A Commerzbank hírlevele szerint még mindig a devizahitelek forintosításának megoldása állhat a mozgás mögött, bár az elmúlt napokban több más feltörekvő piaci deviza is erősödő mozgást mutat. A hozzánk egyik leginkább közel álló lengyel zloty forintárfolyama a Stooq.com alapján még nőtt is az utóbbi napokban, tehát a forint kissé gyengült a zlotyhoz képest. (72,30 környékéről 72,50 környékére.)
Mehetünk-e 302 forint alá?
A Fed várható kamatemelése helyezhet némi nyomást az árfolyamokra, de ennek időzítése még nem ismert pontosan, továbbá az EKB egyre lazább politikát jelentő lépései miatt növekvő likviditás és az esetleges „hozamvadászat” miatt egy darabig még támogató maradhat a külső környezet – folytatja a Commerzbank. A további erősödés útjában szerintük a 302-303-as szint állhat, illetve a rövid amerikai hét miatt a pozíciók zárása és az alacsonyabb likviditás okozhat kisebb korrekciót a héten.
Az euró/dollárt ismét Mario Draghi szavai mozgatták. Bejelentette, hogy elkezdődött az eszköz fedezetű értékpapírok (ABS) vásárlása, és utalást tett arra is, hogy ha ez sem lesz elég az infláció és a gazdaság felpörgetéséhez, akkor állampapírok vásárlásába is belekezdhet a központi bank. Ennek hatására az addig 1,2550-es szinten járó euró hirtelen gyengülni kezdett, és ma hajnalban már a következő ellenállási szintet jelentő 1,2350-es árfolyamnál is járt.
Tovább erősödhet a dollár
Az eszközvásárlások, az EKB keltette kereslet miatt a hozamok csökkenését okozhatják az euró alapú eszközöknél, ami keresletet támaszthat a nagyobb hozammal kecsegtető, más devizában denominált eszközök iránt. Ez nem feltétlenül csak a feltörekvő devizákat jelentheti, hanem a várhatóan hamarosan kamatot emelő Fed miatt a dollárt is. (Más elemzők a legutóbbi makroadatok alapján már kezdenek kételkedni abban, hogy a Fed egyhamar rászánná magát kamatemelésre, például Peter Schiff – a szerk.)
A Commerzbank elemzői szerint „a két nagy központi bank ellentétes irányú monetáris lépései miatt továbbra is, ha kisebb kitérőkkel kísérve is, a dollár erősödése lehet valószínűbb közép-hosszú távon is”.
Mi lesz veled, svájci frank?
Egyes piaci pletykák szerint nem csupán a legújabb választási felmérések adatai állnak a frank gyengülése mögött, hanem a jegybanknak is szerepe lehetett az elmúlt napok árfolyam alakulásában. Minél nagyobb az esélye, hogy elutasításra kerül az aranytartalékkal kapcsolatos kezdeményezés, annál több mozgástere marad az SNB-nek, hogy megvédje az 1,20-as minimumszintet, ami az elmúlt napok mozgásán is jól nyomon követhető. (A svájciak népszavazáson döntenek arról, hogy a devizatartalékok egy részét aranyba fektessék-e – a szerk.)
A Bloomberg szerint a jen hét éves mélypont környékére érkezett, miután a kínai jegybank váratlanul kamatot csökkentett. A lépést elemzők úgy értékelték, hogy a kínaiak erőteljesebb lépéseket tesznek a gazdaság fellendítése érdekében. Ez a kockázatosabb eszközök iránti keresletet növelheti. A dollár/jen 118,20 közelében járt legutóbb, múlt heti csúcsa 118,80 volt.