hogy a főbb amerikai indexek csúnya, másfél-két százalékos mínuszban végeztek. Ma a határidős indexek 0,3-0,4 százalékos pluszt mutatnak az óceánon túl. Az európai mutatók is hasonló, 0,2-0,6 százalékos emelkedésben vannak.
Itthon a BUX index 0,2 százalékkal emelkedik, a nap nyertese egyelőre a Telekom 0,9 százalékkal. A forint kissé megint gyengül, 334,30 az euró ára. A tegnapi inflációs adat is befolyásolhatja, amely a vártnál picit alacsonyabb lett ugyan, de a maginfláció magas.
További árfolyamok itt láthatók
1. Emésztik Powell beszédét
Kedden Jerome Powell Fed-elnök beszédet mondott, amelyet a piac úgy értékelt, hogy készek további kamatcsökkentésre. Azt mondta, hogy a Fed hamarosan ismét növeli mérlegfőösszegét. Nagy gondot fordított annak hangsúlyozására, hogy ez nem a „mennyiségi lazítás” folytatása. Hanem annak biztosítása érdekében történik majd, hogy a pénzügyi rendszer elegendő likviditással rendelkezzen a működéshez.
Megjegyezte, hogy nem zárja ki az idei újabb kamatcsökkentést, de hangsúlyozta, hogy a Fed adatvezérelt lesz. Az elemzők szerint ez egyre inkább arra utal, hogy az Egyesült Államokban inkább előbb, mint később lesznek alacsonyabb kamatok. Az amerikai gazdaság viszont lendületet veszít.
A piac tehát októberben és decemberben is kamatcsökkentést vár. A kamatcsökkentések esélye nő, ha a kereskedelmi tárgyalások zátonyra futnának – idézett elemzőket az Investing.com.
2. Nincs enyhülés a “vámháborúban”
Holnap leülnek tárgyalni az amerikaiak és a kínaiak, de már régen nem csak a vámtarifákról van szó. Az ütésváltások sok fronton zajlanak, most amerikai vízumkorlátozásokat vezettek be kínai tisztviselők számára. Valamint további kínai társaságokat adtak hozzá az amerikai kereskedelmi feketelistához. Ez tovább rombolja az amúgy is csekély reményeket a megegyezésre, vagy legalább fegyverszünetre a felek között.
Ez okozza elsősorban a részvénypiacok esését ezen a héten. Sok szereplő attól fél, hogy a már most is törékeny globális gazdasági növekedést még nagyobb kár éri. “A részvénypiacok továbbra is próbálják beárazni a globális növekedés lassulását” – idézett ma a Reuters egy japán vagyonkezelőt.
A témában írtuk: Lesz összeomlás, vagy sem? Megszólalt S. Gy. volt társa
A Bloomberg szerint is rengeteget romlottak a kapcsolatok az utolsó bő negyvennyolc órában. Az USA nekiment a kínai emberi jogok kérdésének is. Sőt, már a jenkik híres kosárlabda-szövetségének (NBA) is konfliktusa van az ázsiai óriással.
3. Indul a gyorsjelentési szezon
Néhány cég már közzétette negyedéves eredményeit, de igazán csak csütörtökön indul be a szezon – írja az Erste Befektetési reggeli hírlevele. “Holnap a Delta Air Lines, illetve jövő hétfőtől a banki gyorsjelentések nyitják meg a jelentési szezont. A Factset adati szerint a konszenzus 4,1%-os visszaesést vár az S&P500 egy részvényre jutó profitjában év/év alapon, ami a harmadik egymást követő mínuszos negyedévet jelenthetné” – folytatják. A gyenge teljesítmény mögött szerintük több tényező van, a globális gazdasági lassulás, amit súlyosbítanak az importvámok, az erős dollár, illetve a munkaerőköltségek növekedése.
Viszont borítékolni lehet majd a pozitív meglepetéseket, amelyek minden szezonban törvényszerűen be szoktak következni - írtuk korábban.
Euró/török líra (Tradingview.com) |
4. Brexit, vagy nem Brexit
A Brexit-tárgyalások az EU-val megfenekleni látszanak, nagyban nőtt a megállapodás nélküli kilépés esélye. Az egyik hír szerint az EU jóval tovább is hajlandó halasztani a Brexit határidejét, mint január, amelyet a britek előirányoztak. A helyzet továbbra is kaotikus.
5. Törökország háborúba megy?
Miután az USA kivonta katonáit Szíria északi részéről, és felhagyott az ottani kurdok támogatásával, Törökország azonnal csapatokat mozgatott a térségben és bombázott egy területet. Ez a török líra és a részvények árfolyamát nyomás alá helyezheti a héten a Bloomberg hírlevele szerint. Egyelőre nem világos, hogy a konfliktusnak milyen hatása lesz a globális folyamatokra, de a befektetők árgus szemmel figyelik a helyzetet. Részletesebben: Erdogan életveszélyes háborúja – Izrael is beszállhat a kurdok oldalán