8p

Több pozitív folyamat is látszik idén, amelyek a dollár gyengülését, a részvények erősödését és a feltörekvő piaci devizák, köztük a forint javulását okozhatják. A hazai kötvények is felértékelődhetnek. A magyar részvénypiac most a kormány kezében van, mert nagyban a különadók jövőbeli hosszától és mértékétől függ a sorsa.

A 2023-as befektetési lehetőségek jók, mert a kínai nyitás és az energiaárak csökkenése akkor is jót tesz a piacoknak, ha a jegybankok egy darabig még nem lazíthatnak a monetáris szigoron – mondta Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő Zrt. befektetési igazgatója a cég sajtótájékoztatóján.

Lényegesen jobb hírek érkeztek

A 2023-as világgazdasági folyamatokat meghatározó három fő tényező közül szerinte kettőben érdemi pozitív elmozdulások láthatók.  

  • Európában az energiaárak nagymértékben csökkentek, főleg földgázé, ezért a kontinens elkerülheti a recessziót.
  • Kínában a zérócovid-politika hirtelen és átmenet nélküli eltörlése előrébb hozta a teljes újranyitást, így a növekedési várakozások is emelkedtek. Ennek Európa lehet az egyik legnagyobb nyertese, jóllehet ez növeli az inflációs nyomást is.
  • Az Egyesült Államokban viszont még nem jött el a lazítás ideje. De biztató, hogy a decemberben 50 bázispontra csökkentett kamatemelési ütem után februárban tovább, 25 bázispontra csökkent.

Végre gyengülő pályán a dollár

Ezen felül a piacok már több kamatemelést áraznak erre az évre Európában, mint Amerikában. Mindezeket a devizapiac is elkezdte árazni, a dollár gyengül és a fejlődő piaci devizák erősödnek – emelték ki. A kelet-közép-európai régióban a növekedés – a fejlett országokhoz hasonlóan – inkább csak lassul.

Magyarországon és Csehországban azonban enyhe recessziót várunk, de a vártnál jobb európai helyzet ezt is felfelé módosíthatja – mondta Kiss Péter.

Mi erősítheti a forintot?

A tartósan magas kamat és a külső egyensúly javulása erősíti a forintot. De az év második felében az EU-s pénzek kapcsán újra feléledő vita, iilletve a jegybank vészhelyzeti eszközeinek kivezetése hathat negatívan az árfolyamra. A további forinterősödéshez Aradi Ernő, az Amundi kötvényportfólió menedzsere szerint

  • inflációs fordulatra,
  • a folyó fizetési mérleg hiányának csökkentésére, 
  • valamint a külső környezet javulására lehet szükség.

Egy számjegyű lesz a magyar infláció

Az Amundi az év végére nyolc százalék körüli inflációt valószínűsít, de az ársapkák eltörlése ezt felfelé módosíthatja. Az egyik legfontosabb mérőszám mára az euró/forint árfolyam lett, amely erős befolyást gyakorol a pénzügyi folyamatokra.

Árfolyamok és grafikonok

Magyarországon az MNB eléggé nehéz helyzetben van, a legfőbb kérdés, mikor kezdheti el az egynapos (jelenleg 18 százalékos) effektív kamat normalizálását és ez milyen szinten érhet ez össze az alapkamattal.

Mikor csökkenhetnek a magyar kamatok?

Az elemző szerint először az egynapos betét kamatát fogják lecsökkenteni az alapkamat szintjére, majd az alapkamat is csökkenhet. A jelenlegi helyzet eléggé sérülékennyé teszi a magyar eszközöket, ez a régiós kamatszintek hatalmas különbségeiből is látszik.

Március vége felé talán már látni fogjuk, hogy az MNB ebbe az irányba lép valamit, a következő két inflációs mutató közzététele után – hangzott el. Esetleg már február végén is. A második negyedévben pedig összeérhet a kétféle kamatszint. A harmadik negyedévben azután csökkenhet a magyar alapkamat is.

Forintbankjegyek.
Forintbankjegyek.

Merre tovább, magyar állampapírok?

Ez jó év lehet a magyar kötvénypiacon, de a hosszú futamidejű magyar államkötvények jelenleg túlvetteknek tűnnek. (A tíz éves referenciahozam 7,9 százalék – a szerk.) A rövid és közepes kötvényfutamidőknél mindenképpen hozamcsökkentést várnak, a hosszú távú hozamok azonban a hosszú távú inflációs várakozások függvényében különbözően alakulhatnak.

A Fed-nek lesz igaza, vagy a piacnak?

A szerdai Fed-kamatdöntés, amely ralit okozott a kockázatosabb eszközöknél, teljesen a piaci várakozásoknak megfelelően történt. A közlemény egy kissé jobban héja hangvételű lett, mint amit a piac várt. A Fed kitart a decemberi “dotplot”-ban leírt kamatpálya mellett.

Ez az Amundi várakozásainak is megfelel, a Fed várhatóan meg fogja hozni azokat a kamatemelési döntéseket, amelyeket korábban megfogalmazott. Az Amundi várakozásai szerint a kamat tetőzése további 50 bázispontos emelés után fog bekövetkezni. Látni már a szigorító politika végét.

A piac mégis lazábbnak értelmezte az ülést, érdekes módon ellene megy a Fed-nek, és már csak egy kamatemelést áraz.

Forró január a részvénypiacokon

Elég forrón indult a részvénypiacokon a január, aminek fő oka, hogy tavaly év végén már nagyon pesszimisták voltak az előrejelzések. Ilyenkor gyakran az ellentétes irányba mozdul el a piac – mondta Kocsi János, az Amundi részvényportfólió-menedzsere. Az enyhe időjárás azóta a gázárakon keresztül a recessziós veszélyeket csökkentette, így idén tíz százalék körüli emelkedések is vannak a részvénypiacokon.

Tavaly a Fed kamatemelése és a profitok csökkenése is beárazódott a csökkenő részvényárfolyamokba, most viszont egy komolyabb recesszió esélye árazódik ki. Már az valószínűsítik, hogy két számjegyű helyett csak 3-4 százalékos profitcsökkenés lesz ez év elején, majd a harmadik negyedévtől már pozitív meglepetések jöhetnek. Kína újranyitása is nagyon erősen segíti ezt.

“Soft landing” (lágy landolás, csekély recesszió) helyett most már csak egy “nagyon soft landing” van napirenden – jegyezték meg.

Felszállni az ázsiai lokomotívra

Idén a tavalyi vesztesek lehetnek a nyertes szektorok, mint az amerikai technológiai iparág, amely 2022-ben 30 százalékkal esett. A fejlődő piacok is gyengék voltak tavaly, azon belül a kínai nyitás után a kelet-ázsiai ország egyes ágazataiban is lehet komoly érték (mint a szórakoztatás, turizmus, szabadidő, belső fogyasztás). Indiában is lehetnek jó beszállási pontok.

Érdemes lehet felszállni azt indiai lokomotívra.

De sietni nem kell vele, mert az Adani-történetnek még lehetnek tovagyűrűző hatásai. Brazília is egy jó trade lehet, valamint Európa is, a recesszió elmaradása miatt.

Merre tovább, energiaárak?

A nyersanyagpiacokkal kapcsolatban az Amundi elemzői elmondták, hogy az energiaár csökkenését rövid távon az enyhe tél, és így a tározók vártnál magasabb töltöttségi szintje támogatta. Hosszabb távon az LNG (cseppfolyósított földgáz) terminálok gyors építése, ideiglenes pótlása segíti.

Olajkút. Fotó: Pixabay.com
Olajkút. Fotó: Pixabay.com

Ezzel szemben a kínai nyitás az olajár emelkedés irányába hat, de ennek mértékét visszafogja, hogy az OPEC+ kitermelés csökkentésre irányuló kísérleti nem voltak eredményesek. Iránnal nem sikerült megállapodni erről, és az orosz olaj sem került ki a piacról – csak más vevőkhöz került.

A nyersanyagpiacok sztárja

A nyersanyagpiac másik sztárja a réz. Ennek most tapasztalható gyors áremelkedése elsősorban a kínai nyitásnak köszönhető, hiszen Kína használja fel a világ összes rézkeresletének 50 százalékát. E pozitív katalizátor mellett érdemes lesz figyelni a világgazdaság egészének állapotát, mert ez ugyancsak meghatározó a réz árában.

Hosszú távon pozitívak a kilátások, elsősorban a készletek alacsony szintje és különösen az energiaátmenet során fellépő extra kereslet miatt.

Lájkolják az olajszektort

Elkezdtük lájkolni az európai olajszektort, a nyersolaj ára ugyanis magas szinten, 80-90 dolláron maradhat. A dízelhiány is probléma, részben az orosz import hiánya miatt, részben pedig mert a dízel helyett is sokszor kerozint finomítanak. Európában dízelválság várható, a finomítók és az integrált olajcégek így különösen jól fognak keresni.

Olcsó magyar és lengyel papírok

Lengyelország nagy valószínűséggel elkerüli a recessziót, pedig a részvényeik ezt árazták be tavaly. Itt is a bankoknál pattog leginkább a labda, mint Európában, de izgalmas az energiaszektor is, főleg mert integrált olajcégek vannak ott.

A magyar piac rendkívül olcsó, de nem véletlenül, könnyen értékeltségi csapdává válhat. Az összes nagy cégünkre és a közepesek egy részére is vannak különadók, így a magyar részvénypiac sorsa most a kormány kezében van. A költségvetési hiányt a kormány komolyan veszi, így az ostor a tőzsdei cégeken csattan.

Az olcsó húsnak híg a leve esete állhat fenn a magyar részvénypiacon, de ettől még időszakosan nagy ralik lehetnek egyes papírokban – hangzott el.

Csipegetni a magyar részvényekből?

Régiónk tavaly a leginkább utált piacok között van, részben a lengyel és magyar politikai berendezkedés, rézben a háború miatt. A P/E ötös volt, a Lehman-válság körüli szinten, de a legrosszabb forgatókönyv a régióban elmaradt. A lengyel választáson esetleg hatalomra kerülő piacbarátabb kormány jelenthetne nagy pozitív változást.

A likvidebb lengyel részvényeket már szeretik a befektetők, aki kockázatkedvelő, az már egyes magyar papírokat is csipegethet. De itthon inkább a kötvénypiac népszerű.

A gázár és a dollár legyen alacsony, az extraprofit-adók legyenek alacsonyabbak – sok a feltétele annak, hogy a magyar részvénypiac vonzóbb legyen a befektetők számára – hangzott el.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 16800 16630 16890 +1,20% 0 0 4 551 385 505 HUF 2024-03-28 17:05:47
MOL 2960 2938 2980 +1,37% 0 0 1 844 664 804 HUF 2024-03-28 17:13:02
MTELEKOM 897 890 900 +0,79% 0 0 354 788 481 HUF 2024-03-28 17:05:47
RICHTER 9260 9260 9375 -0,05% 0 0 2 543 442 235 HUF 2024-03-28 17:09:18
OPUS 403 397 403 +0,50% 0 0 59 002 521 HUF 2024-03-28 17:09:51
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Lenyomta a pesti tőzsde Európát csütörtökön
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 19:31
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 554,3 pontos, 0,86 százalékos emelkedéssel, 65 384,60 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Mosolyogni fog, ha meglátja ezt a forintárfolyamot
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 19:01
Erősödött a héten a forint, ami jó hír. De pezsgőt azért ne bontson!
Részvény / Deviza / Áru Komoly céláremelés a Molra, durván shortolják a Redditet
Eidenpenz József | 2024. március 28. 12:16
Jó a hangulat a tőzsdéken, sorban dőlnek a rekordok, és végre megmozdult a BUX index is. A forint némileg gyengül, rekordot döntött az arany. Szép osztalék jöhet a Moltól jövőre is. Durván shortolják a Redditet, szuperintelligencia-óriást építenének a blokkláncon.
Részvény / Deviza / Áru Egy félmosolyra lehet elég, amit a forint csinál csütörtökön
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 07:27
Így kezdte a napot a forint.
Részvény / Deviza / Áru Igen, jól látja! Erősödött a forint, nem is kicsit
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 18:21
Erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Nem bírt megállni a lejtőn az OTP
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 17:24
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 175,08 pontos, 0,27 százalékos csökkenéssel, 64 830,30 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Megnyugodott a forint, Trump újra dollármilliárdos lett
Eidenpenz József | 2024. március 27. 12:25
A keddi kamatdöntés óta lassan erősödő pályára állt a forint, már 395 alatt mozog az euró. A további kamatcsökkentések mértéke azonban bizonytalan. A BUX-ot főleg a Mol húzza, lassul a Tesla-rivális. Így lett Trumpból dollármilliárdos – papíron. Óriásit buktak a kriptószektikusok.
Részvény / Deviza / Áru Itt a meglepetés az euró árfolyamában!
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 07:59
Szinte nem változott a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest szerda reggelre a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Egy hangfelvétel, egy kamatdöntés: ezt nézze, mi történt a forinttal!
Privátbankár.hu | 2024. március 26. 18:16
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben kedden kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Unalmas nap van a pesti börze mögött
Privátbankár.hu | 2024. március 26. 17:32
A kamatdöntés sem mozgatta meg a tőzsdét, átlagos volt a forgalom. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG