8p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A csütörtöki és hétfői amerikai száguldást kedden hozza be Európa, rekordot dönt Frankfurt és Párizs. Budapest is szépen teljesít, főleg a Mol húzza, de a Richter is igyekszik. A hétvégi erősödés után gyengül a forint, drágul az olaj. Az egyik elemző műhely öt százalékos forintinflációt vár áprilisra.

Hétfőn Amerikában nyitva voltak a tőzsdék, Európában zárva, így ma kontinensünk behozza a lemaradást. Csütörtök este ugyanis az S&P 500 index a történelemben először elérte a 4000 pontos határt, majd hétfőn tovább emelkedett, további 1,4 százalékkal. Így az emelkedés kedden éri el az itteni piacokat.

A német DAX mindjárt történelmi csúcson nyitott, 1,4 százalékos pluszban, jelenleg 1 százalékkal van feljebb. A francia CAC 40 is rekordszinten áll (+0,6 százalékkal), és a brit FTSE 100 is csak hajszálnyira van januári mindenkori csúcsától. Varsóban a vezető mutató átlagon felül, 1,8 százalékkal ugrott. A német és francia csúcsok után érthető módon a Stoxx 600 széles körű európai index is soha nem látott magasságban van.

Budapesten a BUX index 1,1 százalékkal emelkedik, az OTP 0,2, a Mol 2,2, a Richter 1,5 százalékos drágulása mellett. A Telekom 0,7 százalékkal esik. A Mol a “Növekedési Kötvényprogram keretein belül, minősített befektetők részére, maximum 35,5 milliárd forint összegben, 10 éves lejáratú kötvényt” bocsát ki a következő napokban. Az olajcég egyébként csütörtökön még a saját részvényeinek alapítványokba való átcsoportosítása miatt esett nagyot.

Árfolyamok és grafikonok

A forint megerősödött a húsvéti szünetben, ma azonban ismét gyengül, 1,5 forinttal van feljebb az euró, 361,30-on. Az árupiacon az olaj két százalékos drágulása az egyik legnagyobb mozgás.

Ezért ment fel tegnap New York

A tőzsdéket továbbra is főleg a gazdaságok újranyitásával várható gazdasági fellendülés reménye húzza. Ezen kívül a Wall Street hétfőn reagált a pénteken érkezett jó adatokra a nem mezőgazdasági foglalkoztatottakról (NFP). Hétfőn pedig a szolgáltatási szektor hangulati indexe érkezett (ISM), ami különösen jó lett, 55,3 pontról 63,7 pontra ugrott, szemben az 59 pontos várakozással. Az Alphabet (Google) pedig kedvező bírósági ítéletet kapott a szerzői jogok megsértésének kérdéskörével kapcsolatban.

Az is jó hír, hogy Nagy-Britanniában a magas átoltottság nyomán csökkennek a fertőzési számok, és a gazdaság gyors újranyitására készülnek. (Lásd: Jövő héten már üzemelhetnek a teraszos pubok.) A nemzetközi utazásokat azonban továbbra is korlátozzák a koronavírus más országokban tapasztalható erős terjedése miatt.

Szép számok nyomán megemelt Tesla-célár

A Tesla autógyártó pedig frissítette szállítási adatait, amelyek jobbak lettek a vártnál. A részvény tegnap négy százalékkal ment fel, ma tőzsdén kívül újabb két százalékos pluszban áll.

Újabb rekordot döntött a Tesla, az első negyedévben 184 800 járművet szállított le és 180 338-at gyártott. Előrejelzések szerint idén több mint 850 ezer autót szállíthat. Az adatok nyomán a Wedbush 950 dollárról 1000 dollárra emelte a célárfolyamát, az ajánlást pedig semlegesről felülsúlyozásra módosította. Ugyanakkor találkozhatunk jóval alacsonyabb célárfolyamokkal is, a JPMorgan 135 dollárról 155 dollárra emelt, alulsúlyozás ajánlás mellett írta az Equilor Befektetési Zrt.

Tesla (Pixabay)
Tesla (Pixabay)

Ez várható még a rövid héten

Ezen a héten a Nemzetközi Valutaalap tavaszi ülését tartja a Világbankkal karöltve, ahol Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter is beszél majd. A Federal Reserve és az Európai Központi Bank is közzéteszi legutóbbi ülésének jegyzőkönyvét. Az újabb gyorsjelentési szezon a hónap közepén, a jövő héttől indul. A befektetők figyelni fogják, hogy a kongresszus elfogadja-e Joe Biden elnök múlt héten bejelentett hatalmas infrastrukturális tervét.

Öt százalékos infláció jön Magyarországon?

Pénteken közli a KSH a márciusi inflációs adatokat. Kilőhetett a hazai infláció a Danube Capital blog szerint.

Márciusban folytatódott az infláció menetelése, jelentősen, 4,1 százalékra gyorsulhatott a mutató (év/év alapon mérve, vagyis a 2020. márciusihoz viszonyítva). Az üzemanyagárak december óta tartó növekedése is folytatódott. Az élelmiszerárak szintén gyorsíthatták az inflációt. Előrejelzésük szerint áprilisban tovább gyorsulhat az infláció, az öt százalékot is elérheti, amiben a bázishatás játszik fontos szerepet. Nyárra visszatérhet négy százalék alá a mutató, de decemberben újra emelkedés várható, öt százalékra is.

Februárban egyébként az infláció 3,1 százalékra gyorsult a januári 2,7-ről (év/év alapon).

Biden-áldás után Biden-pofon jön?

Az erős munkaerő-piaci adat azt sugallja, hogy a Biden-féle élénkítés sikeres és a piac pozitívan fogadta – írja az Erste Befektetési Zrt. kommentárja. De most jön a tervek másik oldala, az adóemelés, amire még nem reagáltak a tőzsdék.

A Biden-adminisztráció a jelenlegi 21-ről 28 százalékra tervezi emelni a társasági adókulcsot, ami az OECD-országok között már magas. Az amerikai vállalatok külföldi eredményét terhelő 10,5 százalékos minimumadót 21-re emelnék. Ezek csökkentenék az amerikai nagyvállalatok versenyképességét, így Janet Yellen pénzügyminiszter a társasági adókulcs nemzetközi szinten történő megemelését szorgalmazza.

Már fittyet hánynak a befektetők a dollárkamatra is

Érdekes szemléletváltozásra lehet következtetni a Bloomberg.com hírleveléből. Eszerint a “részvénypiaci bikák” örülnek a növekvő kötvényhozamnak, mert a gazdasági erő jeleként értékelik azt. Az amerikai tíz éves kötvényhozam valóban viszonylag magas, kevéssel évi 1,70 százalék felett jár.

A tíz éves amerikai dollár-államkötvények hozama (Tradingview.com)
A tíz éves amerikai dollár-államkötvények hozama (Tradingview.com)

Csakhogy az utóbbi hetekben éppen az volt a piacok nagy félelme, hogy a hozamok emelkednek. Ez a részvény-értékelési modellekben magasabb diszkonttényezőt eredményez, ami leértékeli a jövőben keletkező profitokat, bevételeket – és ezzel a részvényeket is. Úgy látszik, ugyanannak a hírnek örülnek most a piacok, ami miatt pár hete még minipánik alakult ki. Egyébként, amint a grafikonon is látható, 2019 végén-2020 elején is hasonló magasságokban volt a hozam, mégis emelkedtek a piacok. Előtte meg még feljebb is.

Hideg zuhany a Credit Suisse-től, hullanak a fejek

Az eddig becsültnél jóval nagyobb, 4,7 milliárd dolláros veszteséget jelez előre a Credit Suisse svájci nagybank az Archego Capital-csőd nyomán. Az osztalékát is csökkenti emiatt, részvényenként 0,2926 frankról 0,1 frankra. Emellett várhatóan egy sor felső vezetőnek, többek között a befektetési banki üzletág vezérének és a kockázatkezelési felelősnek távoznia kell.

Az amerikai bejegyzésű Archego Capital hedge fund vezetője, Bill Hwang állítólag nyolcmilliárd dollárt bukott tíz nap alatt a túlságosan kockázatos részvény-spekulációkon. A SeekingAlpha szerint az alap egyébként swap-üzletekkel eltitkolta valódi részvénypiaci kitettségét az üzleti partnerei, a nagybankok elől. Az S&P Global Ratings a múlt héten stabilról negatívra rontotta a Credit Suisse kockázati besorolását.

Szenvedő futballrészvény

A szombati vereség után mintegy öt százalékos mínuszban van a német Borussia Dortmund futballklub részvényeinek árfolyama. A kevés tőzsdén lévő európai klub egyike a válság kitörése óta egyébként sem tért még magához a tőzsdén.

A Borussia Dortmund részvényének árfolyama (Tradingview.com)
A Borussia Dortmund részvényének árfolyama (Tradingview.com)

Kriptók közel a kétbillió dollárhoz

A bitcoin a napokban jobbára 60 ezer dollár alatt oldalazik egy kevéssel, ezt a bűvös határt csak rövid időre lépte át. Új történelmi csúcsot döntött viszont a múlt héten az ether, 2152,5 dolláron. A kriptodeviza-piac kapitalizációja tegnap 1990 milliárd dolláron tetőzött, nagyon közel a bűvös 2 billió (2000 milliárd) dolláros határhoz.

A Coinbase kriptodeviza-kereskedési platform tőzsdei bevezetését már április 14-re várják. A Morgan Stanley pedig a befektetési politika változtatásával lehetővé tette, hogy 12 befektetési alapja bitcoin-kitettséget vállaljon fel.

