Hétfőn Amerikában nyitva voltak a tőzsdék, Európában zárva, így ma kontinensünk behozza a lemaradást. Csütörtök este ugyanis az S&P 500 index a történelemben először elérte a 4000 pontos határt, majd hétfőn tovább emelkedett, további 1,4 százalékkal. Így az emelkedés kedden éri el az itteni piacokat.
A német DAX mindjárt történelmi csúcson nyitott, 1,4 százalékos pluszban, jelenleg 1 százalékkal van feljebb. A francia CAC 40 is rekordszinten áll (+0,6 százalékkal), és a brit FTSE 100 is csak hajszálnyira van januári mindenkori csúcsától. Varsóban a vezető mutató átlagon felül, 1,8 százalékkal ugrott. A német és francia csúcsok után érthető módon a Stoxx 600 széles körű európai index is soha nem látott magasságban van.
Budapesten a BUX index 1,1 százalékkal emelkedik, az OTP 0,2, a Mol 2,2, a Richter 1,5 százalékos drágulása mellett. A Telekom 0,7 százalékkal esik. A Mol a “Növekedési Kötvényprogram keretein belül, minősített befektetők részére, maximum 35,5 milliárd forint összegben, 10 éves lejáratú kötvényt” bocsát ki a következő napokban. Az olajcég egyébként csütörtökön még a saját részvényeinek alapítványokba való átcsoportosítása miatt esett nagyot.
A forint megerősödött a húsvéti szünetben, ma azonban ismét gyengül, 1,5 forinttal van feljebb az euró, 361,30-on. Az árupiacon az olaj két százalékos drágulása az egyik legnagyobb mozgás.
Ezért ment fel tegnap New York
A tőzsdéket továbbra is főleg a gazdaságok újranyitásával várható gazdasági fellendülés reménye húzza. Ezen kívül a Wall Street hétfőn reagált a pénteken érkezett jó adatokra a nem mezőgazdasági foglalkoztatottakról (NFP). Hétfőn pedig a szolgáltatási szektor hangulati indexe érkezett (ISM), ami különösen jó lett, 55,3 pontról 63,7 pontra ugrott, szemben az 59 pontos várakozással. Az Alphabet (Google) pedig kedvező bírósági ítéletet kapott a szerzői jogok megsértésének kérdéskörével kapcsolatban.
Az is jó hír, hogy Nagy-Britanniában a magas átoltottság nyomán csökkennek a fertőzési számok, és a gazdaság gyors újranyitására készülnek. (Lásd: Jövő héten már üzemelhetnek a teraszos pubok.) A nemzetközi utazásokat azonban továbbra is korlátozzák a koronavírus más országokban tapasztalható erős terjedése miatt.
Szép számok nyomán megemelt Tesla-célár
A Tesla autógyártó pedig frissítette szállítási adatait, amelyek jobbak lettek a vártnál. A részvény tegnap négy százalékkal ment fel, ma tőzsdén kívül újabb két százalékos pluszban áll.
Újabb rekordot döntött a Tesla, az első negyedévben 184 800 járművet szállított le és 180 338-at gyártott. Előrejelzések szerint idén több mint 850 ezer autót szállíthat. Az adatok nyomán a Wedbush 950 dollárról 1000 dollárra emelte a célárfolyamát, az ajánlást pedig semlegesről felülsúlyozásra módosította. Ugyanakkor találkozhatunk jóval alacsonyabb célárfolyamokkal is, a JPMorgan 135 dollárról 155 dollárra emelt, alulsúlyozás ajánlás mellett – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Ez várható még a rövid héten
Ezen a héten a Nemzetközi Valutaalap tavaszi ülését tartja a Világbankkal karöltve, ahol Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter is beszél majd. A Federal Reserve és az Európai Központi Bank is közzéteszi legutóbbi ülésének jegyzőkönyvét. Az újabb gyorsjelentési szezon a hónap közepén, a jövő héttől indul. A befektetők figyelni fogják, hogy a kongresszus elfogadja-e Joe Biden elnök múlt héten bejelentett hatalmas infrastrukturális tervét.
Öt százalékos infláció jön Magyarországon?
Pénteken közli a KSH a márciusi inflációs adatokat. Kilőhetett a hazai infláció a Danube Capital blog szerint.
Márciusban folytatódott az infláció menetelése, jelentősen, 4,1 százalékra gyorsulhatott a mutató (év/év alapon mérve, vagyis a 2020. márciusihoz viszonyítva). Az üzemanyagárak december óta tartó növekedése is folytatódott. Az élelmiszerárak szintén gyorsíthatták az inflációt. Előrejelzésük szerint áprilisban tovább gyorsulhat az infláció, az öt százalékot is elérheti, amiben a bázishatás játszik fontos szerepet. Nyárra visszatérhet négy százalék alá a mutató, de decemberben újra emelkedés várható, öt százalékra is.
Februárban egyébként az infláció 3,1 százalékra gyorsult a januári 2,7-ről (év/év alapon).
Biden-áldás után Biden-pofon jön?
