Tegnap is új indexcsúcsok jöttek az USA-ban, főleg a hagyományos iparágak mentek jól, a tech-szektor kissé lemaradó volt. Rossz hatással lehetett rá, hogy egy Elon Musk-nyilatkozat nyomán süllyedt a Tesla. A DAX is közel járt korábbi csúcsához.
Ma viszont kicsik a változások, kivárás érezhető a Fed ülésének este esedékes befejezése előtt. Jó Lufthansa- és BMW-jelentések érkeztek a németeknél. A német, francia, brit indexek mégis 1-2 ezrelékkel süllyednek, az amerikai határidős indexek is hasonlóan határozatlanok. Reggel Ázsiában azonban még valamivel nagyobb, fél százalék körüli mínuszok uralták a képet.
Nálunk a BUX index 0,3 százalékkal emelkedik. Az OTP épp most süllyedt le 18 600 forint, a tegnapi záróár alá, pedig a pozitív tartományban nyitott. A Mol 1,5, a Richter 0,4, a Telekom 0,9 százalékkal megy fel.
Erősödő forint, eső olaj
A forint erősödget, miután még tegnap újra 360 alá süllyedt az euró, ma pedig még tovább ment, 359 az ára. A lengyel jegybank ma ülést tart, ahol kamatemelés várható, de annak mértéke bizonytalan. Ez a zloty árfolyamán keresztül a forintra is hathat.
Az olaj ára az eheti OPEC-ülés előtt két százalékkal esik. Ennek oka lehet, hogy a szervezet nem tervezi a kínálat bővítését. De az is, hogy egyre több a gazdasági növekedéssel kapcsolatos kétely a világgazdaságban.
Jönnek a magyar nagyágyúk is
Pénteken hajnalban teszi közzé harmadik negyedéves eredményeit az OTP és a Mol. A KBC Equitas mindkét cégre optimista:
- A bankcsoporttól erős eredményeket várunk, mivel várakozásaink szerint alacsony szinten lehet a céltartalékolás. Miközben a hitelezési trendek erősek maradtak a harmadik negyedévben, és a kamatmarzsok csökkenése is megállhatott.
- A Molnál rendkívül erős számok jöhetnek. Az olajárak kedvezően alakultak, és a marzsok is erősek maradhattak, miközben az üzemanyag-kereslet nagyot emelkedett. Jó úton járhat az éves célkitűzések teljesítéséhez, és akár az előrejelzés megemelése is elképzelhető.
A Mol tegnapi emelkedésének az is lehetett az oka, hogy közzétették a finomítói marzsot és egyéb, a gazdálkodási környezetről szóló adatokat.
OTP-céláremelés érkezett
A Concorde elemzője 15 500 forintról 20 200 forintra emelte az OTP részvényére vonatkozó célárát. Az ajánlást viszont vételről az egy fokkal mérsékeltebb felhalmozásra módosította. A célárak átlaga így jelenleg 20 686 forint – írta a KBC Equitas.
Mi várható ma a Fed-től?
A Fed ma végződő ülésétől azt várják, hogy a pandémia kezdete óta először csökkenteni fogja gazdaságélénkítő programját, és havonta 15 milliárd dollárral visszaveszi eszközvásárlásait. Ez erősíthetné a dollárt és negatív hatással lehetne a részvénypiacokra.
Mivel azonban az utóbbi hetekben a szervezet kommunikációja már erről szólt, alaposan felkészítették rá a piacokat, heves reakcióra ez esetben nem kell számítani – írja az Investing.com. A befektetők inkább arra koncentrálnak majd, hogy vajon meddig tart a lazítás-szűkítési, normalizálási folyamat, és milyen üzemben zajlik majd le.
Új csúcson az ether, a solana
Az ether, az Ethereum-rendszer kriptodevizája, a második számú a bitcoin után új történelmi rekordot ért el ma hajnalban 4638,45 dolláron. A bitcoin viszont inkább stagnál 63 ezer körül. A solana új rekordja 231,81 dollár, és átmenetileg lekörözte a cardano-t (ADA), így az ötödik helyre lépett elő a rangsorban.
Az ether csúcsdöntését azzal hozzák összefüggésbe a sajtóban, hogy a CME amerikai árutőzsde – a már meglevő ether-kontraktusok után – kisebb, kisbefektető-barát “mikro-ethert” is bejelentett. Ezek az ügyletek egyenként 0,1 ethernek felelnek meg.
Lemaradtak a kriptotőzsdék?
A kriptodeviza-vállalkozások részvényei – főleg bányászok, kriptotőzsdék, fizetési szolgáltatók – az utóbbi hónapokban elmaradtak a bitcoin emelkedésétől – derül ki grafikonunkból. (Ezen három, ilyen részvényeket vásároló amerikai ETF-et hasonlítunk a bitcoinhoz, július óta.) Persze lehet az is, hogy a tavaszi kriptodeviza-őrületben szálltak el nagyon a szóban forgó részvényárak. Vagyis akkor mentek túl magasra, nem pedig most alacsonyak.
Nyakon csípték a puskázós céget
Egyetlen nap alatt 48 százalékot zuhant a Chegg nevű, oktatással, távoktatással, többek között vizsgákra való felkészítéssel foglalkozó cég a gyorsjelentése után, pedig nem is maradt el olyan drasztikusan az elemzői várakozásoktól. Amint a sajtóból kiderül, a sokáig a Wall Street üdvöskéjének számító cég a pandémia, a karantén miatt sokáig, közel másfél évig jó hónapokat élt át. De az utóbbi időben a piaca zsugorodik, és a növekedésnek nem látszanak a jelei, amint azt a menedzsment is elismerte.
Ráadásul a puskázást is megkönnyítő megoldásai miatt per folyik ellene, emiatt a potenciális cégérték nulla is lehet. Az esés okai közé tartozik, hogy a gyorsjelentés után nagy elemzőházak minősítették le a papírt, többek között a Morgan Stanley. (Forrás: Yahoo Finance, SeekingAlpha.) Az oktatási szektorra ható negatívum az is, hogy az USA-ban sok a szabad állás, így kevesebben hajlanak a továbbtanulásra – hangzott el a Jefferies elemzőjétől.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.