JP Morgan: 130 ezer dollár lehet a bitcoin

“Leminősítette” viszont a bitcoint a JP Morgan, bár az új célár is több mint kétszerese a jelenleginek.

A Business Insider szerint a bankóriás az aranyár süllyedésére hivatkozva 146 ezer dollárról 130 ezer dollárra módosította a célárát. A bitcoint ugyanis a hagyományos arany digitális alternatívájának tekintik, feltételezve, hogy hasonló lesz a súlya a befektetési portfóliókban, mint az aranyé. A bitcoin árának a modell szerint 130 ezer dollárra kéne emelkednie, ha a magánszektor teljes aranybefektetésének súlyát utolérné.

Még merészebb az Ark Invest

A JP Morgan szerint továbbá a bitcoin hosszú távon ugyanolyan volatilitási szintet vehet fel, mint az arany, ami vonzóbbá teszi az intézményi befektetők számára. De ez valószínűleg többéves folyamat, így a fenti 130 000 dolláros elméleti bitcoin-árcélt is hosszú távúnak kell tekinteni.

A mostanában sztáralapkezelőnek számító Ark Invest viszont 600 ezer dolláros (tízszeres) bitcoin-árat jósolt. Szerinte a vezető digitális pénz még le is körözi majd az arany kapitalizációját.

(Lásd még: Mi lesz, ha a Wall Street cápái felvásárolják az összes bitcoint?)

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 23740 23120 23740 +2,33% 0 0 14 504 613 740 HUF 2025-01-17 17:13:32
MOL 2886 2860 2896 +0,21% 0 0 1 026 061 380 HUF 2025-01-17 17:12:27
MTELEKOM 1366 1358 1386 +0,89% 0 0 675 907 490 HUF 2025-01-17 17:05:16
RICHTER 10700 10670 10950 -1,20% 0 0 2 190 343 700 HUF 2025-01-17 17:11:11
OPUS 527 520 529 +1,15% 0 0 218 365 233 HUF 2025-01-17 17:07:54
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Meglepő dolog történt a forinttal
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 18:21
Némilleg erősödött a héten.
Részvény / Deviza / Áru Zsinórban ötödször zárt történelmi csúcson a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 18:11
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 787,55 pontos, 0,94 százalékos emelkedéssel, 84 878,97 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken, a héten már ötödször.
Részvény / Deviza / Áru Itt a rémisztő jóslat: jöhet a 425-ös euró
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 17:16
A dollár pedig 420 forintig is erősödhet. Magyarország gazdasága számára a legnagyobb kockázatot a globális hozamemelkedés jelenti.   
Részvény / Deviza / Áru Kérészéletű volt a forinterősödés, jön a nagy nyersanyagháború
Eidenpenz József | 2025. január 17. 12:33
Új és új csúcson a BUX index, a forint erősödése viszont megfordult, amiben a konkurens zloty hátszelének is lehet szerepe. Az európai tőzsdéknek is jól megy, a német DAX is új rekordokra tör. Az ásványi kincsekre vezetik vissza Donald Trump kardcsörtetését, bezár a nagy sikerű short-vadász társaság. A Wall Street nagyágyúja bízik a bitcoin erejében.
Részvény / Deviza / Áru A forint tisztítókúrát tart, eurómegvonása van
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 18:27
A forint nem bírta csütörtökön az euróval szemben.
Részvény / Deviza / Áru Újabb BUX rekord, de mi van az OTP-vel?
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 17:40
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 161,79 pontos, 0,19 százalékos emelkedéssel 84 091,42 ponton, történelmi csúcson zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Rekordot rekordra halmoz a BUX, kereken 400-at ér most egy bankó
Eidenpenz József | 2025. január 16. 12:22
A tőzsdéken alapvetően jó a hangulat, a BUX is emelkedik a kedvező amerikai adatok másnapján, és még érkezik egy újabb fontos mutató is. A hagyományos bankszektort hiba lenne leírni, sorra jól teljesítettek a képviselői. A bitcoin visszahódította a százezer dolláros szintet, Opus-bennfentest fogtak.
Részvény / Deviza / Áru Szíverősítőre lesz szüksége, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 07:32
Gyengült a forint árfolyama csütörtök reggel a főbb devizákkal szemben a nemzetközi bankközi devizapiacon szerda estéhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Izmozott a forint, megrettent az euró
Privátbankár.hu | 2025. január 15. 18:21
Jó napon van túl a forint.
Részvény / Deviza / Áru Újabb rekord dőlt meg a budapesti piacon
Privátbankár.hu | 2025. január 15. 17:55
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,19 pontos, 1,02 százalékos emelkedéssel, 83 929,63 ponton, új történelmi csúcson zárt szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG