Bizonytalan a megtakarítási piac, sok váratlan esemény történt mostanában, mint a háború kitörése vagy a szochó bevezetése egyes befektetésekre. Ennek ellenére jelentősen nőtt a hazai megtakarítások értéke Magyarországon, mintegy tíz százalékkal egy év alatt. Míg tavaly ilyenkor csak 3,7 százalékos növekedést mértek.
Az értékpapírok voltak a nyertesek, a betétek kisebb csökkenést mutattak. A szochó bevezetése kissé megbolygatta a befektetési piacot, a befektetők aktivitása megugrott, júniusban több százmilliárd forinttal nőttek a megtakarítások – mondta Fabriczki Rita, az OTP Bank megtakarítási területének vezetője.
Az infláció ellen is megtakarítanak
Az OTP-nél is hasonló a helyzet, a betétállomány kisebb lemorzsolódása mellett az értékpapírok állománya nőtt jelentősen, ezen belül főleg az alapok, azon belül is főleg a kötvényalapok értéke. Az inflációs időkben felértékelődtek a befektetések, különösen fontos megtakarítani, erre is ráirányította a befektetők figyelmét a sok krízis.
Az ügyfelek ma nagyon keresik a biztonságos, könnyen hozzáférhető megtakarítás lehetőségeket, az adóspóroló megoldásokat. Az OTP idén a reálbérek emelkedését prognosztizálja, emiatt is valószínű, hogy az utolsó negyedév megint erős lesz, és a megtakarítások még tovább nőnek idén – hangzott el.
Tízezer forinttal is el lehet kezdeni
A “piaci igényekre reflektálva” nemrég elindították a Persely szolgáltatást, ami a kis összegű megtakarításokra kitalált rendszeres megtakarítási forma. Három hónap alatt 65 ezer ilyen perselyt nyitottak. Nem a hosszú távú, hanem rövid távú megtakarítási célokhoz ajánlott, mint például autóvásárlás, utazás.
Mindössze tízezer forintos Perselyek is vannak nagy számban, de akadnak, akik nagyobb összegeket tartanak benne. A Perselynek nincs külön díja, egy megtakarítás számla áll mögötte, az OTP online felületén keresztül lehet csak megnyitni, folyószámlához kapcsolva. A folyószámla és a Persely között átvezetések is ingyenesek.
Szochó ellen tbsz-t nyitnak
Júliusban az előző hónapok 4-5-szörösére duzzadt a tbsz-nyitások száma, pedig jellemzően az év végén szokták ezeket a számlákat tömegesen nyitni. Most a szochó miatt sokan előrehozták ezt, ezért a banknál igyekeznek olyan termékeket kifejleszteni, amelyek a tbsz-re is elhelyezhetők. Ezek most az OTP Ökotrend Alap, valamint az OTP öt éves saját kötvénye, amely kizárólag tbsz-számlára helyezve érhető el.
(A tbsz – tartós befektetési számla – öt éves megtakarítási forma, amelyre három év után kedvezményes adózás, öt év után teljes adóelengedés jár. A szochót sem kell megfizetni.)
A nyesz (a nyugdíj-előtakarékossági számla) is alkalmas erre, de a tbsz népszerűbb – mondták el.
Az OTP-nél meglesz az ezres
Miközben a kamatozó típusú megtakarításoknak kedvez a jelenleg környezet, jó évük van a hazai befektetési alapoknak is. Nemsokára “elérheti az ezrest” az OTP Alapkezelőnél levő tőke, szeptember végéig ugyanis 946 milliárd forint érkezett az alapjaiba Gáti László, az OTP alapkezelő marketing és kommunikációs igazgatója szerint.
Ráadásul az év során arányosan érkezett a plusz tőke. Tehát a szochó bevezetése ellenére is fennmaradt a korábbi növekedési trend.
A 27 éves alapban bíznak leginkább
Az OTP Optima Alap 1996 óta létezik, ezt vásárolják a leginkább, ma már 700 milliárd forint körül van a tőkéje.
Ez az alap ma már fogalom, ez épült be leginkább a befektetők tudatába – hangzott el.
Az Optima egy rövid kötvényalap, amit persze tbsz-en is el lehet helyezni. Sok-sok éve tőkegarancia, azaz bankgarancia is van mögötte, amely szerint ha 90 napos tartás után a hozam negatív lenne, a bank kiegészíti azt. Az ingatlanalapok szochó-mentesek maradtak, ennek ellenére már júniusban megindult feléjük a befektetők tőkéje – derült ki.
Trendi a zöld átállás
Az október végéig jegyezhető OTP Ökotrend Alap mögöttes befektetései (részvényei) a zöld átállásra, a fenntartható közlekedésre koncentráló cégekből állnak. (A tőkevédett alapok hozamát – ha keletkezik – a mögöttes befektetésre szóló vétel opciók adják. A tőkét és a minimális hozamot pedig a tőke nagyobb részének kamatozó eszközökbe fektetése biztosítja – a szerk.)
Magyarországon ez az első olyan tőke- és hozamvédett alap, amelynek célja a környezeti és társadalmi jellemzők előmozdítása, így az európai uniós SFDR rendelet 8. cikkének hatálya alá is tartozik – mondta Gáti. További tulajdonságai:
- Három éves futamidejű.
- Öt százalékos “biztosított” (minimális) hozamot fizet (ez évi 1,62 százalék).
- A mögöttes befektetés, a többlethozam forrása az SGI Clean Energy and Future Mobilty ESG Filtered Index.
- Emögött közel 200 részvény áll.
- Néhány jellemző mögöttes részvény az indexben: First Solar, Nvidia, Tesla, Uber.
- A tőke legalább tíz százalékát zöld kötvényekbe fektetik.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.