Jó a hangulat az európai tőzsdéken, a német és francia indexek majdnem egy százalékkal mennek fel, a londoni pedig 0,2-vel. A piacok fontos kamatdöntésekre várnak, és emelkedik a UBS a Credit Suisse átvételének lezárása kapcsán.
Itthon a BUX index is hasonlóan szépen, majdnem egy százalékkal javít ma, az OTP 1,9, a Mol 1,0 és az Opus 8,0 százalékos drágulása mellett. A Richter 0,2, a Telekom 0,1 százalékkal süllyed.
Szakad az olaj és a gáz
Az euró ma 367,70, pénteken 367,50 forint is volt, éves mélyponton állt, jelenleg pedig 368,0. Nagyot esik az európai földgáz ára, hét százalékkal, miközben az olaj is 2,4 százalékkal van lejjebb. A Goldman Sachs fél év alatt harmadszor csökkentette a 2023 végi olajárra vonatkozó előrejelzését, immáron 90 dollár alá. Az olajpiacot főleg a kínai gazdaság állapota aggasztja.
A dollár is gyengül kissé az utóbbi napok erősödése után, ami szintén kedvez a fizetőeszközünknek. A befektetők fontos kamatdöntésekre figyelnek, ezen a héten külföldön, majd jövő héten itthon is.
Éves csúcson az OTP
Pénteken éves csúcsán is járt az OTP 11 580 forint körül. A Goldman Sachs elkezdte követni az OTP részvényét, friss célárként 15 900 forintot értéket határoztak meg, vételi ajánlás mellett – írta a KBC Equitas. “Kitörés látható” a papír grafikonján.
A Morgan Stanley szintén megemelte az OTP-re vonatkozó célárát 12 500 forintról 14 000 forintra. Ezzel az elemzői konszenzus is 13 380 forintra emelkedett, amely a jelenlegi árfolyamnál 15,6 százalékkal magasabb.
Árgus szemekkel az MNB-t figyelik
“Mindenkit a jövő heti magyar kamatdöntés foglalkoztat” az Erste Befektetési Zrt szerint az erős forint kapcsán. A jegybanknál nagy lehet a csábítás, hogy nagyobb legyen a kamatcsökkentés mértéke, mint a múlt havi száz bázispont volt.
Jelenleg a kockázatvállalási kedv javulását látjuk, annak ellenére, hogy a gazdasági mutatók a vezető gazdaságokban még mindig romlást mutatnak. Vagyis előreszaladt a piac.
Ha ez megfordul, akkor a forint, mint érzékeny barométer akár nagyot is gyengülhet. Az MNB – a bizalomépítés jegyében – sűrűn hangoztatja a kiszámíthatóságot és az óvatosságot. Ez pedig a tempó tartását sugallja a vártnál kicsivel jobb inflációs és külkereskedelmi adat ellenére is – véli a brókercég. Vagyis most is 100 bázispontos csökkentés várható.
Fontos döntések jönnek a héten
A Federal Reserve (Fed) a várakozások szerint készen áll arra, hogy több mint egy év kamatemelési sorozata után szusszanásnyi szünetet tartson – írja a Bloomberg. A kamatlábakat szinten tartják, a lépést azonban valószínűleg erős jelzés kíséri majd, hogy szükség esetén készek folytatni a kamatemelést. Jerome Powell elnöknek számos tisztviselőt kell megnyugtatnia, akik attól tartanak, hogy az infláció csökkenése megáll.
Az USA mellett az eurózónában, Kínában és Japánban is kamatdöntéseket hoznak. A japán jegybank várhatóan követi az amerikai példát és tartja a kamatlábakat, míg az Európai Központi Bank alighanem tovább emel 25 bázisponttal.
Vérengzés az üldözött kriptóknál
A bitcoin és az ether csak 4-5, egyéb fontosabb blokkláncok és protokollok tokenjei több mint húsz százalékos mínuszban is voltak a hétvégén, pár nappal azután, hogy az amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyelet (SEC) 13 érméről azt állította, hogy értékpapírnak minősülnek. Valamint ennek kapcsán pert indított a Coinbase, illetve a Binance tőzsdék ellen. A veszteségek nagy része a szombat hajnali órákban következett be. A solana (SOL), a polygon (MATIC) és a cardano (ADA) 25 százalék feletti mértékben zuhant pár órán belül.
A helyzetet nagyban súlyosbította, hogy a SEC lépése nyomán néhány jelentős kriptó-kereskedelmi platform, mint például a Robinhood megszüntette az ADA, a SOL és a MATIC tokenek támogatását.
A lehetetlent kérik számon?
A milliárdos kriptodeviza-befektető, Mark Cuban sok más iparági szereplő mellett kritizálta a SEC-et, amiért az nem biztosít egyértelmű regisztrációs folyamatot a kriptopénz-cégek számára, miközben pedig erélyesen fellép ellenük a regisztráció hiánya miatt.
A felügyelet “Framework for Investment Contract Analysis of Digital Assets” című dokumentumában nem létezik ilyen regisztráció, így “szinte lehetetlen tudni”, hogy mi számít szerintük értékpapírnak a kriptós univerzumban.
Hogyan néz ki a Huxit?
Az EU-pénzeket finanszírozási megoldásként próbálják beállítani, de ennél sokkal többről van szó – írja Zsiday Viktor alapkezelő.
Az a kérdés, hogy a működő- és portfóliótőke-tulajdonosok meddig gondolják azt, hogy Magyarország tartósan az Unió teljes értékű tagja. Az is igencsak fontos, hogy a hazai lakosság meddig hiszi el ugyanezt.
A piacokat és gazdaságokat percepciók mozgatják, a hit valóban hegyeket mozgat meg a szakember szerint. Ha meginog az a hit, hogy Magyarország tartósan az EU tagja marad, akkor mind a külföldi, mind a hazai befektetők tőkemenekítésbe kezdhetnek.
Az EU-n kívül pedig nem a kormányzat által elképzelt semleges és mindenkivel barátkozó gazdag Svájc lesz Magyarországból hanem a két világ közé szorult Szerbia vagy Moldova.
Nagyot nőtt a brókerek forgalma
A tőkepiacokon a befektetési szolgáltatók forgalma az előző évhez képest is kiugróan, 59,5 százalékkal nőtt (710 202 milliárd forintra), elsősorban a származtatott forgalom erőteljes bővülése nyomán – írja az MNB jelentése. A Budapesti Értéktőzsde forgalma már harmadik éve dinamikusan emelkedik, tavaly az összforgalom 19,5 százalékkal bővült, itt is alapvetően a származékos piac miatt.
A befektetési szolgáltatók által kezelt ügyfélértékpapírok állománya érdemben nem változott, ami az orosz-ukrán háború tőkepiaci turbulenciáival és a nagy jegybankok kamatemeléseivel magyarázható.
A “kiváló tőkeellátottsággal bíró” befektetési vállalkozások 51,5 milliárdos adózott eredménye két és félszerese az egy évvel korábbinak. A három legnagyobb forgalmú részvény és sorrendjük változatlan maradt, a nagyon magas koncentráció növekedése folytatódott.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.