Lesz-e bankcsőd, és ha igen, követi-e újabb válság? Ezeket a kérdéseket tettük fel a hazai befektetési szolgáltatóknak a legfrissebb körkérdésünkben a Deutsche Bank botránya kapcsán, de arra is kíváncsiak voltunk, hogy van-e vagy lesz-e közvetett hatása az esetnek a hazai bankokra? A szakértők egybehangzó véleménye szerint tényleg rezeg a léc, de pánikra azért nincs ok.
Kiss Mónika, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője |
Kiss Mónika, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint a helyzet távol áll egy klasszikus bankcsődtől: állami mentőcsomagra nem számít, viszont valószínű a piaci tőkeemelés és a banki szanálás keveréke. Leválaszthatják a befektetési banki tevékenységet és a leányvállalatokat is eladhatják, úgyhogy van még a banknak mozgástere. Az Equilor szakértője mindenkit óva int az elhamarkodott kijelentésektől: a félelmek jogosak, de válság nem lesz. "Az Európai Központi Bank és más felügyeleti szervek gondoskodnak róla, hogy a problémát izolálják, de természetesen részvénypiaci visszaesést, tőkepiaci likviditásszűkülést okozhat a helyzet" - hűti le a kedélyeket Kiss Mónika.
Deutsch Bank |
Miró József, az Erste Befektetési Zrt. elemzője szintén nem tarja szükségesnek a német mentőcsomagot, bár valóban nem egyszerű a Deutsche helyzete: "Egyrészt a tőkemegfelelése a második negyedév végén 10,8 százalék volt (43,5 milliárd euró), míg az Európai Bizottság elvárása 10,76% az idei évben." Amellett azonban, hogy pengeélen táncol a bank, Miró szerint bőven van lehetősége arra, hogy csökkenjen a tőkemegfelelés akár 8 százalék körülire, hiszen jelentősen csökkenhet még a bírság és leállíthatják az osztalék és a bónuszok fizetését is.
"Mindebből látszik, hogy elég kicsi a valószínűsége és nagyon sok a „ha” az esetleges csődesemény bekövetkezte körül. Ugyanakkor a Deutsche Bank mérlegfőösszege 1,803 Mrd euró, míg a Lehman Brothers 639 milliárd dolláros mérlegfőösszeggel ment csődbe, s láttuk, hogy mit okozott a világban" - hívja fel a figyelmet az Erste elemzője.
Miró József, az Erste Befektetési Zrt. elemzője |
Sándor Dávid, a KBC Equitas vezető elemzője elmondta, szintén nagyon kicsi esélyt adnak arra, hogy csődbe megy a Deutsche:
A banknak új részvények kibocsátásával tőkét kellene emelnie, ezt viszont vélhetően csak igen nyomott árszinten tudná véghezvinni. A tőkeemelés sikere is kérdőjeles ilyen negatív híráramlás mellett, de az biztató, hogy a bank katari nagytulajdonosa, sőt német nagyvállalatok és befektetési bankok is jelezték, hogy szükség esetén segítenének."
Jelenleg ebben a helyzetben a KBC Equitas szakértője szerint nem kell félteni a magyar bankszektort, nincs az ügynek hatása. Ráadásul az OTP még jobb helyzetben is van az európai társaknál a javuló profitkilátások, a tőkeerő és a tőkearányos megtérülés miatt.
Maximum átmeneti visszaesésekre számít Kiss Mónika is, aki szintén úgy véli, hogy csak akkor jöhetnek komolyabb európai, vagy globális következmények, ha nagyon eldurvul a Deutsche Bank helyzete:
feltörekvő piaci devizákból való kivonulás, nagyobb részvénypiaci eladások, alárendelt kötvények kamatfizetésének elmaradása (...) A magyar bankrendszerben az ügyfelek számára is érezhető hatással nincs az eset, azonban a Deutsche Bank együttműködő pénzintézetként ezer szállal kötődik a magyar bankokhoz is. Ezért a kockázat növekedésével közvetett hatások már most érzékelhetők."