Az MNB tavaly ősszel növelte tízszeresére az ország aranytartalékait, az akkori piaci ár nagyjából 1220-1230 dollár volt. Az ár év végén emelkedni kezdett, majd egy igen gyors rali zajlott 1350 dollárig. Ez azonban már túl sok lehetett: beléptek az eladók, és múlt héten több zuhanó nap volt, pénteken különösen nagyot esett az ár, 1300 dollár alá. Rövid korrekciós kísérlet után ma ismét esik az ár, 1293 dollárt adnak egy unciáért.
Arany |
Az amerikai részvénypiacok közben remek formában vannak: a két fő index, az S&P 500 és a Nasdaq Composite egyaránt olyan magasan zárt, ahol október óta nem járt, amikor az abszolút csúcsot követő első esés után felpattant a piac. Ezzel a 10 éves emelkedő trend lényegében sértetlennek tekinthető. Mindebben szerepet játszhat, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed a tervezettnél előbb beszüntetheti az eszközvásárlási program során a piacra bocsátott pénz visszavonását, így egyelőre világ pénzügyi rendszerében maradhat a jegybankok által az elmúlt 6-7 évben kibocsátott extra likviditás.
Az emelkedés szerkezete is egészségesebb a tavalyinál: nem a korábban túlértékelt nagy internetes és technológiai cégek vezetik az emelkedést, hanem a részvények sokkal szélesebb körét veszik a befektetők.
Nasdaq Composite |
Kínában is zajlik az év elején indult emelkedés: a befektetők újra rákaptak a több éve elhanyagolt kínai részvénypiacra, a főbb indexek ma is egy százalék feletti mértékben emelkedtek, a Shanghai Composite index a több éve fontos szintként működő 3000 pontos szint felett zárt.
Európában is jó ahangulat, az indexek bő fél százalékkal emelkednek. A BUX 0,4 százalékkal emelkedik 40 350 pontig, a Mol 0,75 százalékkal van magasabban 3234 forinton. A Richter másfél százalékkal erősödik 5350 forintig, a Telekom szűk fél százalékkal emelkedik 470 forintig. A ksebbek közül a Plotinus említendő, a papír 5 százalékkal esik 18 500 forintig.