1p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az EU is csatlakozik az Amerika és Japán által a Kereskedelmi Világszervezethez benyújtandó új keresethez, amelyet Kína ellen, a ritkaföldfémek exportkorlátozása miatt indítanak. Az akciót az amerikai elnök jelenti be. Ezután Pekingnek 10 napja marad a válaszra és 60 napon belül tárgyalásokat kell kezdenie a keresetet benyújtó országokkal.

A kínai külügyi szóvivő azt közölte, hogy a ritkaföldfémekkel kapcsolatos kínai politika összhangban van a WTO szabályaival. Hozzátette: Pekingnek korlátoznia kell a környezeti károkat, és meg kell őriznie a ritka ásványianyag-forrásokat. 2011 első tizenegy hónapjában a kínai ritkaföldfémexport a megengedett kvóta 50 százalékát sem érte el. Ennek az export visszatartása mellett a világgazdasági lassulás is oka. A csökkenő kereslet miatt a ritkaföldfémek árai erősen visszaestek korábbi szárnyalásukhoz képest. Kína tavaly augusztusban jelentette be, hogy megbünteti azokat a ritkaföldfém-kitermelőket, amelyek figyelmen kívül hagyják a nemzeti kitermelési kvótát. Az ipari minisztérium tavaly augusztustól az év végéig ellenőrzéseket tartott az ágazatban, hogy visszaszorítsa az évi 40 ezer tonnára becsült illegális kitermelést. A minisztérium akkor azt közölte, hogy a kvótákat túllépő vagy a környezetszennyező kitermelési technológiát alkalmazó cégek kvótáit és kitermelési koncesszióit törlik.

A ritkaföldfémek a periódusos rendszer elemeinek egy sajátos csoportja. A lantanoidák 15 elemből álló csoportját a szkandiummal és az ittriummal és az kiegészítve együtt nevezik ritkaföldfémeknek. A ritkaföldfémek viszonylag nagy mennyiségben fordulnak elő a földkéregben: a cérium például a 25. leggyakoribb elem. Geokémiai tulajdonságaik miatt azonban általában elszórtan fordulnak elő, és ritkán találhatók meg koncentrált és gazdaságosan kitermelhető ritkaföldfém-ásvány formájában. Ezeknek az ásványoknak a ritkasága miatt kapták nevüket. A következő 17 kémiai elem tartozik a ritkaföldfémek közé (zárójelben a rendszám): szkanium, ittrium, lantán, cérium, prazeodímium, neodímium, prométium, szamárium, európium, gadolínium, terbium, diszporzium, holmium, erbium, túlium, itterbium, lutácium. Ezekkel csak néhány ETF-en keresztül lehet kereskedni. Ilyen a Market Vectors Rare Earth/Strategic Metals ETF, amely viszonylag széles spektrumú kereskedésre nyújt lehetőséget, elég alacsony költséggel. /Forrás: Wikipedia/

Kína tavaly a 2010. évinél 5,16 százalékkal magasabban, 93 ezer 800 tonnában határozta meg a kitermelhető ritkaföldfém kvótáját, a kivitelt azonban 11 százalékkal csökkentette 2010-hez képest, 14 ezer 446 tonnára. A könnyű ritkaföldfémek kitermelési kvótája 80 ezer 400 tonna, a közepes és nehéz ritkaföldfémeké pedig 13 ezer 400 tonna volt tavaly. Új ritkaföldfém-lelőhely feltárására és kitermelésére Kína nem ad ki engedélyt június 30-ig. Jelenleg 31 vállalatnak van kitermelési engedélye. Kína rendelkezik a világ ritkaföldfém-készletének 30 százalékával, de alacsony exportárai miatt a világ felhasználásnak 95-97 százalékát adja. A 17 ritkaföldfém nélkülözhetetlen a fejlett technológiát alkalmazó területeken, különösen a hadianyagok, fegyverek és hadiberendezések, rakéták gyártásánál, a hibrid járművekben és elektronikai berendezésekben használt akkumulátoroknál, sőt még a táblaszámítógépek előállításánál is.

A Világkereskedelmi Szervezet (WTO) fellebbezési tanácsa január végén erősítette meg a szervezet korábbi döntését, amely szerint Kína szabályellenesen járt el egyes nyersanyagok kivitelének korlátozásával. Kína gyakorlata ellen, amellyel kilenc nyersanyag exportját korlátozta, 2009-ben nyújtott be panaszt a WTO-nál az Egyesült Államok, az EU és Mexikó. A 2011 júliusában hozott döntés értelmében Kína a nyersanyagok exportjának korlátozásával megsértette a Világkereskedelmi Szervezettel szembeni  szerződéses kötelezettségeit. Kína megfellebbezte a döntést, a fellebbezési tanács azonban szinte teljes egészében helyben hagyta az eredeti határozatot. A WTO döntésének értelmében Kínának kilenc nyersanyag kiviteli vámját és kvótáját "kell összhangba hoznia a Világkereskedelmi Szervezettel szembeni kötelezettségeivel", illetve "fel kell hagynia azzal a gyakorlattal, hogy protekcionista eszközökkel támogatja hazai iparát a külföldi versenytársak kárára". A WTO januári döntése nem terjedt ki a kínai ritkaföldfémexportra, de precedensértékűnek tekinthető ennek későbbi rendezésében is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG