Az európai tőzsdéken pozitív kép mutatkozik kedd délben: A német DAX 0,26; a CAC40 0,14; az FTSE100 0,79; az FTSE MIB 0,41; az IBEX35 1,55; a Stoxx600 index pedig 0,42 százalékkal emelkedik.
Erősödéssel zártak a vezető ázsiai tőzsdék kedden, de nagy mozgás nem történt a piacokon, a kereskedők kivártak az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) legutóbbi ülésének szerdán hazai idő szerint este 9 órakor nyilvánosságra kerülő jegyzőkönyve előtt. A Fed döntéshozói megismételték az infláció elleni küzdelem iránti elkötelezettségüket, ennek ellenére a legtöbb elemző 50 bázispontos emelésre számít december 14-én, miután az előző kamatdöntő ülésen 75 bázispontos emelés történt.
Az ázsiai részvénypiacokon tapasztalt óvatosságban az is közrejátszott, hogy a befektetők tartanak attól, hogy Kína ismét szigorítja a koronavírus lezárásokat az újabb kitörések megfékezése érdekében.
A térség irányadó tőzsdéje, a tokiói 0,61 százalékkal, 28 115 pontra erősödött. A részvények szélesebb körét felölelő Topix index 1,12 százalékkal emelkedett. Az ausztrál tőzsde vezető mutatója 0,59 százalékos, a tajpeji pedig 0,64 százalékos pluszban fejezte be a napot. A sanghaji tőzsde 0,13 százalékos erősödött, a hongkongi Hang Seng Index 1,31 százalékot, a szöuli pedig 0,88 százalékot gyengült.
Pozitív korrekció várható a tengerentúlon, miután gyengüléssel zártak hétfőn a fő amerikai indexek: a 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 0,13 százalékkal csökkent, az S&P500-as mutatója 0,39 százalékkal lett kevesebb, a technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 1,09 százalékkal esett vissza. A 10 éves amerikai állampapírpiaci hozam 3,8 százalék körül mozog.
Szépen teljesít a BUX-index is, amely 1,15 százalékos pluszban áll délben. Az OTP 1,32, a Mol 2,52, a Magyar Telekom 0,47 százalékos pluszban áll, miközben a Richter 0,25 százalékkal esik. A nap eddigi nyertese a FuturAqua 16,67 százalékos plusszal, vesztes a ENEFI Vagyonkezelő 2,42 százalékos eséssel.
A vezető részvények közül tovább araszolhat felfelé az OTP, a következő lélektani szint 11 ezer forintnál húzódik, míg a 200 napos mozgóátlag fontos támaszt jelent 10 066 forintnál. A Mol a 200 napos mozgóátlag felé indult, ami 2737 forintnál képez meghatározó ellenállási szintet. A Richter továbbra is negatív korrekciós hullámban van, támasz 7950 forintnál található. A Magyar Telekom esetében sem változtak a szintek, 324 forintnál ellenállás, 310 forintnál támasz húzódik - áll az MTI összefoglalójában.
A Mol hétfőn bejelentette, hogy Vecsés határában, 2100 méteres mélységben jelentős mennyiségű kőolajat találtak, ami a Mol hazai kitermelését 10 százalékkal, Magyarországét pedig 5 százalékkal emelheti.
Erősödik a forint, miközben drágul az olaj és a gáz
A forint erősödött a főbb devizákhoz képest. Az euróval szemben a hétfő esti 408,67 forintról kedd délre 408,4 forintra, a svájci frankkal szemben 416,79 forintról 415,93 forintra, a dollárral szemben pedig 399,5 forintról 396,96 forintra erősödött. Az árfolyamra hatással lehet, hogy délután kettőkor kamatdöntést tart a Magyar Nemzeti Bank. Noha az alapkamat változása nem várható, de a három órakor megjelenő közleményre, és az ekkor kezdődő online háttérbeszélgetésre nagyon figyelnek majd a piaci szereplők. Főként azért érdekes a jegybanki kommentár, mert hétfőn beavatkozott a betéti kamatokba a kormány. Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter bejelentette, hogy március 31-ig a bankbetétek nem fizethetnek magasabb kamatot a 3 hónapos Diszkont Kincstárjegyek hozamánál más pénzügyi intézmények, és a legalább 20 millió forint betétet elhelyező lakossági ügyfelek számára.
