A brit népszavazás óta sokat esett az angol font, és nem is tér magához, viszont ha ránézünk egy hosszabb chartra, azt látjuk, hogy az euróhoz képest az utolsó 10 év átlagában most sem gyenge a brit fizetőeszköz. Ennek oka a dollár erősödése az elmúlt években, az amerikai fizetőeszköz kissé magával húzta a fontot a magasba, így azt mondhatjuk, hogy főleg a tavalyi évben igen erős volt az euróhoz képest.
Angol font/euró, 10 év |
A mostani 1,18 eurós árfolyam tehát nem tűnik alacsonynak, és ha a vásárlóerő-paritást vesszük figyelembe, akkor sem az. A fontban mért árak lényegében megegyeznek a Nyugat-Európában jellemző euróban mért árakkal, így akár a font-euró paritás is reális lehetne.
A forint a napokban jó erőben volt, és ismét megküzdött a 310-es szinttel az euróhoz képest, de ma délelőtt megint visszapattant róla. Ez rendkívül erős ellenállás, hisz nagyon sokszor tesztelte már az árfolyam. Ideje lenne, hogy megbirkózzon vele, hisz a hazai fizetőeszköz, ami épp 70. születésnapját ünnepli, véleményünk szerint továbbra is rendkívül alulértékelt, amit a méretes külkereskedelmi többlet is mutat.
Euró/forint |
Az amerikai tőzsdék ereje töretlen, és 5185 pontos értékével immár a Nasdaq is lassan felzárkózik tavaly elért csúcsához. Európa ma azonban lefordult: jellemzően 1-2 százalék közti mínuszok mutatkoznak az indexekben, a DAX 10 230 ponton áll.
A BÉT-en az OTP esik nagyot: 1,6 százalékos csökkenés után 6740 forinton kereskednek vele. A Mol ezzel szemben 0,3 százalékkal erősödik, és rég nem látott, 17 100 forintos magasságban van. Újra a mélybe esett a Norbi Update részvény: miután múlt héten lejárt a határidő, ameddig a részvényeket fel lehetett ajánlani 440 forintos áron a cégnek, nem maradt vevő a tőzsdéről távozó papírra, és tegnapra már 292 forintig esett. Ma 234 forinton lenne vevő, 310-en eladó.
Az olaj ára tovább ereszkedik: a WTI immár néhány centtel 40 dollár alatt van, a Brent 42 dollárt ér.