Az európai részvényindexek vegyesen teljesítenek, a német mutató felfelé, a francia és a brit fél-fél százalék körüli mértékben lefelé mozdult el, de alapvetően inkább borongós a hangulat. Szerdán már csak kis mértékben estek az amerikai részvények, csütörtökön pedig a határidős piacon szintén csekély mínuszban mozognak. Mindez a héten megjelenő fontos új munkaerőpiaci adatok előtt, amelyek befolyásolhatják a jegybank szerepét betöltő Fed közelgő kamatdöntését.
Joe Biden amerikai elnök állítólag megakadályozza majd, hogy a US Steel-t felvásárolja a Nippon Steel, a Wall Street Journal pedig arról számolt be, hogy a Verizon előrehaladott tárgyalásokat folytat a Frontier Communications bekebelezéséről.
A BUX index szerény pluszban áll, az OTP Bank 1,0 százalékos emelkedését a Mol, a Richter és a Telekom fél-fél százalék körüli esése ellensúlyozza. Az euró/forint 392,70, ötven fillérrel van a szerda esti szint alatt.
Meddig szakad még az olaj?
Szerdán tovább esett az olaj, és csütörtökön is csak kissé javít, a Brent 73,20 dollár. A Citi további mérséklődést vár 2025-re, amennyiben az OPEC+ nem csökkent a kitermelés mértékén. Előrejelzésük szerint 60 dollárra eshet az árfolyam a csökkenő kereslet és az emelkedő kínálat tükrében – írta a K&H Értékpapír.
Az európai földgáz viszont másfél százalékkal emelkedett.
Gyengén kezdte a negyedévet a hazai gazdaság
A kiskereskedelmi forgalom júliusban havi alapon ismét stagnált – írta Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője. A fogyasztási indikátor naptárhatástól megtisztított mutatója 2,5 százalékkal emelkedett éves alapon,
ami gyengébbnek bizonyult, mint a várakozásuk és a konszenzus.
Az élelmiszer-jellegű üzletek eladásai 2,0 százalékkal, a tartós cikkeké 3,8 százalékkal emelkedtek, de az üzemanyag-forgalom 0,6 százalékkal csökkent. Kedvező a tartós cikkek forgalmának alakulása, mivel ez jelzi elsősorban a konjunktúra ciklikus helyzetét. Az elemző a kilábalás fokozatos folytatódására számít, elsősorban a közel két számjegyű, pozitív reálbérváltozás eredményeként.
Kiesik a forint egy fontos támasza?
Áru-külkereskedelmi adatokat is publikáltak itthon, júliusban az export euróban számított értéke 4,3, az importé 7,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A termék-külkereskedelmi egyenleg 362 millió euróval romlott, az aktívum így 203 millió eurót tett ki.
A borús exportkilátások fényében a gyengélkedés könnyen tartóssá válhat és a magyar deviza egyik legfontosabb támasza eshet ki a rendszerből – írta az elemző.
A folyó fizetési mérleg júniusi passzívuma után a hetedik hónap is mínuszos lehet, ami “magyarázatot adhat a forint elmúlt hónapokban tapasztalt alakulására”.
Fókuszban az amerikai munkaerőpiac
Fontos adatok érkeznek csütörtökön és pénteken is az amerikai munkaerőpiacról, először az amerikai piacnyitás előtt az ADP foglalkoztatási adatra fókuszálhatnak a befektetők. Pénteken pedig az NFP foglalkoztatottság változása, illetve a munkanélküliségi ráta alakíthatja a befektetői hangulatot – írta a K&H Értékpapír.
Szerdán tették közzé a betöltetlen állások számát, ami a várt 8,1 millió helyett csupán 7,7 millió darab üres pozíciót mutatott júliusban. Ez is jelzi tehát, hogy kezd enyhülni a munkaerőpiac feszessége. Az adat közzétételét követően tovább nőttek a kamatvágási várakozások, ami a kötvényhozamok csökkenését eredményezte – magyarázta a brókercég.
Tőkét emelne a Masterplast
A Masterplast bejelentette, hogy egy közgyűlési határozat felhatalmazása alapján megkezdi alaptőkéje pénzbeli felemelésének előkészítését, ennek keretében “iparági szereplőkkel előzetes megbeszéléseket fog kezdeményezni”. A kibocsátani tervezett új törzsrészvényeket zárt körben, legfeljebb 149 személy számára kívánja felajánlani.
Cél olyan “szektoron belüli, nemzetközi tapasztalatokkal rendelkező, globális gondolkodású, jelentős stratégiai befektető” bevonása is, aki hosszútávú tulajdonosként illeszkedik a társaság terveihez. Az előkészítés eredményessége esetén az alaptőke-emelésről az igazgatótanács év végéig dönt.
Bejelentették azt is, hogy elindítják a Hungarocell Felújítási Programot, amely keretén belül a lakosság olcsón vehet szigetelőanyagot.
Négy éve nem láttunk ilyet
A BofA Securities szerint ügyfelei nettó eladók voltak az amerikai részvényekből augusztus utolsó hetében, 8,0 milliárd dolláros kiáramlással, ami a legnagyobb heti mínuszt jelenti 2020 vége óta “a gazdasági bizonytalanság közepette” – ismertette az Investing.com. Az ügyfelek mind az egyes részvényeket, mind a tőzsdén kereskedett alapokat (ETF) adták, és ez a nagy, közepes és kis kapitalizációjú részvényeket egyaránt érintette.
Minden nagyobb ügyfélcsoport nettó eladó volt (a nagyvállalatok kivételével), már a második egymást követő héten – áll a jegyzetben. A technológiai szektorban május óta nem látott tőkekiáramlás látszott, főleg az Nvidia eredményeinek közzététele után. Az egészségügyben, az energiaszektorban és az iparban is komoly tőkekiáramlást figyeltek meg, a kommunikációs szolgáltatások voltak az egyetlen szektor, ahol beáramlást tapasztaltak, immár 22 héten keresztül.
Új infók a Trump-féle kriptós vállalkozásról
A Trump-család által már egy ideje “hájpolt” (népszerűsített, reklámozott) World Liberty Financial (WLFI) nevű kriptovaluta-vállalkozás Telegram-csatornáján megjelent egy közlemény, amelyből kiderül, hogy “nem egy szokványos, ellenséges Aave-elágazásról” (“fork”, klón) lesz szó, és együttműködnek az Aave-val a fejlesztésben. Ezen kívül állításuk szerint a világ vezető blokklánc-biztonságtechnikai cégeivel is dolgoznak (“Zokyo, Fuzzland, Peckshield, BlockSecTeam” és továbbiak).
Az Aave a kritovaluták pénzügyi szektorának (DeFi, decentralizált pénzügyek) egyik zászlóshajója, egyfajta “kriptóbank”. Jelenleg a harmadik az összes DeFi-alkalmazás listáján, 11 milliárd dolláros lekötött tőkével. Működése egyszerű, a felhasználók kriptókat helyezhetnek el alacsonyabb kamatra, és vehetnek kölcsönbe magasabb kamatra. A két kamat közötti különbség a ház (a protokoll) haszna. Hitelt azonban csak megfelelő nagyságú zálog, kriptovaluta-letét ellenében nyújtanak, és ha a biztosíték értéke túl alacsonyra süllyed, kényszerértékesítés (likvidálás) következik.
Tegyük újra naggyá a DeFit és Amerikát
Küldetésünk kristálytiszta: a kriptó és Amerika naggyá tétele a stabilérmék és a decentralizált pénzügyek tömeges elterjedésének ösztönzésével – hangzik az üzenet politikai része.
Hisszük, hogy a DeFi a jövő, és elkötelezettek vagyunk amellett, hogy mindenki számára elérhetővé és biztonságossá tegyük.
Azt szeretnék, ha az USA-ban lekötött stabilérmék (a dollárhoz kötött, stabil árfolyamú kriptovaluták) maradnának “a világ elszámolási rétege a következő száz évben”. A dollárt “most külföldi nemzetállamok támadják”, de az amerikai stabilérmék világméretű elterjesztésével biztosítanák, hogy a dollár dominanciája továbbra is fennmaradjon, “biztosítva Amerika pénzügyi vezető szerepét és befolyását a globális színtéren”. “Tegyük újra naggyá a DeFit és Amerikát” – hangzik az új szlogen.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.