1p
A dollár árfolyama április vége óta csak egy utat ismer: mindig csak előre és egyre csak feljebb. Az euróval szemben 2010 augusztusa óta nem volt ennyire erős a „zöldhasú”. Márpedig amíg ez a szárnyalás eltart, addig nincs sok esély az aranyár emelkedésére. A mostani 1,26 alatti euró-dollár keresztárfolyam helyett legalább 1,30 fölé kéne visszatornásznia magát az eurónak ahhoz, hogy az unciánként 1 600 dollár feletti árszinteknek ismét realitása legyen.

Az aranypiac.hu tájékoztatása szerint miközben az egész világot maga alá temetik az adóssághegyek, csökken az arany és az ezüst ára. Az európai adósságválság egyre fenyegetőbb méreteket ölt, Görögország pedig apokaliptikus tempóban száguld a szakadék felé. A görög gazdaság persze önmagában véve súlytalan, de az euróövezet tagjaként már képes arra, hogy a többi tagországhoz fűződő szoros kötelékeken keresztül magával rántsa a mélybe az egész valutauniót.

Mitől is függ az arany árfolyama?

Az arany árfolyamát számos tényező befolyásolja, az államadósságok problémája csak egy a sok közül. Lehet boncolgatni az arany és az ezüst árfolyama közötti viszonyítási arányokat, a kitermelés költségeit, a jegybanki aranyvásárlások alakulását, a reálkamatokat és az inflációt, a technikai kereskedés mozgatórugóit, az aranyba fektető tőzsdén kereskedett alapok térnyerésének hatását, az ázsiai fogyasztók arany iránti igényét, az ékszeriparban megfigyelhető szezonalitásokat, a határidős kereskedés letéti díjainak vagy a törvényi és adózási szabályozások befolyását a spekulációra illetve a fizikai aranyvásárlásra, hangulati tényezőket, manipulatív céllal történő intervenciók lehetőségét és még nagyon sok minden más egyebet. Mindezek mellett még a dollár ereje is hangsúlyos befolyással bír a sárga nemesfém jegyzésére.

A dollár és az arany jellemzően együtt „tandemoznak”. Pedig náluk egyenlőtlenebb párost nehéz elképzelni. Az amerikai fizetőeszköz mögött „fedezetként” felhalmozott adósság ebben a pillanatban megközelíti a 16 billió dollárt, de az USA-dollár ennek ellenére nem veszít keresettségéből tartalék- és kereskedelmi devizaként. Emellett ott van az arany, amely véges földi előfordulása miatt, hosszútávú kincsképzőként és végső fizetőeszközként kitüntetett megbecsülésnek örvend világszerte.

Menekül a tőke az amerikai dollárba

Az aranypiac.hu tapasztalatai szerint ha a dollár árfolyama esik, akkor az aranyé emelkedik – legalábbis többnyire, és fordítva ez ugyanígy igaz. E két fizetőeszköz egymással való hagyományos kapcsolata immár hetek óta rányomja a bélyegét a nemesfém árfolyamának alakulására. Mivel az euró, amely a világ második számú tartalékdevizája, az eszkalálódó európai válság eredményeként éppen holtvágányra manőverezi magát, valósággal menekül a tőke az amerikai dollárba. A teljesen kiszámíthatatlan görög fejlemények és azok következményei miatt amúgy is a félelem az úr a piacokon. A részvényindexek nemzetközileg mélyrepülésben vannak, mivel a befektetők a kockázatokat csökkentve jelenleg inkább a lehető legnagyobb rugalmasságot biztosító likviditást választják és némi túlzással mindent adnak, ami csak pénzzé tehető. A dollár iránti kereslet tehát erős, így a „zöldhasú” felértékelődik, és ezt a nyersanyagok – köztük az arany is – mintegy tükörképként megszenvedik.

A kereskedelmi forgalommal súlyozott dollár index tavaly augusztusig csökkenő tendenciát mutatott. A dollár jegyzése egyre mélyebbre süllyedt a fontosabb devizákkal szemben, kivéve az akkor is éppen gyengélkedő eurót. Aztán a fokozatosan romló piaci hangulat közepette és az amerikai államháztartás adósságplafonjának megemelése körüli krimi békés végkimenetelével fordult a kocka. A dollár menedék szerepe ismét előtérbe került, és az index látványos emelkedésbe fordult. Ezzel egy időben kezdetét vette az aranyár korrekciója az akkoriban elért történelmi rekordszintekről. Aztán a tavalyi év vége felé megállt a dollár erősödése, így az idei első negyedévben az arany is visszakapaszkodott a történelmi magasságokba. Április vége óta azonban ismét egyértelműen felfelé vette az irányt az amerikai fizetőeszköz jegyzése, és ez újfent padlóra küldte a nemesfémet. Mindez az aranyár és a dollár index alakulását mutató grafikonon jól lekövethető.

A dollár index hosszútávú alakulása ugyanakkor változatlanul lefelé mutat. Az 1973 óta számított mutató jelenleg mérföldnyire van az egykori 150 pontos csúcsától, és egyhamar nem is fog visszatérni oda. Már a 90 pontos tartomány is a vágyálom kategóriájába tartozhat, de még ha meg is érkezne oda az index, a trend alapján legkésőbb abból a magasságból ismét lefelé fordulás lenne várható. Amennyiben azonban a dollár tejes egészében kihasználná a technikailag lehetséges emelkedési potenciálját, úgy kizárólag ez alapján szakadhatna az arany akár még 1.350-1.450 dollárig is tovább.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG