Az állítólag küszöbön álló orosz támadás, az Oroszország elleni újabb szankciók lehetősége nyomasztja elsősorban a tőkepiacokat ma reggel, ahogy egyébként már pénteken is. Három százalék feletti mínuszban van a DAX index, amit pedig a befektetők különösen fájlalnak, ezzel beesett a 15 ezer pontos határ alá.
A francia CAC 40 a hétezres határt szakította át hasonló, 3,1 százalékos esésével, a brit mutató 1,8 százalékkal van lejjebb. Ma Christine Lagarde EKB-elnök mond beszédet a nap folyamán. Az amerikai határidős indexek is újabb egy százalék körüli esést produkálnak, a varsói WIG 20 mutató értéke pedig három százalékkal csökkent eddig.
Az OTP esik jobban
Mindezek fényében a BUX index 2,2 százalékos mínusza viszonylag jó eredmény. Az OTP 3,0, a Mol és a Richter 1,8, a Telekom 1,2 százalékkal esik. Emelkedő papír alig akad.
A magyar kormány három hónappal meghosszabbította az üzemanyag-árak maximális szintjére vonatkozó rendeletét, de ez nem okozott különösebb meglepetést a Mol-részvényeseknek. Még péntek késő este 354 alól 356 fölé ugrott az euró árfolyama, ma reggel pedig a 357 forintot is átlépte, most kereken 357.
Erősödhet innét a forint
Technikailag biztató, hogy a 200 napos mozgóátlagot nem tudta áttörni az euró árfolyama, így akár folytatódhatna is a forint erősödése – írta ma a KBC Equitas.
A vártnál nagyobb inflációs nyomás kapcsán akár nagyobb mértékű kamatemelésbe is kezdhet az MNB, amelynek hatására akár még tovább szárnyalhatna idén a forint – teszik hozzá.
Közel a 100 dolláros olaj, erősödik az arany
Az olaj tovább araszol a 100 dolláros szint felé, ma a WTI már 94,9, a Brent 96,0 dollár is volt reggel, bár innét kisebb visszaesés következett.
Az arany és az ezüst alighanem szintén a politikai feszültségek miatt megy fel, a sárga fém 0,8 százalékkal 1857 dollárig drágult. Négy százalékkal ugrik a nikkel, aminek Oroszország fontos szállítója, és 7,5 százalékkal emelkedik a földgáz tőzsdei ára Londonban.
Rossz hír rossz hír hátán
Az orosz haderő felvonulása körüli feszültség tovább nőtt, sorsdöntő hét következhet. A drága olaj különböző hátrányai is aggasztják az elemzőket, a jegybankok emiatt erősebben vagy gyorsabban szigoríthatnak. A szakértők ráadásul arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-kockázatok is tartósabban velünk maradhatnak – foglalja össze a Bloomberg hírlevele a mai rosszkedv okait.
Az Egyesült Államok arra figyelmeztetett, hogy az orosz invázió küszöbön állhat, miután az orosz és az amerikai elnök hétvégi beszélgetése nem bizonyult meggyőzőnek. Egy sor kormány kérte a napokban polgárait, hogy hagyják el Ukrajnát, többek között Németország és Nagy-Britannia is.
Csitítgatják a kedélyeket az EKB bankárai
Két EKB-s jegybankár, Gabriel Makhlouf és Ignazio Visco is próbálta hűteni a kamatemelési várakozásokat – írja az Erste Befektetési Zrt.
Előbbi arról beszélt, hogy a júniusi kamatemelésnek nincs realitása, mivel az túl korai lenne, míg utóbbi a fokozatosság elvét hangsúlyozta. Az EKB vezető közgazdásza, Olli Rehn is az infláció túlreagálásának kockázatairól nyilatkozott.
A Lamborghini hű maradna a robbanómotorhoz
A Volkswagen olasz leányvállalata, a Lamborghini reményei szerint 2030 után is képes lesz belső égésű motorral szerelt szupersportkocsikat kínálni. Ám a következő években először a hibrid hajtásokat vezetik be, majd az első teljesen elektromos Lamborghini 2028-ban jelenne meg.
Az elektromos hajtással való kombináció nagyobb teljesítményt és jobb széndioxid-egyensúlyt biztosít járműveinknek. Az egyik lehetőség, hogy a belsőégésű motorokat szintetikus benzinnel tartsuk életben – mondta Stephan Winkelmann, a cég vezérigazgatója a Welt am Sonntagnak.
Olcsó lett a gáz – az Ethereumon
A kriptodevizák ma viszonylag jól tartják magukat, a pénteki nagyobb esést követően inkább a csendes lecsorgás jellemző. A bitcoin 41 140, az ether 2864 dollár.
A hétvégén szeptember óta nem látott szintre csökkent az Ethereum-blokkláncon a tranzakciók költsége, a “gáz” (gas fee) ára. Ez egyfajta aukció-szerű rendszerben a kereslet és a kínálat függvényében változik, és magas költsége komoly, rendszerszintű problémává vált az utóbbi egy-másfél évben. Az átlagos költség most 15,3, a medián (középérték) 6,7 dollár volt.
De egy egyszerű ether-küldést kevesebb, mint két dollárból is meg lehet most úszni, ami mostanában jellemzően inkább 4-10 dollár között volt. Bár ez sokaknak lehet öröm, az alacsony díj a kriptodevizák iránti alacsonyabb keresletet is jelezheti, így nem feltétlenül jó hír.
Bankokat, biztosítókat a magyar tőzsdére
Ajánlást adott ki az MNB a magyarországi bankok és biztosítók Budapesti Értéktőzsdére (BÉT) való bevezetésének ösztönzésére.
A jegybank jó gyakorlatnak tekinti, ha tulajdonszerzési, állományátruházási ügyletek esetében az érintett intézmények két éven belül legalább egy törzsrészvény-sorozatukat bevezetik a BÉT-re. Ez erősítené átláthatóságukat, ezáltal a betétesek, befektetők és fogyasztók védelmét.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.