6p

A három nagyon fontos jegybanki döntés által uralt hét végére kifulladt a részvénypiacok emelkedése és a dollár gyengülése, az indexek kisebb-nagyobb mínuszokban vannak. A forint erősödése is megállt, 385 környékén tétovázik az euró. Megtorpant a lengyel részvénypiac emelkedése, rejtett értelmű paragrafusokkal szabályoznák a kriptodeviza-szektort.

A világ legnagyobb jegybankjai közül három kevesebb mint 20 órán belül jelentette be kamatemelését, és mindhárom a vártnak megfelelően cselekedett (a Fed 0,25, az EKB és a BoE 0,5 százalékkal emelt). Erre a tőzsdék szerda este és csütörtökön is már-már eufórikus emelkedéssel reagáltak.

Tegnap este az amerikai technológiai részvények indexe, a Nasdaq 100-as 3,6 százalékkal emelkedett, az S&P 500 pedig másfél százalékkal ment fel. Mára azonban alábbhagyott a lelkesedés, a nyugat-európai tőzsdék indexei többségükben mínuszban vannak. A német mutató 0,6, a francia 0,3, az olasz 0,5 százalékkal esik, miközben a brit index 0,3 százalékkal emelkedni tud. Ma még fontos munkaerőpiaci adat is érkezik az Egyesült államokból.

Tartja magát a forint

Budapesten a BUX index 0,4 százalékkal esik, ami beleillik az európai átlagba. Az OTP és a Richter 0,2, a Mol 1,3, a Telekom 1,7 százalékkal ment lejjebb. A Mol óriási kártérítést kap Horvátországtól, átszámolva mintegy 83 milliárd forintot.

Árfolyam

A nemzetközi pénzpiaci fejleményeknek köszönhetően tegnap szépen erősödő forint ma egy helyben áll, 385 forint környékén alig mozog az euró, ami nem jelent változást a tegnap esti állapothoz képest. A nemzetközi devizapiacon is csend van, a dollár a két napos hatalmas gyengülés után egyelőre szintén nem megy sehová. A földgáz és a kőolaj kissé drágul.

Szezonálisan gyenge február?

Ekkora emelkedés után természetesen igen gyakori a kisebb-nagyobb korrekció, a péntek pedig gyakran inkább nyugalmasabbra sikeredik. Így semmi sem utal arra, hogy trendforduló következne a 2023-as raliban, de az ellenkezőjére sem. A január szezonálisan erős, a február gyenge szokott lenni a részvénypiacokon, de csak nagy átlagban.

Kiábrándító gyorsjelentések érkeztek

Számos más gyorsjelentés mellett a héten a Meta Platforms (volt Facebook) fellépése jól sikerült, az Apple, az Amazon és az Alphabet viszont egyaránt kiábrándító jelentést tett közzé csütörtök este. Így részvényeik is esésnek indultak a zárás után kereskedésben. Általában ez a gyorsjelentési szezon nem sok jóval kecsegtet, a cégek átlagosan alig tudják eredményüket növelni.

A BUX index és a lengyel WIG 20 (TR). Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A BUX index és a lengyel WIG 20 (TR). Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Külföldről fogják elkapkodni a magyar állampapírokat?

A 2030-ban lejáró (lakossági PMÁP) államkötvény az első évben 16 százalékban megállapított kamata külföldről nézve is vonzó befektetésnek tekinthető – írja a Holdblog. A lehetőség évek óta nyitott, devizakülföldi természetes személyek is vehetnek PMÁP-ot.

Ezzel valószínűleg az a cél, hogy a Magyarországon tartózkodó, itt dolgozó külföldiek keresete, megtakarítása ne hagyja el az országot írja a blog.

Ritkaság, hogy két éves időtávon egy magyarországi lakossági kötvénnyel 32-34 százalék hozam legyen realizálható (a tavalyi átlagos infláció 14,5 százalék volt, az idei pedig 16-17 lehet, a kötvény kamata ezenfelül 1,5 százalékpont prémiumot is tartalmaz). Miközben a szomszédos Ausztriában be kell érni évi 2,6 százalékkal.

Estek a hozamok Európában

Az EKB vártnak megfelelő 50 bázispontos kamatemelése után (3,0 százaléka) Christine Lagarde elnök jelezte, hogy márciusban újabb 50 bázispontos emelés jöhet a jegybanktól – foglalta össze az Erste Befektetési Zrt. A gazdasági kilátásokat illetően az eddigieknél optimistábban nyilatkozott a jegybankelnök, emiatt jelentős hozamesés volt tapasztalható, főleg a “periféria-országokban”. Az olasz kötvényhozamok 30-40 bázispontot estek, de még a német hozamok is 20 bázisponttal csökkentek. A brit jegybank is a vártnak megfelelően 50 bázisponttal, négy százalékra emelte fel az alapkamatát.

Merre tovább, lengyel részvények?

Az utóbbi időben több magyar elemző is kiemelte a lengyel részvények olcsóságát, ami sok éves távlatban is szembetűnő. Most az Aegon Alapkezelő foglalkozik a témával, kiemelve, hogy a papírok tavaly ősszel 40 százalékos mínuszban is voltak, így egy ideig a világ leggyengébben teljesítő piaca lett a varsói. Év végétől megindult egy fellendülés, de nemrég megtört a lengyel kormány osztogatós-különadós politikája, ársapkák és a bankokat sújtó hitelmoratórium miatt.

