A Microsoft csökkentette profit-előrejelzését, a csütörtöki amerikai foglalkoztatási adat pedig sokkal rosszabb lett a vártnál, mégis pluszban tudott zárni tegnap az amerikai részvénypiac. Ma azonban az USA határidős indexei mínuszban vannak, miközben Európában kitart az emelkedés. A német, francia index 0,4 százalék körül javít, a londoni tőzsde pedig Erzsébet királynő jubileuma kapcsán ma is zárva tart.
Itthon a BUX-index majdnem egész héten felülteljesítő volt, ma is egy százalékkal megy fel. A Mol 0,4, az OTP 1,5, a Richter csak 0,1 százalékkal emelkedik. Az öt legnagyobb forgalmú papír listájára még a 4iG és a Pannergy fért fel, 1, illetve 2,1 százalékos emelkedéssel. A 4iG-nél ebben szerepe lehet, hogy sajátrészvény-vásárlásokba kezdett.
A dollártól függ a forint?
Kedden az alapkamatot, csütörtökön az egyhetes irányadó betéti kamatot emelte a várakozásoknak megfelelően az MNB (előbbit fél, utóbbit 0,3 százalékponttal). A forint a héten ennek ellenére gyenge volt, ma is 395 az euró, 1,2 forinttal magasabban áll a tegnap estinél (de csaknem megegyezik a csütörtök délelőttivel).
Látható, hogy a 390 forintos szintek letörése továbbra is túl nagy falatnak tűnik egyelőre a forintnak, a dollár gyengülése azonban akár adhatna egy újabb löketet a forint számára is – írja a KBC Equitas.
Ajánlott cikk az Mfor.hu oldalán: Alig fizetett adót Csányi Sándor agrárcége, jókora veszteséggel startolt Mészáros Lőrincéké
Több olajat ígér az OPEC, de nem eleget
Az EU-ban elfogadták az egyebek mellett az orosz olajexportot is erősen sújtó szankciós csomagot. Ez és az OPEC tegnapi értekezlete után ma süllyed az olaj ára, de csak egy százaléknál valamivel kisebb mértékben, az ellentétes hatások vélhetően kioltják egymást.
A kőolajexportáló országok szervezete és szövetségesei – azaz az OPEC+ – júliusban és augusztusban napi 648 ezer hordóval növeli a kitermelést a korábban elfogadott 432 ezer hordó helyett. Ez megfigyelők szerint aligha tekinthető elegendőnek.
Oroszországot is bevonták a megállapodásba, amelynek kihagyásáról korábban szó volt. Mivel egyes tagok, mint Angola és Nigéria már eddig sem teljesítették a kitűzött kvótát, elemzők szerint a kínálat növelése valószínűleg kevesebb lesz a bejelentettnél. Az USA és Szaúd-Arábia egyébként nemsokára csúcsértekezletet tartanak.
Kiábrándító adat az USA-ból
Foglalkoztatási adat érkezett tegnap az USA-ból, a koronavírus két évvel ezelőtti kitörése óta a legkisebb számban növelték májusban a foglalkoztatottak számát az amerikai magánvállalatok. Az elemzők által várt 300 ezerrel szemben csak 128 ezer munkahely keletkezett.
Az, hogy a tőzsdék mégis emelkedtek, egyrészt azzal magyarázható, hogy a gyenge munkaerőpiac csökkenti az infláció és a kamatemelések kockázatát. A mérsékeltebb kamatemelési sorozat pedig jó a tőzsdéknek. Másrészt pedig a tegnapi szám (az ADP-től) inkább egy előzetes, kevéssé pontos becslésnek számít. Az igazán fontos hivatalos adat (non-faming payrolls) ma érkezik, itt 325 ezer új állás keletkezésére számítanak az elemzők májusban.
Merre tovább, kriptopiac?
A bitcoin ma közel két százalékos pluszban van, visszament 30 ezer, sőt 30 500 dollár fölé, az ether viszont kissé süllyed (1817 dollár). Ez kockázatkerülésre utal, a bitcoin a szektoron belül a biztonságosabb menedéknek számít.
A kriptodevizák piacán nagyfokú pesszimizmus és kiábrándultság észlelhető, sokan pedig abbahagyták az ezzel való foglalkozást. Eközben a bitcoin történetét végigkísérik a fellendülések és visszazuhanások, ilyen szempontból nincs új a nap alatt. Ráadásul az amerikai technológiai részvénypiacon, amellyel mostanában gyakran együtt mozognak a kriptók, nem sokkal jobb a helyzet.
Amint a grafikon mutatja, az idén a bitcoin 37, a legnagyobb száz tech-céget ábrázoló Nasdaq 100-as index 22 százalékkal esett. Ám a Facebook, azaz a Meta Platforms és a Netflix is alulmúlta a bitcoint a nagyok közül.
Hatalmasakat buktak mindenütt a befektetők
Ijesztő összefoglalót adott a tőkepiacok helyzetéről a Hold Alapkezelő befektetési igazgatója, Móricz Dániel. Eszerint fél év alatt a nyugati világ részvény- és kötvénybefektetői elveszítették a befektetéseik reálértékének közel húsz százalékát dollárban. A fejlődő piaciak pedig még rosszabbul jártak.
A BUX például tavaly szeptember vége óta 27, a hazai állampapírpiacot leképező MAX Composite index pedig 16 százalékkal zuhant, előbbi így letörölte az elmúlt négy, utóbbi pedig az elmúlt hét év teljes emelkedését.
Az átárazódás pozitív hozadéka azonban, hogy az esésnek köszönhetően a következő évtizedre 1-2 (egyes eszközök esetében 3-4) százalékponttal javultak az éves reálhozam-kilátások. De történelmi összehasonlításban továbbra sem magasak, így az eszközár-buborékok elkerülése, az aktív kockázat- és befektetéskezelés továbbra is kifizetődőnek tűnik – véli a szakember.
Forintot tartott? Jól megjárta
Az utóbbi 12 évben az euró/forint 49 százalékkal emelkedett – írta a Kiszámoló. Összehasonlítja még
- az euró/lengyel zloty 21,1,
- az euró/horvát kuna 3,7,
- az euró/román lej 20,5,
- az euró/szerb dinár 18 százalékos
emelkedésével, miközben a cseh korona még erősödött is. Az orosz rubel is jobb volt, csak az ukrán hrivnya és a török líra ára alakult rosszabbul. Különösen rossz a forint helyzete 2018 óta, ugyanis 27 százalékos volt az euróár-emelkedés szűk négy és fél év alatt.
Ha euróban tartottad a pénzt a párnacihában, többet hozott, mint bármelyik forintos magyar állampapír – teszik hozzá. Van esély, hogy a környező országokhoz hasonlóan az emberek maguktól elkezdik használni az eurót.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.