Miután olyan komoly intézmények, mint a Nemzetközi Fizetések Bankja és a német Bundesbank is sürgették az európai, túlzottan laza monetáris politika feladását, tegnap az EKB tett egy utalást arra, hogy hajlandó véges időn belül elbúcsúzni a negatív kamatoktól, és az amerikai Fed módjára megkezdeni a normál kamatokhoz való lassú visszatérést.
Euró/dollár Friss árfolyamok>>> |
Az euró erre nagyot ugrott a dollárhoz képest: 1,12-ről 1,135-ig, és ma már 1,14-hez közelít az árfolyam. Ez érthető reakció, miután a piacon nagyon sok szereplő spekulált arra, hogy az egyelőre még növekvő hozamkülönbség a dollár felé tereli a tőkét és annak erősödését hozza, de aki hosszabb távra gondolkozik, már számít arra, hogy előbb-utóbb helyreáll a rend, és nem lesz extrém hozamkülönbség a két deviza közt.
Az euró a jenhez és nagyon sok más valutához képest is erősödött, sőt még a forinthoz képest is, jelenleg 310 az árfolyam. Az olaj már második napja mutat egy kis erőt, a WTI közel 44 dollár, a Brent 46,70.
Az arany piacán még tegnap feltűnt, hogy a hétfői, hatalmas és hirtelen eladással leütött árfolyam kedd reggel ugyanígy ugrott fel. Miután hétfőn 1,8 millió unciát öntöttek a piacra egy pillanat alatt, tegnap reggel 815 ezer unciát vettek öt perc alatt. Hogy ki és miért kereskedett így, nem tudjuk, mindenesetre látszik, hogy még az arany piacát is fel lehet borítani átmenetileg. Az ár most 1254 dollár, nagyjából ugyanannyi, mint a hétfői nagy leütés előtt.
A részvénypiacok lejtmenetbe kapcsoltak: tegnap Amerikában az S&P 500 index 0,8 százalékkal 2420 pontra, a Nasdaq Composite viszont 1,6 százalékkal 6146 pontra esett. Ezúttal még a Tesla is tudott esni: 4 százalékkal került lejjebb 462 dollárra.
A DAX és a francia CAC-40 ma közel egy százalék mínuszban vannak, a BUX viszont egész jól tartja magát, 0,3 százalékkal van csak lejjebb. Az OTP ugyan majdnem egy százalékot esik 9200 forintig és a Richter is fél százalékkal van lejjebb 7100 forinton, a Mol viszont fél százalékkal, 21 420 forintig emelkedik.