6p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar tőzsde szépen felülteljesíti az európai társait, a Mol és az OTP együtt húzzák az indexet, és kissé a forint is erősödik az újabb kamatemelés után. Az olajpiac bizonytalan, az OPEC hozhat mozgást. Van elemző, aki szerint az amerikai részvénypiac áll fordulat előtt, más a kínaiakat figyeli. A horvátok sokat spórolhatnak, ha eurójuk lesz.

Tegnap mérsékelt mínuszban zártak az amerikai tőzsdék, ma viszont Európában két nap esés után végre szép pluszokat látunk. A német index 0,8, a francia 0,9 százalékkal megy fel, míg Londonban a királynőt ünneplik és zárva tartanak.

A fő téma most is az amerikai és a világgazdaság lassulása, az infláció és a kamat, amivel kapcsolatban számos közgazdász nyilatkozott, eléggé ellentmondásosan. Kritikus volt tegnap a JPMorgan vezérigazgatója, Jamie Dimon, megjelent a Fed Bézs-könyve (Beige Book), James Bullard Fed-vezető pedig agresszív kamatemeléseket szorgalmazott. Európában iparvállalatok és a luxuscégek (Remy Cointreau, LVMH, L'Oreal) emelkednek elsősorban jó gyorsjelentések után.

Végre szépen felülteljesít a BUX

Itthon a BUX indexet nem zavarják a politikai viharok, 1,8 százalékos emelkedésével ismét alaposan felülteljesíti európai társait. A Mol és az OTP egyaránt 2,4 százalékkal megy, a Richter 1,2-vel, míg a Telekom kissé süllyed.

A gyorsjelentés és egy sikeres tender után a 4iG 1,7 százalékkal drágul. Szintén nemrég volt a Duna House jelentése, és ingatlanpaci statisztikáit is közzétette, a papír 3,1 százalékkal javít.

Árfolyam

Ma is kamatot emelt az MNB

A keddi alapkamat-emelés után a mai egyhetes betéti aukción az MNB 0,3 százalékponttal emelte a kamatot, aminek némi pozitív hatása volt a forintra. Az euró 394,90, ami 1,4 forinttal alacsonyabb érték a tegnap estinél, de még mindig közel van a történelmi csúcsot jelentő 400-hoz.

Euróbankjegyek. Depositphotos
Euróbankjegyek. Depositphotos

Ezen a héten az elemzők fél százalékpont alapkamat-emelést és 0,3 százalékpont betétikamat-emelést vártak, és pont ez következett be. Hogy miért esett mégis a forint, azt ebben a cikkünkben jártuk körül:

Nagy kérdőjelek az olajpiacon

Ma több mint két százalékos mínuszban áll az olaj ára. A héten elsősorban azért süllyedt, mert a hírek szerint az OPEC Oroszországot ki akarta venni a kvóták által érintett országok köréből a szankciók miatt. Ennek alapján növelni szándékozik a többi ország termelési plafonját. A szervezet ma tart értekezletet, így jöhetnek még ezzel kapcsolatban hírek.

A Brent olaj árfolyama. Tradingview.com
A Brent olaj árfolyama. Tradingview.com

Ugyanakkor az EU-s olajembargó létrejöttét már beárazhatták a befektetők, bár még most sem végleges a megállapodás. Az API amerikai szervezet adatai szerint pedig a vártnál jobban csökkentek az olajkészletek az USA-ban a múlt héten. Így sokféle hatás keveredik az olajpiacon, az árfolyam azonban, ahogy az ábrán is látszik, alapvetően felfelé tart.

Fordulat jön az amerikai részvénypiacon?

A fordulati jelei látszanak az amerikai inflációs folyamatokban, főleg a maginflációban, amely már második hónapja csökken – írja az Erste Befektetési Zrt. Ez pedig fordulatot hozhat az amerikai részvénypiacon is, megtörve a hetek óta tartó csökkenő tendenciát.

A jelentős vállalati lefedettséget biztosító S&P500 indexben javaslunk pozíciót felvenni teszik hozzá.

Bajok a Tesla-szállítások körül

Több Tesla-modell amerikai kiszállítása egy hónappal csúszhat, a modellek között van az Y, az X, és a Model 3 is – írta a KBC Equitas a Reuters nyomán. Ez továbbra is elhúzódó ellátásilánc-problémákra utalhat.

Elon Musk kedd este jelentette be azt is, hogy minden dolgozónak vissza kell térnie az irodába legalább heti 40 órára. A részvény árfolyama tegnap 2,4 százalékot csökkent, április eleje óta csökkenő trendben mozog.

Újra lefelé indult a bitcoin

Pár nap emelkedés után ismét lefelé indultak a kriptodevizák, a bitcoin bebukott 30 ezer alá, az ether 1800-hoz közelít (felülről). Így egy hetes visszatekintésben a bitcoin 1,5 százalékos pluszban van még, az ether viszont hat százalékot esett.

Nagy vesztes a solana (SOL) 12 százalékos napi eséssel, amelynek blokkláncán egy szoftverhiba négy órás leállást okozott. Ez egy újabb a hálózat műszaki problémáinak hosszú sorában.

