A részvénypiacokat továbbra is sok tényező nyomasztja, mint a járvány, a lezárások, az infláció, a kamatemelési várakozások. Európában ma zöldben nyitottak a tőzsdék, de a szerény pluszok késő délelőttre elolvadtak és mínuszba fordultak. A német tőzsdemutató 0,4, a francia 0,2 százalékkal süllyed, a brit pedig minimális pluszban van.
Az amerikai technológiai részvények tegnap is szenvedtek, csak az ipari részvények Dow Jones indexe tudott emelkedni. A határidős amerikai indexek ma megint 0,2-0,4 százalékos mínuszban vannak. A héten sok makroadat esedékes az USA-ban, holnap viszont a Hálaadás miatt szünnap van, így ma torlódnak, sokféle szám közzététele várható. (Pénteken pedig csak fél napos kereskedés lesz és Fekete Péntek.)
Itthon a BUX index viszont remekel, két százalékos pluszban van, miután az utóbbi napokban feltűnően alulteljesítő OTP 3,3 százalékkal emelkedik. Eközben a Mol 0,1 százalékkal süllyed, a Richter pedig 0,5 százalékkal megy fel.
Miért tért magához az OTP?
Egyes feltételezések, pletykák szerint a piac attól félt, hogy a magyar bankszektor zászlóshajója is kap valamilyen, különadóval felérő terhet a nyakába a választások előtt, mint a Mol a benzinár-korlátozással. Ma azonban kijött egy ajánlásszerű körlevél az MNB-től, amely “elvárja”, hogy a bankok fizetéskönnyítő programokat dolgozzanak ki a moratóriumból kikerült, törlesztési nehézségekkel küzdő ügyfeleknek.
Ez nem tűnik jelentős hatású intézkedésnek, ami megkönnyebbüléssel tölthette el az OTP-részvényeseket.
Stabilizálódott a forint, 370 alatt az euró
Tegnap pár fillér híján 372 forint is volt egy euró ára, késő délután azonban sokat javult a helyzet és visszatért 370 közelébe az árfolyam. Ma pedig még erősebb, pontosabban kevésbé gyenge fizetőeszközünk, az árfolyam 368,70. De reggel rövid ideig volt 367,20 is.
A hosszabb lejáratú állampapírhozamok tovább emelkedtek a heti állampapír-aukción, holnap pedig az egyhetes betéti tenderre lesz érdemes figyelni a forint kapcsán. A piac további emelést áraz az egyhetes betéti kamatokban – írta az Erste Befektetési.
A következő támasz az euró-forint árfolyamban 368,5 forintnál látszik az Equilor Befektetési Zrt. reggeli írása szerint.
A 366,82 forintnál található, 138,2 százalékos Fibo-szinttel próbálkozhat a jegyzés. Holnap 11:50-kor az egy hetes betéti kamat emelése lehet sorsdöntő a rövid távú mozgásokat tekintve.
Csekély a javulás a török szabadságharcban
A török eszközök a tegnapi zuhanás után – amit az elnök harcias, pénzügyi szabadságharcról szóló szavai váltottak ki – ma kissé konszolidálódnak. Két százalékos pluszban van a líra és a török részvényeket euróban jegyző alap (ITKY) egyaránt.
Nem jó a német menedzserek kedve
A német IFO üzleti hangulatindex 96,5 pont lett az októberi 97,7 pont után, ötödik hónapja esett és egyben ez január óta a legalacsonyabb érték. Ám az elemzők sem vártak ennél sokkal jobbat, 96,6 pontot becsültek az N-Tv.de szerint. A portál azt írja, az euró gyengülése viszont ennek a mutatónak köszönhető, a közös európai valuta éves mélypontjára ért. A dollárral szemben már csak 1,12.
Dehogyis lesz átmeneti az infláció
Az infláció miatt aggódnak a tőzsdék – olvashatjuk nap mind nap. Egyre kevésbé tűnnek átmenetinek az inflációt emelő tényezők az Erste Befektetési Zrt. mai kommentárja alapján. Még az EKB alelnöke, Luis de Guindos is így nyilatkozott. De valójában csak a bizonytalanság a biztos:
A brit jegybank valószínűleg nem fog erős iránymutatást adni a piacoknak a jövőbeli kamatpályát illetően. Sőt, Andrew Bailey jegybankelnök még azt is elképzelhetőnek tartja, hogy egyáltalán nem fognak semmilyen iránymutatást adni. A helyzet jól mutatja, hogy mennyire bizonytalan a gazdasági környezet, és mennyire nehéz hiteles előrejelzést adni – írja a brókercég.
Musk ismét eladott
Pár nap szünet után Elon Musk ismét Tesla-részvényeket adott el, ezúttal 1,05 milliárd dollár értékben – írja a KBC Equitas.
Így az elmúlt időszakban összesen már közel tízmilliárd dollár értékben értékesített részvényeket a Tesla vezére. Zárásig több mint négy százalékot esett a Tesla árfolyama tegnap.
Végkiárusítás: India betiltja a kriptókat
Az indiai állam mégis betiltja a kriptodevizákat, valószínűleg annak kapcsán, hogy nemsokára bevezetik az ország jegybankjának digitális fizetőeszközét (CBDC-jét). Egy kiskaput nyitva hagynak, amely szerint legálisak maradhatnak azok a kriptodevizák, amelyekre külön engedélyt adnak ki.
A Bloomberg szerint az indiai kriptodeviza-piacokon most alacsony árakon igyekeznek sokan megszabadulni befektetésüktől, ami jó arbitrázs-lehetőséget is kínál. Viszont az áresés nem terjedt át a világpiacra, ahol ma pár százalékos pluszban van a bitcoin és az ether (57 ezer, illetve 4300 dollár körül).
Damoklész kardja a bitcoin felett
A múlt hét egyébként hónapok óta a legrosszabb volt a bitcoin számára, amit többek között amerikai törvénykezési, adóztatási kérdésekkel és a Mt Gox felszámolásával magyaráznak. Az utóbbi egy japán kriptotőzsde volt, amelynek végelszámolása 2014 februárja óta folyik. Jelentős mennyiségű bitcoint megtaláltak, ezeket az eredeti tulajdonosoknak pár héten belül végre kioszthatják. Ez növekvő kínálati nyomást jelenthet az első számú kriptodeviza piacán.
Már forognak az új AutoWallis-részvények
Mától forognak a Budapesti Értéktőzsde Prémium kategóriájában az AutoWallis új részvényei – közölte a Budapesti Értéktőzsde (BÉT). Szerintük 2017 óta ez volt az első részvényjegyzés a BÉT szabályozott piacán, és több mint tíz éve nem volt ilyen méretű lakossági részvényjegyzés a magyar parketten.
A november 9-én zárult részvényjegyzés során az előzetes 6-8 milliárdos tervhez képest több mint 17 milliárd forint összegű jegyzési igényt adtak le a befektetők. A tőzsde autós vállalata végül 10 milliárd forintért bocsátott ki részvényeket a jegyzés előtt meghirdetett ársáv felső harmadában található 117 forintos árfolyamon.
A részvény ma 120 forint, szerény pluszban van, míg az utóbbi öt napban 119 és 124 között mozgott.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.