Az erős munkaerő-piaci adat azt sugallja, hogy a Biden-féle élénkítés sikeres és a piac pozitívan fogadta – írja az Erste Befektetési Zrt. kommentárja. De most jön a tervek másik oldala, az adóemelés, amire még nem reagáltak a tőzsdék.
A Biden-adminisztráció a jelenlegi 21-ről 28 százalékra tervezi emelni a társasági adókulcsot, ami az OECD-országok között már magas. Az amerikai vállalatok külföldi eredményét terhelő 10,5 százalékos minimumadót 21-re emelnék. Ezek csökkentenék az amerikai nagyvállalatok versenyképességét, így Janet Yellen pénzügyminiszter a társasági adókulcs nemzetközi szinten történő megemelését szorgalmazza.
Már fittyet hánynak a befektetők a dollárkamatra is
Érdekes szemléletváltozásra lehet következtetni a Bloomberg.com hírleveléből. Eszerint a “részvénypiaci bikák” örülnek a növekvő kötvényhozamnak, mert a gazdasági erő jeleként értékelik azt. Az amerikai tíz éves kötvényhozam valóban viszonylag magas, kevéssel évi 1,70 százalék felett jár.
Csakhogy az utóbbi hetekben éppen az volt a piacok nagy félelme, hogy a hozamok emelkednek. Ez a részvény-értékelési modellekben magasabb diszkonttényezőt eredményez, ami leértékeli a jövőben keletkező profitokat, bevételeket – és ezzel a részvényeket is. Úgy látszik, ugyanannak a hírnek örülnek most a piacok, ami miatt pár hete még minipánik alakult ki. Egyébként, amint a grafikonon is látható, 2019 végén-2020 elején is hasonló magasságokban volt a hozam, mégis emelkedtek a piacok. Előtte meg még feljebb is.
Hideg zuhany a Credit Suisse-től, hullanak a fejek
Az eddig becsültnél jóval nagyobb, 4,7 milliárd dolláros veszteséget jelez előre a Credit Suisse svájci nagybank az Archego Capital-csőd nyomán. Az osztalékát is csökkenti emiatt, részvényenként 0,2926 frankról 0,1 frankra. Emellett várhatóan egy sor felső vezetőnek, többek között a befektetési banki üzletág vezérének és a kockázatkezelési felelősnek távoznia kell.
Az amerikai bejegyzésű Archego Capital hedge fund vezetője, Bill Hwang állítólag nyolcmilliárd dollárt bukott tíz nap alatt a túlságosan kockázatos részvény-spekulációkon. A SeekingAlpha szerint az alap egyébként swap-üzletekkel eltitkolta valódi részvénypiaci kitettségét az üzleti partnerei, a nagybankok elől. Az S&P Global Ratings a múlt héten stabilról negatívra rontotta a Credit Suisse kockázati besorolását.
Szenvedő futballrészvény
A szombati vereség után mintegy öt százalékos mínuszban van a német Borussia Dortmund futballklub részvényeinek árfolyama. A kevés tőzsdén lévő európai klub egyike a válság kitörése óta egyébként sem tért még magához a tőzsdén.
Kriptók közel a kétbillió dollárhoz
A bitcoin a napokban jobbára 60 ezer dollár alatt oldalazik egy kevéssel, ezt a bűvös határt csak rövid időre lépte át. Új történelmi csúcsot döntött viszont a múlt héten az ether, 2152,5 dolláron. A kriptodeviza-piac kapitalizációja tegnap 1990 milliárd dolláron tetőzött, nagyon közel a bűvös 2 billió (2000 milliárd) dolláros határhoz.
A Coinbase kriptodeviza-kereskedési platform tőzsdei bevezetését már április 14-re várják. A Morgan Stanley pedig a befektetési politika változtatásával lehetővé tette, hogy 12 befektetési alapja bitcoin-kitettséget vállaljon fel.
JP Morgan: 130 ezer dollár lehet a bitcoin
“Leminősítette” viszont a bitcoint a JP Morgan, bár az új célár is több mint kétszerese a jelenleginek.
A Business Insider szerint a bankóriás az aranyár süllyedésére hivatkozva 146 ezer dollárról 130 ezer dollárra módosította a célárát. A bitcoint ugyanis a hagyományos arany digitális alternatívájának tekintik, feltételezve, hogy hasonló lesz a súlya a befektetési portfóliókban, mint az aranyé. A bitcoin árának a modell szerint 130 ezer dollárra kéne emelkednie, ha a magánszektor teljes aranybefektetésének súlyát utolérné.
Még merészebb az Ark Invest
A JP Morgan szerint továbbá a bitcoin hosszú távon ugyanolyan volatilitási szintet vehet fel, mint az arany, ami vonzóbbá teszi az intézményi befektetők számára. De ez valószínűleg többéves folyamat, így a fenti 130 000 dolláros elméleti bitcoin-árcélt is hosszú távúnak kell tekinteni.
A mostanában sztáralapkezelőnek számító Ark Invest viszont 600 ezer dolláros (tízszeres) bitcoin-árat jósolt. Szerinte a vezető digitális pénz még le is körözi majd az arany kapitalizációját.
(Lásd még: Mi lesz, ha a Wall Street cápái felvásárolják az összes bitcoint?)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.