Európában néhány szép nap után enyhe korrekció van a tőzsdéken, Párizs 0,4, Frankfurt 0,2 százalékkal esik, London indexe viszont 0,4-el emelkedik. Az amerikai határidős indexek is hasonló, két-három ezrelékes mínuszban állnak. Az európai termelői árindexre várnak délután, míg a német export statisztikája a vártnál rosszabb lett.
Tegnap este közzétették a Fed nyíltpiaci bizottságának decemberi ülésén készült jegyzőkönyvet, ami alapján a befektetők latolgathatják a következő kamatemelések esélyeit. A jegyzőkönyv eléggé baljós, “héja” hangvételű volt. A hét talán legfontosabb eseménye nyomán az amerikai tőzsdeindexek azonban csak átmenetileg estek, és végül kellemes, 0,4-0,8 százalékos pluszban zártak.
Itthon a BUX index fél százalékkal megy fel, a Richter is ennyivel drágul, a Mol 0,6-tal, az OTP pedig 0,3-mal. Öt százalékkal megy fel a Rába, miközben 1,7-tel esik a Duna House.
Stabil a forint ma is
Az euró jelenleg 395,50 forint, azaz a devizánk kissé gyengül, de csak tegnap estéhez képest. Szerdán ugyanis a nap nagy részében szépen erősödött a forint, nap közben 394,40-nél volt az alja. Egyébként szeptember közepén volt hasonló szinten utoljára az euró.
A tegnapi forinterősödést minden bizonnyal támogatta, hogy az európai földgáz, az olaj és a dollár ára is jelentősebben esett. Ma viszont az olaj 2,2, a hollandiai földgáz 3,5 százalékkal drágul, a dollár pedig stagnál.
A magas kamat támasztja a forintot?
Rákapcsolt tegnap a forint, jelentős mértékű erősödést tudott felmutatni. Az előző évhez hasonlóan most is jól kezdte az új esztendőt – írja a KBC Equitas.
A kamatszint továbbra is magas itthon, ez pedig kellő támaszt nyújthat a forint számára. Emellett a gyengülő dollár is kedvező lehet a régiós devizáknak – véli a brókercég.
Bár a jegybanki alapkamat 13 százalék, az egy napos jegybanki betét kamata 18. Egyes rövid futamidejű és változó kamatozású állampapírok pedig 12-17 százalékos kamattal, hozammal kecsegtetnek. Lásd:
Devizakötvényeket bocsátott ki Magyarország
Magyarország dollárkötvényeket bocsát ki több mint négymilliárd dollár értékben, bár ez nem különösebben meglepetés. A lakossági állampapír-vásárlások nem tudják a megnövekedett költségvetési hiányt fedezni, a forintkötvények nagybefektetői piacán egy nagyobb új kibocsátás esetén jelentősebben megnőnének a hozamok.
Egyébként a decemberben közzétett idei államadósság-finanszírozási terv is számolt devizakötvény-kibocsátásokkal, amelyben ezt írták:
A nettó deviza-finanszírozás 1334 milliárd forint értékben járul hozzá a központi költségvetési hiány finanszírozásához.
Csökkent a forint sérülékenysége?
Az Erste Befektetési Zrt. szerint jót tett a forintnak a tegnapi dollárkötvény-kibocsátás. Míg összesen 4,25 milliárd dollár értékben bocsátottak ki 5, 10 illetve 30 éves magyar állampapírt, jelentős érdeklődés volt a papírok iránt, 12 milliárd dollár fölötti ajánlat érkezett be rájuk.
A devizakötvény-kibocsátásból származó devizabevétel ismét csak a forint sérülékenységét csökkenti, így ez is hozzájárult a forint erősödéséhez.
Leépít az Amazon
Az Amazon több mint 18 ezer alkalmazottat bocsát el, a korábban tervezettnél jóval többet, ami a technológiai szektor válságának legújabb jele – írja a Bloomberg. Andy Jassy vezérigazgató szerdán a dolgozóknak küldött feljegyzésben jelentette be a lépést.
A tavaly megkezdett leépítések nyomán korábban úgy becsülték, hogy csak mintegy tízezer embert küldenek el. A leépítés főként az Amazon kiskereskedelmi részlegénél és humánerőforrás-funkciók terén lesz jelentős, mint például a toborzás.
A Wall Street legnagyobb medvéje
Az S&P 500 index 3225 pontig eshet a Bloombergen előrejelzést közzétevő szakértők közül a legpesszimistább várakozása alapján. Michael Kantrowitz, a Piper Sandler & Co. stratégája a Wall Street legnagyobb medvéje lehet az idei évre – írja az Erste Befektetési Zrt. Szerinte akik felpattanásra várnak a részvénypiacoktól, azokat nagy csalódás érheti.
Bár ő is bevallotta, hogy a történelmi tapasztalat a bikák oldalán áll, szerinte a Fed inflációhoz történő hozzáállását alábecsülik a befektetők.
Az infláció lenyomása időbe telik, a magas alapkamat pedig tönkre fogja tenni a vállalatok nyereségét – tette hozzá.
A Bloomberg-konszenzus egyébként 4078 pontos S&P 500 az év végére, ami hat százalékos emelkedést jelentene.
Cathie Wood tartja a Teslát?
Bevásárolt a Tesla részvényeiből Cathie Wood, ezzel megakasztotta az eladási hullámot. Az Ark Investments különböző alapjai 176 ezer Tesla részvényt vásároltak ebben az évben, ennek köszönhetően az eddig idén tovább eső részvények kisebb életjelet mutattak. A Tesla papírok 5,1 százalékos pluszban zárták a tegnapi kereskedést – írja az Equilor Befektetési Zrt.
Óvnak a kriptóktól, de megengedik?
Ellentmondásosnak tartott közös nyilatkozat látott napvilágot az USA-ban a kriptodevizákról. A jegybank szerepét betöltő Fed, a bankok felügyeletét ellátó OCC (Comptroller of the Currency) és a betétbiztosítással foglalkozó FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation) nyomatékosan hangsúlyozták a bankok felé, hogy milyen kockázatokkal járnak a kriptodevizák. (Két hónappal azután, hogy az FTX kriptotőzsde látványosan bebukott.) Alapos, szigorú felügyeletet, ellenőrzést is ígérnek.
Másrészt azonban hangsúlyozzák azt is, hogy “nem tilos, és nem is akadályozható meg”, hogy banki szolgáltatásokat nyújtsanak bármely meghatározott típusú ügyfélnek. A szervezetek azonban továbbra is vizsgálják, hogy a bankok kriptoeszközökkel kapcsolatos tevékenységeit
lehet-e, hogyan lehet úgy végezni, hogy az megfelelően figyelembe vegye a biztonság és a megbízhatóság, a fogyasztóvédelem, a jogi megengedhetőség, valamint az alkalmazandó törvényeknek és rendeleteknek való megfelelés szempontjait.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.