A tavaszi találkozó (EPA/STR) |
Harmadik napja eseget a kőolaj árfolyama, pedig ennek a hétnek a nagy eseménye az OPEC találkozója lesz. De a süllyedés egyelőre csak szolid, inkább kivárás jellemzi a piacot. Egy évvel ezelőtt jól megdobta az olaj árát az akkori kitermelés-korlátozási megállapodás, majd az első félévben annak a meghosszabbítása is.
Jót tett az árnak az utóbbi időben, hogy az amerikai termelés nem nőtt meg túlzottan a magasabb olajárak következtében annyira, mint sokan várták. Az USA olajkútjai számának növekedése hónapokkal ezelőtt leállt. A feszült közel-keleti helyzet, főleg a szaúdi-iráni ellentét, a szaúdi trónörökös meredek lépései is közrejátszottak, hogy az olaj ára az utóbbi időben két éves csúcs körül ingadozott.
Mi lehet meglepetés?
Mit lehet várni az OPEC-től? Azt már megszellőztették, hogy a kitermelés-korlátozást újabb kilenc hónappal meghosszabbítják, így az meglepetést nem okozna. Váratlannak az számítana, ha ennél rövidebb, vagy hosszabb időre szóló korlátozást fogadnának el. Vagy pedig változna a szereplők köre, például be lehetne vonni Líbiát, Nigériát, esetleg kimaradna valaki az eddig szereplők közül.
Az energiacár
Ám az OPEC-en kívül álló Oroszország, az egyik legnagyobb szereplő még nem fedte fel teljesen a lapjait. Az Oilprice.com szerint igazából rajta, illetve Vlagyimir Putyin elnökön áll vagy bukik a kitermelési megállapodás, egy elemzőt idézve (RBC Capital) egyenesen a “világ energiacárjának” nevezik. Oroszország az amerikai termelőkkel együtt a mérleg nyelveként működik, rugalmas kiegyenlítőként a termelés és kereslet közötti egyensúly kiegyensúlyozásáért felelős.
A cikk nem kevesebbet állít, mint hogy Oroszország már nem érdekelt annyira a magasabb olajárban, mint korábban, sőt számos előnye származhat az ellenkezőjéből. Az alacsonyabb olajár elriasztja az amerikai palaolaj-termelőket tevékenységük bővítésétől. Az alacsonyabb ár gyengébb rubelt is jelent, ami Oroszországnak az export ösztönzése miatt nagyon kedvező.
Túlságosan egy oldalon a spekulánsok
Harmadszor, az orosz gazdaság meglepően rugalmasan volt képes alkalmazkodni az alacsonyabb olajárhoz. Ha Oroszország bele is megy az újabb kilenc hónapos kitermelési korlátozásba, lehet, hogy külön feltételeket fog szabni, amikhez a többi termelő kénytelen lesz alkalmazkodni.
Egy másik cikk a Goldman Sachs szakértőit idézi, akik szerint az olajár évek óta nem látott magas szinten van, ami kétségessé teszi, kell-e kitermelési korlátozás. A spekulatív szereplők, mint hedge fund-ok jelentős long (vételi, emelkedésre játszó) pozíciót halmoztak fel az olajpiacon, ami, ha leépítik, hirtelen árzuhanáshoz vezethet. (Ilyesmit láttunk tavasszal-nyár elején többször is – a szerk.) Ezt mutatja a COT adatai alapján két grafikonunk is.
Ki kell belőle végre hátrálni
A Goldman szerint a különböző lejáratú határidős árak struktúrájából is az következik, hogy a piac már beárazott egy kilenc hónapos hosszabbítást. Nő a valószínűsége annak, hogy meglepetés éri a piacot. Ők is említik, hogy Oroszországnak kevésbé van szüksége a megállapodásra, mint az OPEC-tagoknak. Ugyanakkor hirtelen árösszeomlást nem várnak.
Nem túl jól hangzik az olaj emelkedésére játszóknak az Bloomberg összefoglalója sem. Ebben azt írják, hogy az OPEC és Oroszország érdekei alapvetően megegyeznek, és inkább taktikai, mint stratégiai nézeteltéréseik vannak. Utána azonban arról értekeznek, hogy az oroszok erősen aggódnak az amerikai palaolaj-termelők esetleges aktivizálódása miatt. Ezért nem akarják túl szűkre szabni a kínálatot.
Két multi is figyelmeztet
Ez után pedig sűrűn emlegetik, hogy az OPEC-nek előbb-utóbb ki kell majd vonulnia a mesterséges kínálat-szűkítésből. (“Exit”-et kell csinálnia.)
A Bloomberg szerint a csütörtöki OPEC–tanácskozásra készülve a Citigroup és a Goldman Sachs Group is a kellemetlen meglepetések lehetőségére figyelmeztette a befektetőket.