Tegnap is estek a tőzsdék, de a mínuszok már mérsékeltek voltak, mára pedig nagy fordulat következett Európában. Az EuroStoxx 50 index mintegy öt százalékkal ugrott meg, a német és a francia mutatók is hasonló mértékben, a brit pedig 2,0 százalékkal lőtt ki.
Az amerikai határidős indexek is jelentősen, másfél-két százalékkal mennek fel. A jelentős kelet-európai kitettséget is tartalmazó bécsi ATX mutató hat százalékkal javít. A lengyel index 2,3, a magyar 2,9 százalékkal emelkedik.
Az OTP 9,6 százalékkal 11 940 forintra drágult, de járt 12 ezer felett is. A Richter 1,2, a Telekom 0,1 százalékkal van feljebb, a Mol viszont 0,8 százalékkal süllyed. A Csányi Sándorhoz köthető Sertorius alap bejelentése szerint újabb 1,2 milliárd forint körüli OTP-részvénycsomagot szerzett tegnap.
Öt forinttal olcsóbb az euró a tegnap estihez képest, 382,50 körül jár. Az olaj viszont a 130 dolláros szintet ostromolja, nincs jele az árnyomás enyhülésének.
De mitől emelkednek az európai részvények?
A háborús hírek pedig nem javultak, lehet, hogy Kijev ostromára készülnek, bár van néhány reménysugár is. Állítólag lassult az orosz előrenyomulás, és enyhült az orosz álláspont a felek közötti tárgyalásokon.
Közben az amerikaiak megtiltották az orosz olajimportot, az EU pedig komolyan elkezdte tervezgetni, hogy hogyan tud majd meglenni orosz energiahordozók nélkül. Újabb és újabb nyugati nagyvállalatok sora vonul ki teljesen Oroszországból, például a McDonald's.
Az emelkedésre két magyarázattal szolgál a sajtó. Az egyik, hogy a háború következtében várható gazdasági problémák miatt az EKB, amely holnap tart ülést, várhatóan halasztja majd a kamatemelési sorozat megkezdését. A másik, hogy az európai részvények egy része meglehetősen sokat esett, és megjelentek az olcsó befektetést kereső vásárlók.
Megnyugtatta a forintot az MNB
Az MNB monetáris tanácsa tegnap az egynapos és az egyhetes hitelei kamatát 100-100 bázisponttal, 6,4-6,4 százalékra emelte. (Az alapkamatot és az egynapos betéti kamatot 3,4-3,4 százalékon hagyta.) Ez megnyugtatta a forintpiacot, hiszen megnyitotta az utat, hogy a holnapi, csütörtöki aukción tovább emeljék a kamatot, így stabilizálva a forintot.
Így az euró árfolyama már tegnap is 390 alatt mozgott. Ma egyébként a cseh korona is erősödik, a lengyel zlotynak azonban csak stagnálásra futja.
Még csúnyább a hazai pénzromlás
A forinterősítő, inflációcsökkentő intézkedésekre márpedig szükség is van. Februárban ugyanis 8,3 százalékkal emelkedtek az árak az előző év azonos hónapjához képest. Ezzel közel 15 éves csúcsra nőtt az áremelkedés mértéke.
Év közepétől mérséklődik az infláció?
A februári infláció nagyjából egybeesik az Amundi Alapkezelő által várt 8,4 százalékkal – közölte a cég. Az elemzői konszenzus 8,1 százalékra várta az adatot, így a piacot negatív meglepetésként érte a közlés. Kiss Péter befektetési igazgató szerint:
A következő hónapokban tovább emelkedhet az infláció, de a tetőzést a háborús bizonytalanság miatt lehetetlen megjósolni. A fokozódó negatív bázishatások miatt azonban év közepétől fékeződhet az áremelkedés üteme.
Ijesztő tíz százalék feletti inflációs prognózisok
Aggasztónak tartja az Erste Befektetési Zrt. a magyar inflációs adatokat. Főleg, mivel a maginfláció meghaladta a fogyasztói árak emelkedését is, hiszen előbbi már 8,4 százalék volt. De a nemzetközi helyzet is ijesztő.
Egyesek már az USA-ban is tíz százalék fölötti inflációt prognosztizálnak, miközben a lengyel jegybank az idei évre vonatkozó átlagos inflációs előrejelzését 10,8 százalékra emelte a még novemberben közzétett 5,2 százalékról.
Új termékeket mutatott be az Apple
Az Apple tegnapi konferenciáján bemutatta az érkező iPad Air és Mac modelljeit, de a legnagyobb hangsúly az olcsóbb árkategóriás iPhone SE modellen volt – írja az Equilor Befektetési Zrt.
Utóbbi bevezető ára 429 dollár, ami alig magasabb mint a 399 dolláros két évvel korábbi SE modell.
A telefon a vállalat vezérigazgatója, Tim Cook szerint a valaha volt legjobb egykamerás rendszerrel érkezik, és 5G kompatibilis is lesz. A részvény árfolyama tegnap 1,2 százalékot esett.
Javulás a kriptodevizáknál
A bitcoin (BTC) és az ether (ETH) ma reggelre mintegy nyolc, illetve hat százalékkal emelkedett (42 ezer és 2750 dollárra). Heti szinten azonban így is öt, illetve nyolc százalékos mínuszt mutatnak.
A kriptoeszközök alapvetően az egyik kockázatosabb befektetésnek számítanak, az orosz-ukrán háború pedig csökkentette a rizikós invesztíciók iránti keresletet. De már a háború előtt is lefelé csorogtak, egészen a novemberi törtélelmi BTC- és ETH-csúcsok óta. Egyelőre nem látszik jele komolyabb trendfordulónak.
Felülteljesítővé válik a bitcoin?
Ebből a sémából azonban mintha a bitcoin kezdene kilógni. Az orosz támadás, február 23-a este előtti állapothoz képest ugyanis már lekörözte a biztonságos menedéknek tartott aranyat, és mindkettő túlszárnyalta az S&P 500 részvényindexet is.
Ebben szerepe lehet annak, hogy sok orosz és ukrán polgár menekült ebbe az eszközbe a háború miatt. A túlteljesítés pedig a mai emelkedés nélkül nem lenne érvényes, és nem biztos, hogy fenn is marad.
Optimista az Adidas
Az Adidas új előrejelzéseket tett közzé, és javuló eredményekre számít. A kínai piac bővülése várhatóan meghaladja majd az orosz piac kiesésének hatását. A papír már kilenc százalék feletti pluszban van.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.