A szomszédunkban folyó háború sok mindent gyökeresen megváltoztatott, az emberek elkezdtek aggódni a megtakarításaik miatt is. Részben a háború és az Oroszországban kibontakozó pénzügyi válság, részben a forint rohamos értékvesztése következtében.
Arról, hogy az OTP és a többi bank biztonságos hely a pénzünknek, itt próbáltuk meggyőzni az olvasókat és a minket telefonon kereső ismerősöket. Most pedig a második leggyakoribb kérdésükre válaszolnánk, arra, hogy érdemes-e bitcoint vásárolni a jelenlegi helyzetben.
Csak a bizonytalanság biztos
A rövid válasszunk az, hogy nem tudjuk. A bitcoin annyira kiszámíthatatlan, erősen ingadozó, szakszóval volatilis eszköz, hogy még senkinek sem sikerült olyan módszert kitalálnia, amellyel akár csak az irányát nagyjából meg lehetne becsülni.
Igaz, ez a részvénypiac esetében sem nagyon szokott sikerülni az elemzőknek, gyakran lőnek mellé, vagy adnak sablon válaszokat. Korábban kimutatták, hogy az elemzők nagy átlagban az év végére az év elejihez képest öt-tíz százalékkal magasabb tőzsdeindexeket várnak, azaz enyhén optimisták szoktak lenni. Ez ugyanis a leggyakoribb forgatókönyv sok év átlagában, így minimálisra csökkentik a nagyobb hibák lehetőségét.
A bitcoinnál tényleg minden lehetséges
A bitcoin novemberben 69 ezer dollár környékén tetőzött, jelenleg mintegy 40 ezer dollár, de volt nemrég 35 ezer is. Hogy innét most két-három éves folyamatos süllyedés következik-e, vagy esetleg már két-három hét múlva új történelmi csúcsra érkezik az árfolyam, fogalmunk sincsen, és másoknak sem. Annyit tudunk, amit a múltbeli adatokból ki lehet olvasni, az pedig az, hogy a hosszútávú trend felfelé mutat.
Sok év átlagában a bitcoin körülbelül évente duplázott, a később indult ether (éter) viszont évente átlagosan háromszorozta árfolyamát. Arra azonban az égvilágon semmilyen garancia nincsen, hogy ez a következő években is így lesz.
A bitcoinra számos értékbecslés létezik, de egyik sem teljesen meggyőző. A prognózisok pár száz dollártól pár millió dollárig terjednek érménként.
A nulla értékű bitcoin elmélete
Egyes konzervatív közgazdászok konzekvensen nullának tekintik a bitcoin és a többi kriptodeviza értékét, mondván, hogy nincs mögötte semmi kézzelfogható fedezet, nem garantálja senki. A kriptodevizák hívei viszont úgy gondolják, hogy éppen ez a legnagyobb előnyük. Így ugyanis nem tudják a különböző államok, jegybankok, hatóságok rátenni a kezüket a vagyonunkra.
Az idő dönti el majd hosszútávon, hogy kinek lesz igaza, de egyelőre a kriptodevizák állnak nyerésre a vitában, ezermilliárd dolláros nagyságrendű kapitalizációjukkal.
Kriptodevizák a háborúban
A háború érezhetően növelte a bitcon iránti érdeklődést, különösen Oroszországban, de lehet, hogy ez csak az árszint tartására elég. Amint azzal a héten többször foglalkoztunk, a kriptodevizák egy háború esetén többféle előnnyel járnak. Sok tízmillió dollárt adományt gyűjtöttek össze az ukránok nemzetközi közadakozásból a háború finanszírozására kriptodevizában, ami hagyományos bankszámlákkal talán nem is lett volna lehetséges.
Azok , akik külföldre menekülnek, elhelyezhetik értékeiket kriptodevizákban a felhőben, és ha a jelszavakat megfelelően tudják kezelni, akkor egy másik országban értékesíthetik majd a vagyonukat, előhívhatják az internetről.
Eközben nem kell kockáztatni életüket, vagyonukat, testi épségüket jelentős mennyiségű készpénz, nemesfém vagy más értéktárgy szállításával. (Ám a volatilis bitcoin helyett erre vannak stabil érmék is /stablecoins/.)
Moszkvában drágább a bitcoin
Az oroszok a deviza-vételi korlátozások, az államcsőd réme és a rohamosan leértékelődő rubel ellen menekülve vásároltak az utóbbi napokban nagy mennyiségű bitcoint. Ami abból is látszott, hogy az oroszországi árfolyam sokkal magasabbra ugrott, mint a világpiaci.
Felmerült, hogy az orosz fél viszont a szankciókat tudja majd kijátszani a kriptodevizákkal. Ezért az Európai Unióban most hatalmas erőfeszítéseket tesznek arra is, hogy ezt a területet végre megnyugtatóan szabályozzák, és az ezzel elkövetendő pénzmosást megakadályozzák. (A közhiedelemmel ellentétben a bitcoin nem nyomon követhetetlen. Korábbi nagyobb lopások, csalások tettesei máig sem tudták értékesíteni zsákmányukat.)
A határok nélküli számla nagy érték
Egy mondás szerint az arany arra jó, hogy elásd a saját kertedben vagy eltett egy széfbe. A bitcoin és a többi kriptodeviza pedig arra, hogy átsétálj egy országhatáron akár egy szál ruhában, miközben látszólag nincsen nálad semmi, majd a másik oldalon hozzájuk férj.
Jelenleg azonban úgy tűnik, hogy Magyarországon egyikre sincsen igazán nagy szükségünk. Nincsen komoly háborús veszély, és várhatóan nem kell majd menekülnünk. Ezért ilyen okokból nem érdemes kriptodevizákba menekíteni a vagyonunkat.
Az infláció mumusa
Az infláció azonban nagyon magas sok országban, Magyarországon is, és még tovább is emelkedhet a háború hatására. Ez ellen azonban inflációkövető államkötvényekkel, jó jövedelemtermelő képességű részvénytársaságok részvényeivel, esetleg ingatlanvásárlással vagy nemesfémekkel is lehet védekezni. Ezek kevésbé ingadoznak, mint a kriptók.
Ennek ellenére lehet helye portfóliónkban kriptodevizáknak is, de a magas volatilitás és a bizonytalan értékelés miatt csak kis mennyiségben javasolt. Olyan pénzek felhasználásával, amelyek esetleges elvesztése nem okoz jelentős problémát sem most, sem a későbbiekben.
Kriptodeviza-kitettség kriptó nélkül
A kriptók megvásárlása, kezelése, megfelelő tárolása elég nehéz dolog, valójában szakértelem mellett lehet igazán biztonságosan csinálni. Ezért nem árt tudni, hogy kriptodeviza-kitettséget lehet szerezni az Egyesült Államokban vagy Kanadában forgó, kriptodevizákkal kapcsolatos tevékenységet végző részvénytársaságok részvényeivel is. (Tőzsdék, bányászcégek, hardvergyártók stb.)
Elvileg az ezekre e szóló tőzsdén kereskedett alapok, ETF-ek vásárlásával is lehetne, de ezt Európában a Mifid-előírások többnyire nem engedik.
Az európai tőzsdéken pedig különböző, kriptodeviza kitettséget adó ETP-k (az ETF-ekhez hasonló tőzsdén kereskedett termékek, kriptodevizához kötött kötvényszerű értékpapírok) vásárolhatók.
Kriptodeviza-ETP- és certifikát-kibocsátó társaságok Európában:
- 21Shares
- Coinshares Digital
- XBT Provider
- VanEck Vectors
- ETC Group
- Wisdom Tree
- FiCAS AG
- Vontobel
Ne tegyünk fel mindent egy bitcoinra
Ha kriptodeviza-vásárlására adjuk is a fejünket, akkor is érdemesebb inkább többfélét vásárolni, mintsem egyet. Az ether a bitcoinnál sokkal több felhasználási lehetőséget kínál. Például online játékok, szerencsejátékok, pénzügyi alkalmazások (hitelezési platformok, betételhelyező oldalak, decentralizált kriptodeviza-tőzsdék stb.) használatánál, NFT-vásárlásnál, hogy csak párat említsünk.
A bitcoin lényegében – a spekuláción kívül – csak biztonsági tartaléknak (kincsképző eszköznek, afféle digitális aranynak) és fizetőeszköznek használatos. Az ether ennél sokkal bonyolultabb és sokrétűbb. A legkeményebb Ethereum-hívők egyenesen úgy gondolják, nincs messze az a nap (a “flippening”), amikor az Ethereum-rendszer összértéke (tőzsdei kapitalizációja) meghaladja majd a bitcoinét is. (Most csak 43 százaléka annak.)
Figyeljünk az ether-alternatívákra
Az Ethereum-rendszer nagy reform előtt áll (áttérne a proof-of-work rendszerről a proof-of-stake rendszerre), amit az év második felére vagy az év végére terveznek.
Miután már nagyon régóta húzódik ez a történet, nem lennénk meglepődve, ha még tovább csúszna. Eközben az Ethereum konkurensei, kihívói virágoznak, mint például az Avalanche, a Fantom, a Solana, a Polkadot vagy a Terra rendszerek.
Az utóbbi egy évben is hatalmasat változott a tájkép, egyes kriptodevizák szinte a semmiből törtek fel, mások pedig eltűntek a süllyesztőben. Valószínűleg a következő egy évben is hasonló fog történni, nem árt nem árt tehát több lábon állni, “diverzifikálni”, ha valaki erre a piacra merészkedik.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.