A DeFi rettenetes hónapja

A DeFi ágazat (decentralizált pénzügyek) volt a Terra-összeomlás legfőbb vesztese a The Defiant szerint. A teljes itt lekötött tőke (TVL, total value locked) több mint 40 százalékkal, 111,4 milliárd dollárra zuhant május hónapban. Az elsődleges ok természetesen a Terra érme és az UST stabilcoin összeomlása volt, emiatt májusban 28 milliárd dollár párolgott el a szektorból. Az Ethereum hálózatában azonban szintén közel 40 milliárd dollár a visszaesés.

A DeFi-protokollokban lekötött összes tőke. Forrás: DefiLlama.com
A DeFi-protokollokban lekötött összes tőke. Forrás: DefiLlama.com

Az olcsó okosszerződéseket kínáló Ethereum-alternatíva hálózatok (Layer 1) is 30 és 55 százalék közötti TVL-csökkenést szenvedtek el. Az Avalanche esetében ez mínusz ötmilliárd dollár, a Binanace Smart Chain-nél pedig három milliárd körüli volt. Megjegyzendő azonban, hogy ezen mínuszok jelentős része a kriptodeviza-árfolyamok csökkenéséből adódik, távolról sem mind tőkekivonásból.

Áldás az euró bevezetése?

Tíz éve is 7,50 kunába került egy euró és most is – írja Vakmajom az Alapblogon. Akár egy év késéssel, de jönni fog az euró a huszadik tagállamba, majd 2024-ben Bulgária is csatlakozhat.

A Fitch Ratings hitelminősítő kétosztálynyi besorolásjavulást előlegezett meg Horvátországnak. Az pedig minden horvát állampolgárnak megtakarítást és sokkal nagyobb pénzügyi biztonságot jelent írja az alapkezelő.

Ráadásul “a nemzetállam nem tudja majd elinflálni a jövedelmét és megtakarításait”. Ha versenyképesség származna a deviza leértékeléséből, Venezuela lenne a világ legversenyképesebb gazdasága – teszi hozzá.

A tigris éve és az összenyomott rugó

A kínai részvények teljesítménye pocsék volt az utóbbi időben a Concorde Értékpapír Zrt. blogja szerint, legalább három tényező miatt:

  • Az orosz agresszió, amely során az USA-Kína viszony is egyre intenzívebbé vált.
  • A Fed kamatemelési ciklusa, az emiatt megugró amerikai hozamok, a több mint öt százalékos jüangyengülés.
  • A járvány, ami miatt Shanghaj térségét lezárták, és jelentős gazdasági visszaesést hozott.

A kínai helyzet azonban jelenleg “annyira pusztulás érzetű”, hogy kis enyhülés is nagy hatást tud gyakorolni – teszik hozzá.

Az összenyomott rugó esetével állunk szemben: lehet, hogy eltörik, de valószínűbb hogy hatalmasat pattan.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

 

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27930 27740 27990 +0,18% 0 0 4 482 366 980 HUF 2025-07-11 17:06:55
MOL 3030 3012 3030 0,00% 0 0 1 304 371 794 HUF 2025-07-11 17:05:26
MTELEKOM 1782 1766 1782 +0,34% 0 0 338 535 800 HUF 2025-07-11 17:05:33
RICHTER 10200 10170 10340 -0,87% 0 0 1 074 288 620 HUF 2025-07-11 17:05:46
OPUS 599 595 599 -0,17% 0 0 72 318 652 HUF 2025-07-11 17:05:13
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Már nagyon a hétvégét érezte a forint – ennyire jutott
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 18:45
A magyar devizát elhagyta ereje a pénteki kereskedésben a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Hírek nélkül a Magyar Telekom tudott a legtöbbet erősödni
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 18:01
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 76,36 pontos, 0,08 százalékos csökkenéssel, 99 921,45 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Amerika is minuszban nyitott
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 15:59
Csökkenéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Eltűnt a parkett a BUX alól
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 14:45
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 0,84 pontos nyitás után csökkent pénteken kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Szemétből kincs: eluralták az amerikai értéktőzsdét a mémrészvények?
Sasvári Péter | 2025. július 11. 14:29
A mémcoinok után itt vannak a mémrészvények! Egyes befektetők figyelme a biztonságos hozamokat produkáló cégek (mint például a „magnificent seven”) helyett szándékosan a volatilis, sőt, sokszor konkrétan alulteljesítő cégek részvényei felé fordult. Ezeket nevezik – a mémcoinok után – mémrészvényeknek. De mi a logika emögött, és mennyire veszélyes ez a spekulatív trend?  
Részvény / Deviza / Áru Felszedték a parkettet Budapesten
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:38
A kezdeti jó hangulat elilant a tőzsdén, fél 12-kor bukóban volt a BUX.
Részvény / Deviza / Áru Bizakodhat, akinek magyar részvénye van
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 09:13
Míg az ázsiai piacok vegyesen mozogtak, addig a BUX az előző napi záróértékénél magasabban nyitott.
Részvény / Deviza / Áru Trump csúcsra lökte az első számú kriptodevizát
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:09
Rekordszinten a bitcoin jegyzése.
Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 07:48
Gyengült a forint jegyzése reggel.
Részvény / Deviza / Áru Végre jó hír érkezett Trump háza tájáról
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 06:23
Emelkedéssel zártak a New York-i tőzsde főbb mutatói.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG