Pénteken nagyon szépen ért véget az amerikai kereskedés, az S&P 500 index 2,4 és a Nasdaq 3,2 százalékos emelkedésével. Ma reggel Ázsiában és délelőtt Európában is folytatódik a jó hangulat, bár a reggeli szintekhez képest volt egy kis lecsorgás. A német index 0,9, a francia 0,3, a brit 0,1 százalékkal megy fel.
Pedig korántsem minden fenékig tejfel, tovább erősödnek a kamatemelési várakozások az USA-ban, mások mellett már a Goldman Sachs elemzői is módosították a prognózisukat. Így már öt darab 25 bázispontos emelést várnak az eddigi négy helyett. Az orosz-ukrán helyzet sem javul, újabb csapatösszevonásokat és kardcsörtetéseket ismertet a sajtó.
Itthon a BUX index is szépen emelkedik, 0,9 százalékkal, az OTP 1,2, a Mol és a Telekom 0,5 és a Richter 1,6 százalékos emelkedése mellett. Az Opus 1,7 százalékkal felfelé, a 4iG 0,9 százalékkal lefelé tart.
A csütörtöki kamatemelés és forinterősödést pénteken némi gyengülés követte, ma pedig alig változik az árfolyam. Az euró 357,80 forint, 20-30 fillérrel a péntek esti alatt áll. Megerősítette Magyarország besorolását a Fitch Ratings pénteken, a felülvizsgálat során változatlanul BBB besorolást adott, stabil kilátással.
Egyre csak drágul az olaj
Az olaj drágulása nem ér véget, a Brent típusú olaj 0,6 százalékkal 89,1 dollárra ment fel, de kora reggel súrolta a 90 dollárt is. Nemrég 100, 105, 110 dolláros jóslatok is érkeztek az olajár idei értékére nagy nemzetközi elemzőházaktól, a fő probléma állítólag – a geopolitikai helyzet mellett – az OPEC termelésének csökkenése.
Saját lábába lőne a Nyugat az olajipari szankciókkal?
A magas olajár segítheti az európai olajcégeket, másrészt viszont növeli az inflációt és a termelési költségeket – írja a német N-Tv.de portál. A nyugati olajóriások sorait pedig átrendezheti, ha szankciókat vetnek ki az ukrajnai válsággal kapcsolatban Oroszország ellen, egy részük az intézkedések célkeresztjébe kerülhet.
Az Egyesült Államok és Európa nem fontolgatja ugyan az orosz olaj- és gázexport elleni közvetlen szankciókat, attól tartva, hogy ez megnövelheti az amúgy is magas energiaköltségeket Európában.
Az előkészítést végző tisztviselők azonban felvázolták az Oroszországba irányuló technológiatranszferek messzemenő korlátozásainak és az exportellenőrzéseknek a lehetőségét – írta a Wall Street Journal. Ezek megnehezíthetik az Oroszországban működő összes vállalat számára, beleértve a nyugati energiavállalatok leányvállalatait és partnereit is, hogy hozzáférjenek kritikus berendezésekhez és know-how-hoz.
Végre nőtt az okostelefon-piac
Először nőtt a globális okostelefon-piac 2017 óta – írja az Equilor Befektetési Zrt. A Counterpoint Research szerint a szállítások volumene négy százalékkal bővült 2021-ben, elérve az 1,39 milliárd készüléket, annak ellenére, hogy a világjárvány és a világméretű chiphiány akadályozta az ellátást. A Samsung megőrizte vezető helyét.
A növekedésért felelős régiók közül kiemelkedett Észak-Amerika, Dél-Amerika és India. Az Egyesült Államok növekedését nagymértékben segítette az Apple első 5G-komptaibilis iPhone szériája iránti kereslet növekedés.
Bizonytalankodnak a kriptodevizák
A hétvégi emelkedés után a bitcoin és az ether két százalék körüli mínuszban van. Egy hétre visszatekintve azonban 11-12 százalék az emelkedés, az akkori jelentős mínuszok óta történt némi konszolidáció.
Koncertek leszek a Sandbox-ban
A Warner Music Group zeneipari multinacionális óriás megállapodást kötött a The Sandbox-al. Telket vásárol annak metaverzumában (virtuális világában), ahol egy zenei témájú közösségi tér és koncertszínpad jön létre. Korábban az Adidas is a The Sandbox mellett tette le a voksát, míg a Nike a konkurens Decentraland világát célozta meg.
Makroadat-dömping érkezik
A hét talán legfontosabb eseménye az EKB kamatdöntő ülése lehet a KBC Equitas szerint. Ezenkívül érkeznek inflációs adatok Németországból, illetve több PMI-adat (beszerzési menedzserindex), illetve munkanélküliségi ráták is jönnek a világ több országából.
Itthon továbbra is az MNB egyhetes betéti tenderrel kapcsolatos döntése lehet a legérdekesebb. Ma délelőtt 11-kor az Eurózóna negyedik negyedéves GDP-adata is fókuszba kerülhet, a konszenzus négy százalékos növekedést vár.
Módosult a short ügyletekről szóló rendelet
A befektető gazdasági társaságoknak és természetes személyeknek az eddigi 0,2 százalék helyett minden olyan nettó short pozíciót jelenteniük kell, amely eléri vagy meghaladja az érintett tőzsdei társaság kibocsátott részvényállományának 0,1 százalékát – írja az MNB közleménye.
Az Európai Bizottság tavaly szeptemberben fogadta el a short (az adott pénzügyi eszköz árcsökkenésére számító) ügyletekről rendelkező uniós SSR rendeletben meghatározott bejelentési küszöb említett csökkentését. Ez idén január 31-től hatályos. Egyébként 2020. március 16-án a járványhelyzet kialakulását követően ideiglenes intézkedéssel már leszállították 0,2-ről 0,1 százalékra a küszöböt.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.