Az elkövetkező hetekben viszont már az mozgathatja leginkább a forint árfolyamát, hogy kedvezően alakul-e az uniós pénzek körüli megállapodás. Didier Reynders hétfőn úgy fogalmazott, hogy amennyiben a magyar kormány által vállalt intézkedéseket helyesen, maradéktalanul és hatékonyan végrehajtják, akkor azok képesek a problémák megoldására. Kiderült, hogy december 6-án szavazhatnak az uniós pénzügyminiszterek az uniós forrásokról, mely az első és a második napirendi pont lesz. Ezt követően szavaznak Ukrajna pénzügyi támogatásáról, majd a globális minimumadóról. A napirendi pontok sorrendje arra utalhat, hogy a háttérben ezekről a kérdésekről folyik az egyeztetés.
Az olaj árfolyamában jelentős kilengést okozott, hogy a Wall Street Journal értesülései szerint az OPEC az Egyesült Államokkal tárgyal a kitermelés növeléséről, és a december 4-i ülésen akár félmillió hordóval is emelhetik a napi kitermelést. Az értesülést a szaúd-arábiai energiaügyi miniszter tagadta, és elmondta, hogy jelenleg nem folynak ilyen jellegű egyeztetések.
A nyilatkozat hatására az olajárak visszapattantak, a WTI 75 dollár közeléből 80,2 dollár fölé, míg a Brent kőolaj 82 dollár közeléből 87,5 dollár fölé.
Szintén hatással volt az olaj árára, hogy Oroszország hétfőn bejelentette: nem fog olajat szállítani az árplafont bevezető országoknak, a kínálatot átirányítják más országok felé. A G7 csoport szerdán jelentheti be, hogy milyen árszinten vezetik be az orosz kőolajra vonatkozó árplafont, amely felett megtiltanák a vállalatoknak, hogy szállítási, biztosítási szolgáltatást nyújtsanak az orosz olajszállítmányokra a világ bármely pontján.
Az Európai Unió embargója december 5-én lép életbe az orosz nyersolajra, majd jövő február 5-én minden orosz olajtermékre. A Nemzetközi Energiaügynökség szerint Oroszország nehezen talál új piacokat, és várhatóan napi 2 millió hordóval csökkenhet a kitermelése. A következő hetekben nagyobb árfolyamvolatilitásra kell számítani.
Az európai gázár emelkedett a keddi kereskedés elején. A holland gáztőzsdén a TTF legközelebbi, decemberi határidős jegyzésében 1 megawattóra 117 euróba került délben, ami 0,75 százalékos növekedés a hétfői záróértékéhez képest. Egy hete a jegyzés 124,1 eurón, három hónapja 276,11 eurón állt.
Az arany ára unciánként 0,21 százalékkal (3,6 dollárral) 1743,3 dollárra nőtt.
Tovább esnek a kriptovaluták
Az FTX összeomlása óta tartó negatív hullám kedden tovább folytatódott, még ha némileg enyhült is a hétfői mélyrepülés után. A bitcoin közel 2,27 százalékkal 15 730,71 dollárra gyengült, míg az ether 3,03 százalékkal 1 087,16 dollárra süllyedt tegnap óta.
Jó formában a J.M. Smucker
Az élelmiszeripari vállalat árbevétel és eredménysoron is felülteljesítette a Wall Street elemzőinek a prognózisát. A társaság árbevétele 8 százalékkal 2,2 milliárd dollárra nőtt, ezzel 30 millió dollárral megelőzte az elemzői előrejelzést. Az egy részvényre jutó igazított eredmény 2,4 dollárra nőtt, ami 21 centes haladja meg a Wall Street prognózisát. A kedvező tendenciákat látva a menedzsment felfele módosította a teljes pénzügyi évre vonatkozó előrejelzését. Az árfolyam 1,35 százalékot emelkedett a tegnapi kereskedésben – állt az Equilor hírlevelében.
A Deutsche Bank Ázsiában és a Közel-Keleten terjeszkedik
A bank jelentős erőforrásokat allokál Európán kívüli nagy növekedés előtt álló piacokra, a globális vagyoni átrendeződés folytatódására számítva. A következő két évben Délkelet-Ázsiától, és a nyersanyagban gazdag országoktól vár nagy aktivitásra a befektetési bank – a UBS-hez, a Credit Suisse-hez, és a Goldman Sachs-hoz hasonlóan.
Zuhanásra készülnek a hedge fundok
A professzionális befektetők többsége az utóbbi hónapok részvénypiaci korrekcióját átmenetinek gondolják, és zuhanásra készülnek. A kockázatvállalási hajlandóság alacsony, és a piaci forgalom is csökken az ünnepi időszak és az év végi könyvzárások közeledtével a JP Morgan, a Morgan Stanley, és a Goldman Sachs beszámolói szerint.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.