Nem találják az irányt az európai tőzsdeindexek, a német mutató ugyan 0,4 százalékkal emelkedik, de a brit ugyanennyivel esik, a francia pedig stagnál. A tegnapi szép emelkedés után az S&P 500 amerikai index határidős értéke 0,8, a Nasdaq indexé pedig 1,5 százalékkal van lejjebb. Valamivel kevesebbel, mint amennyit tegnap nyertek.
Tegnap az amerikai részvénypiac nagyon szép emelkedése részben a gyorsjelentések előtti várakozások miatt, részben pedig a kötvényhozamok esése következtében történhetett. A hozamok pedig azért süllyedtek, mert az amerikai gazdaságból (PMI, lakásárak) elég rossz adatok érkeztek. Egy komolyabb recesszió pedig a Fed-et a kamatemelések lassítására késztetheti, legalábbis ezt remélik.
A BUX indexet hol kisebb pluszban, hol mínuszban látjuk, most éppen 0,2 százalékkal esik. Az OTP még meg tudott egy kis, 0,1 százalékos nyereséget őrizni, a Telekom pedig 1,6 százalékos emelkedéssel a nap egyik nyertese. A Richter azonban 0,7, a Mol 0,3 százalékkal veszít értékéből.
Emelkedik a gázár? Attól függ, melyik
A legközelebbi európai földgázár-határidő ma mintegy két euróval emelkedett, és ismét elérte a 100 eurót. Ijedtségre azonban semmi ok, mert egyrészt augusztusban 345 euró is volt az árfolyam. Másrészt a legközelebbi, novemberi határidő pár nap múlva kifut, lényeges forgalom már nem sokáig fog rajta történni. Lásd:
A következő, decemberi határidő viszont ma másfél euróval 131,60 euróra süllyedt. A kőolaj tegnap délután óta lassan emelkedik, a Brent ma már 92, tegnap délelőtt csak 90 dollár volt.
Lassan fullon a gáztárolók
Szépen telnek az európai gáztárolók és egyre több közelíti meg a teljes töltöttség állapotát – írja az Erste Befektetési Zrt. A viszonylag kisebb brit és belga tároló mellett mostanra a portugál gáztároló is elérte a 100 százalékos szintet. A dán és a francia 99 százalék fölött van.
Főként az utóbbi a lényeges, hiszen a francia tároló Európában a harmadik legnagyobb a német és az olasz után. Az EU tárolóinak töltöttsége 93,6 százalék, ami öt százalékponttal magasabb, mint az öt éves átlag.
A rövid határidős gázárak még nagyobbat estek a tárolók magas telítettsége miatt – tették hozzá.
A dollár segíti a forintot, nem az MNB
Már pár fillérrel 410 alatt jár az euró, mintegy négy forinttal van a tegnap esti, délutáni értékek alatt. A tegnapi kamatdöntő MNB-ülésen a papírforma szerint nem változtattak a kondíciókon – azt megtették másfél héttel korábban –, de az utána következő sajtótájékoztatót nem fogadta osztatlan siker. Az inflációval kapcsolatos nyilatkozatok inkább gyengítették a forintot kedden.
Ma viszont jelentős mértékben, 0,9 százalékkal gyengül az USA dollár a főbb devizákkal szemben a DX dollárindex alapján. Az euróval szembeni keresztárfolyam átlépte a paritást, azaz az 1,00-át, most 1,0046. Erre október eleje óta nem volt példa. A gyengébb dollár alapvetően jó a feltörekvő piaci devizáknak, a forintnak.
Nagyot estek a magyar állampapírhozamok
Tegnap az MNB kamatdöntése nyomán jelentősen, egyes futamidőkre 40-50 bázisponttal is estek a hazai állampapír-piaci referenciahozamok. A legnagyobb mértékben a hat hónapos (12,82 százalékra) és a tíz éves (10,06 százalékra). Ez azzal lehet összefüggésben, hogy az MNB megerősítette: azokat az alternatív pénzpiaci eszközöket, amelyeket október közepén bevezettek, addig tartják fenn, amíg szükséges.
Kiemelkedő számokat várnak a Moltól
A harmadik negyedévben a második negyedévhez képest is kedvező külső környezeti hatások befolyásolhatták a Mol eredményét, és az adóhatásokat figyelembe véve is erős negyedévet zárhatott a cég a KBC Equitas várakozásai szerint. Változatlanul a még mindig magas olajárak, és az ugyan szintén csak kisebb mértékben szűkülő Brent-Ural spread segíthette az eredményt.
A vállalat gyorsjelentése november 4-én fog érkezni. Ha pozitív lesz, az árfolyamot is segíthetné, amely mostanában nem szerepelt jól – tették hozzá.
Eladhatja ingatlanát a Rába
A Rába október 25-i rendkívüli közgyűlése felhatalmazta a társaságot, hogy egyik ingatlanát minimum nettó 557 millió forintos áron árverés útján értékesítse. Ez az MNV Zrt. által működtetett Elektronikus Aukciós Rendszeren keresztül történik majd.
A Rába Nyrt. stratégiai terveiben több éve szerepel az Écs község külterületén található, tanpálya megnevezésű Rábaring ingatlan (vagy tesztpálya) értékesítése – írták a közgyűlési előterjesztésben.
Már szeptemberben felment a Rába-részvény
A területrészen a vállalat és leányvállalatai tevékenységet nem folytatnak. Az összesen kicsit több mint egymillió négyzetméter területű ingatlant a számviteli nyilvántartásokban amortizált bekerülési értéken tartják nyilván az IFRS szerinti ingatlanok között, amelynek összértéke 117 millió forint.
A Rába-részvény árfolyama sem ma, sem tegnap nem reagált különösebben a hírre. Viszont szeptember 23-án, a közgyűlési meghívó közzétételekor már felugrott 1165 forintról 1380-ra.
Vegyes gyorsjelentések érkeztek
Tegnap az eheti amerikai gyorsjelentés-dömping előtti várakozásokkal is magyarázták, hogy a tőzsdék felmentek. Olyan nagyágyúk jelentései érkeztek többek között, mint a Microsoft, Spotify, Alphabet vagy a Visa, a hagyományos szektorokból pedig a General Motors és a General Electric. A jelentések azonban többnyire csalódást okoztak, illetve nem érdekett pozitív meglepetés. Ennek tudható be, hogy ma az amerikai határidős indexek jelentős mínuszban vannak.
Ma többek között a Meta Platforms (Facebook), a Bristol-Myers Squibb és a Boeing jelentésére figyelnek. Nemsokára lezárulhat a Twitter felvásárlása is, mert Elon Musk átadta a kötelezettség-vállalásával kapcsolatos dokumentumokat.
Száguldanak a kriptók
Tegnap nagyjából az amerikai részvénypiaccal, a technológiai papírokkal együtt megindult a bitcoin és az ether is, de ma, amikor a részvénypiac már leült, a kriptók ütemesen tovább emelkednek. A bitcoin hét százalékkal 20 650 dollárra, az ether 14 százalékkal 1535-re jutott eddig. A bitcoin előtte napokig egy kevéssel 19 ezer felett, az ether pedig 1300 dollár körül szenvedett.
Nagy hír nem jött a szektorból, de sok kicsi igen. Például Elon Musk Twitter-felvásárlásába a Binance kriptotőzsde is beszállhat. Egyébként logikus módon, mert a Twitter a kriptovilág egyik fő információs csatornája (a Discord mellett). A kriptós részét már szimplán csak CT (Crypto Twitter) néven emlegetik.
Áru vagy részvény a kriptó?
Az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC, Securities and Exchange Commission) és az árutőzsdei felügyelet (CFTC, Commodity Futures Trading Commission) közötti, a kriptók ellenőrzéséért folyó harcban most a CFTC vezetője, Rostin Behnam lépett. Újra kijelentette, hogy a bitcoin és az ether árupiaci termék. Ez jó lenne a szektornak, a SEC keményebb, hátrányosabb szabályokat szorgalmaz.
Meglepetés a Deutsche Banktól
A romló gazdasági helyzet ellenére a Deutsche Bank sokakat meglepő módon szép nyereséget ért el a harmadik negyedévben, felülmúlva az elemzők átlagos várakozásait. Ez adózás előtt mintegy 1,6 milliárd euró volt, csaknem háromszor annyi, mint egy évvel korábban. Egyben ez volt 2006 óta a legmagasabb adózás előtti nyereség a harmadik negyedévben. A részvényesekre jutó eredmény bő 1,1 milliárd euró.
Christian Sewing vezérigazgató ezért úgy látja, hogy az intézmény “teljesen jó úton halad” az idei célok eléréséhez – írta az N-Tv.de. Az igazgató továbbra is nyolc százalékos sajáttőke-arányos hozamot vár, amit az elemzők korábban irreálisnak tartottak.
Vásárolt a 4iG
A 4iG Nyrt. október 25-én 120 ezer darab saját részvényt vásárolt 684,0782 forintos átlagáron a Budapesti Értéktőzsdén, az Equilor Befektetési Zrt. mint befektetési szolgáltató közreműködésével. Így a 4iG tulajdonában lévő sajátrészvény-állomány 0,43 százalék.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.