A múlt heti torokszorító tőzsdei hullámvasút után, amit főleg az omikron-vírusvariáns és a Fed-elnök egyik beszéde okozott, ma szolidan indul a hét, Mikulás napján. Nagy raliról ugyan nem beszélhetünk, de határozott emelkedésről igen, a német, francia, brit vezető indexek 0,4-0,8 százalékkal mennek. Az USA határidős indexei a pénteki újabb csúnyaa esés után fél százalék körüli pluszban vannak.
Pedig rossz hír, hogy az omikron nagyon gyorsan terjed, erősen fertőző. Egyes adatok alapján viszont lehet, hogy az új vírusvariáns fertőzőképessége növekszik, de a megbetegítő képessége csökken. Ez nem feltétlenül lenne rossz a világ számára.
De túl nagy a bizonytalanság, nem biztos, hogy ez lesz az érvényes forgatókönyv. Még egy darabig biztosan a vírushírek rángatják a tőzsdéket, így akik év végi emelkedésben, “Mikulás-raliban” bíznak, azoknak ehelyett jöhet pár húzós hete, magas volatilitással.
Itthon a BUX index 0,6 százalékkal emelkedik, az OTP 1,0, a Mol 0,8, a Richter 0,2 százalékkal megy fel. A Telekom 0,7, a 4iG 0,8 százalékkal süllyed.
Ezért drágul ma az olaj
A forint nem maradt tartósan erősödő pályán a kamatemelési sorozat ellenére sem, most 364,0 az euró, de reggel 365,40 is volt.
Az olaj 2,5-3,0 százalékkal drágul, a réz fél százalékkal megy fel. Esik viszont az arany, az ezüst, a palládium. Az olajár-emelkedés közvetlen kiváltó oka lehet, hogy Szaúd-Arábia emelte az exportárait. De általánosságban a piacokon, a járvánnyal kapcsolatban csökkenő pesszimizmus is szerepet játszhat.
Az egyik húzóerő ma a részvénypiacon is a nyersanyag-szektor, a bányavállalatok papírjai.
Bankot vett az OTP
Több mint három évvel ezelőtti piacra lépését követően ismét bankot vásárol az OTP Bank Albániában. Az Alpha Bank Albánia akvizíciójával a mérlegfőösszeg szerint ötödik, ügyfélhitel-állomány alapján pedig a második legnagyobb piaci szereplővé válhat az OTP az országban. A vételár 55 millió euró – közölte a magyar pénzintézet. Részletek:
Jó úton járunk vírusfronton?
Az omikron kapcsán különböző hírek jöttek, amik jó irányba mutatnak – írja az Erste Befektetési reggeli összefoglalója. A WHO szerint még nem volt halálos áldozata az új vírusnak, pedig körülbelül háromszor olyan gyorsan terjed, mint a delta verzió.
Ez újra megerősíti azt a lehetőséget, hogy ez a variáns hozza el a járvány végét, de persze még kell egy-két hét, hogy ez be is bizonyosodjon. Ennek a mutációnak egyébként az az érdekessége, hogy mintegy 1,5 éve lekerült a főágról, elment nyaralni az állatokba (macska, oroszlán és hasonlók), aztán visszaugrott az emberre, s így újra feltűnt a radaron.
Didi, Evergrande, Alibaba, Softbank a veszteslistán
A Didi részvényei azért esnek nagyot az ázsiai piacon, mert megkezdte az USA részvénypiacáról való kivonulást. A csőd szélén táncoló Evergrande is újabb fontos határidő előtt áll ma, és közzétette, nem biztos, hogy tud fizetni. Így részvénye 15 százalékkal tovább zuhant. Az Alibaba a konszern átszervezését jelentette be, amit a befektetők egy része túl korainak talál.
A Softbank papírja pedig azért zuhan, mert sok nagyobb részesedése is esik, mint az említett Alibaba és a Didi – írja a német N-Tv.de.
Fájóan pesszimista, de reális forgatókönyv
Egy esetleges tavaszi nagy lezárás lehetőségéről és annak súlyos gazdasági hatásairól ír Zsiday Viktor alapkezelő blogján. A rendelkezésre álló kevés információ alapján úgy véli, hogy az új omikron-variáns gyorsabban terjed, részben kikerüli a korábbi immunizálódást, és nem okoz kevesebb súlyos megbetegedést sem, mint a régebbiek. Ráadásul új oltás sem várható nyár előtt.
Ha (és ez egy óriási ismeretlen) az oltottságot erősebben kikerüli, mint a delta, akkor semmilyen más eszközünk nem marad ellene, mint a totális lezárás á lá 2020 tavasz. A lezárás komoly lassulást, sőt recessziót okozhat, de a már most látható infláció miatt a korábbihoz hasonló extrém monetáris és fiskális stimulusra nem számíthatunk.
Mindez pedig nagyon rossz a gazdaságnak és a részvénypiacnak, ezért a szakember inkább nem vállal most jelentős részvénypozíciókat.
Nagy esés a kriptodeviza-piacon
Szombat reggel nagyot estek a kriptoedvizák a bitcoinnal együtt, amelynek mélypontja 45 ezer dollárnál volt (az etheré 3610-nél). Innét felpattanás jött ugyan, de nem a korábbi szintre, jelenleg is csak 47 800 és 3990 dollárba kerülnek. Az alternatív kriptodevizák sokkal jobban megszenvedték az esést. Az egy hét alatt bekövetkezett változásokat az első húsz legnagyobb kapitalizációjú kriptónál a következő ábra mutatja.
Mire fel ez a nagy zuhanás?
A magyarázatok között sok tényező szerepel, ilyen az általános tőkepiaci bizonytalanság, az omikron-variáns veszélyei, a Fed várható szigorúsága Jeromel Powell múlt heti beszéde után. De az amerikai hatóságok és törvényhozók fokozott érdeklődése a kriptodeviza-szektor iránt szintén sokakat aggaszt.
Már az esések után derült ki, hogy egy Bitmart nevű kriptodeviza-tőzsdéről hackerek közel 200 millió dollárt loptak el. Szingapúrban pedig a Bitget nevű tőzsdét függesztették fel a hatóságok.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.