A moratórium kiterjesztéséről való döntésre valószínűleg hónapokat kell várnunk, ami nem tesz jót a befektetői bizalomnak. Beteljesítheti a félelmeket, miszerint az őszi lengyel választások előtti „osztogatást” részben a kiemelkedő profitot termelő cégek (bankok, energiacégek) fogják finanszírozni.

Lopakodó szabályozás készül a kirptós tőzsdékre?

Az amerikai értékpapír-felügyelet, a SEC tavasszal jóváhagyhat egy átfogó törvényjavaslatot, amely jogászok szerint a DeFi-t is tőzsdeként definiálhatja. (A DeFi a decentralizált, a blokkláncon futó pénzügyi alkalmazásokat jelenti.) Ez az olyan decentralizált kriptodeviza-tőzsdéket, mint az Uniswap, a szervezet fennhatósága alá vonhatja – írja a DeFi Llama News.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A szabályozó hatóság tavaly év elején javaslatot tett az elektronikus kereskedési helyszínekre vonatkozó Regulation Alternative Trading System (Reg ATS) elnevezésű, meglévő szabályrendszer frissítésére. Az ATS-ek, más néven dark pool-ok olyan tőzsdék, amelyeken intézményi befektetők, például befektetési bankok kereskednek. A javasolt frissítésekkel jogászok szerint a SEC arra próbálja rávenni a decentralizált tőzsdéket, hogy értékpapír-kereskedőként regisztráltassák magukat, és ezáltal az ő felügyelete alá kerüljenek.

Betiltaná a kriptókat a 99 éves guru

A Berkshire Hathaway alelnöke, Charlie Munger felszólította az Egyesült Államokat, hogy kövesse Kína példáját, és egyszerűen tiltsa be az egész kriptodeviza-technológiát. A 99 éves férfi kritizálta a kriptodeviza-ipart néhány “ragadozó” (a befektetőknek káros) kriptodeviza forgalomba hozatali gyakorlat (tokenomics) miatt. Munger 2021-ben a kriptót “undorítónak és a civilizáció érdekeivel ellentétesnek” nevezte.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27380 26920 27440 +1,71% 27380 27400 4 880 235 550 HUF 2025-07-02 14:13:00
MOL 2940 2932 2960 -1,01% 2940 2942 514 933 940 HUF 2025-07-02 14:12:17
MTELEKOM 1774 1764 1788 0,00% 1772 1774 289 222 300 HUF 2025-07-02 14:10:42
RICHTER 9940 9810 9990 -0,50% 9930 9940 906 211 015 HUF 2025-07-02 14:11:02
OPUS 587 584 592 -0,51% 587 588 25 446 124 HUF 2025-07-02 14:07:10
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru A választások előtt ez lehet a nyerő stratégia
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 13:29
A világgazdasági lassulás és a vámháborús kockázatok világszerte beárnyékolják a befektetői hangulatot – állapították meg harmadik negyedéves befektetési stratégiájukban az OTP Bank elemzői. A jövőre esedékes magyarországi országgyűlési választások miatt az elemzők továbbra is a rövidebb lejáratú kötvényeket részesítik előnyben a jelenlegi környezetben, miközben a forintot jelenlegi árfolyamszintje alapján változatlanul alulértékeltnek tartják.
Részvény / Deviza / Áru Tovább száguldhat az AutoWallis
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 10:14
Megerősítette a tőzsdei cég hitelminősítését a Scope Ratings.
Részvény / Deviza / Áru Nem indult rosszul a nap szerdán az európai tőzsdéken
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 09:36
Erősödéssel kezdtek az európai tőzsdék, de fontos adatokra várnak a befektetők.
Részvény / Deviza / Áru Nem káprázik a szeme, tényleg ennyit ér most egy forint
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 07:36
Friss, szerda reggeli árfolyamok.
Részvény / Deviza / Áru Kedden nem volt büszke a forint – nem menetelt
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 19:31
A magyar fizetőeszköz a nemzetközi piacokon kissé visszaesett.
Részvény / Deviza / Áru A bizonytalan hangulatban megcsúszott a BUX
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 17:41
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 215,78 pontos, 0,22 százalékos csökkenéssel 97 451,68 ponton zárt kedden
Részvény / Deviza / Áru Gyenge kezdés után további gyengeség a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:52
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a mínusz 0,33 pontos nyitás után tovább csökkent kedden kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Ma érdemes spekulálni a pesti tőzsdén
Herman Bernadett | 2025. július 1. 11:35
Nagyon alacsony forgalom mellett folyik a kerekedés a budapesti parketten. A BUX hol a pirosban, hol a zöldben van, fel-le mozognak az árfolyamok. 
Részvény / Deviza / Áru Kirobbanó formában ébredt a forint
Herman Bernadett | 2025. július 1. 09:42
A tőzsde csak enyhe pluszban állt a nyitás után, de a forint szárnyakat kapott. 
Részvény / Deviza / Áru Kirobbanó formában indítja a második félévet a forint
Herman Bernadett | 2025. július 1. 07:00
Erős a forint kedd reggel is. Az euró ára 400, a dolláré 339 forint alatt jár. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG