1p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kisebb a valószínűsége az IMF megállapodásnak, mint annak, hogy el sem kezdődnek a hivatalos tárgyalások – állítja a Société Générale, a nagy francia bankház fő stratégája, a feltörekvő piacok szakértője. Benoit Anne szerint a piacok túlértékelik az eddigi történéseket; ha májusig nem lesz előrelépés, akár 320 forintig is szállhat az euró árfolyama.

Benoit Anne az alapblog.hu–nak adott interjúban annak ellenére fenntartja az elemzői csapata által képviselt negatív véleményt, hogy időközben Fellegi Tamás Washingtonban tárgyal az IMF-nél, és az Európai Unió illetékesei már tanulmányozhatják a magyar kormány hivatalos válaszait az Unió által támasztott feltételek teljesítéséről. Anne elmondta: korábban is járt már Washingtonban a fő tisztségviselő, és korábban több hullámban jöttek a derűlátást tükröző nyilatkozatok - a piacok azonban túlértékelik ezeket.

A közép-európai térségre szakosodott vezető francia banki közgazdász úgy látja, hogy a piacok túlárazták a megállapodás lehetőségét az elmúlt időszakban. Hamarosan azonban megértik a szereplők, hogy valójában semmi egyéb nem történt, mint kommunikáció.

Ráadásul a nemzetközi befektetők jelentős része csak periférikusan, vagy egyáltalán nem ismeri azt a kardinális szerepet, amelyet az Európai Unió tölt be a témában - azt, hogy az IMF önmagában nem köthet semmiféle megállapodást a magyar kormánnyal, hogy a magyar hatóságoknak  mindenekelőtt az EU felé vannak kötelezettségei és csupán azok teljesítése után lehet érdemi tárgyalásokban és megállapodásban bízni.

Ha májusig sincs érdemi előrelépés, akkor az igen gyorsan 315-320 forintos eurót és a külföldiek kezében lévő magyar eszközök leépülését fogja eredményezni. Márpedig Benoit Anne szerint ennek nagy a valószínűsége: úgy véli, a magyar kormány nem lesz hajlandó alapvető fordulatra, nem fog beleegyezni például az egykulcsos adó eltörlésébe sem - márpedig Anne szerint ez egy alapvető feltétele az IMF-nek.

A SocGen elemzői három forgatókönyvben gondolkodnak. Az első, hogy igen, valóban létrejön a megállapodás, a magyar kormány képes meghozni a szükséges kompromisszumokat. A második, hogy beindulnak ugyan a tárgyalások, de nagyon döcögősen, időhúzásokkal telítetten, viszont időközben a nemzetközi piaci helyzet egyre javul, és elfelejtődnek e tárgyalások. A befektetőket az fogja érdekelni, hogy a magyarok jól megvannak-e esetleg az IMF nélkül is, hogy tudják-e magukat a piacról finanszírozni. A harmadik, hogy a „deal” egyáltalán nem jön létre, de még csak a hivatalos tárgyalások sem indulnak be, mert a magyar kormány nem hajlandó elfogadni a követeléseket, feltételeket. Anne az utóbbi forgatókönyvnek adja a legnagyobb esélyt.

A teljes interjút az alapblog.hu-n olvashatja.

Kétségek közt

Egyetért? Vitatkozna?

Szóljon hozzá - számít a véleménye!

Az ember a lelkét kiteszi azért, hogy ezt a nyavalyás megállapodást végre elkezdjük tárgyalni, éppen ezért furcsa, hogy mindig előkerül, hogy a kormány nem akar megállapodni az IMF-fel - ezt nemrég Martonyi János külügyminiszter mondta március végén azokra a hangokra reagálva, miszerint a kormány valójában csak játszik az IMF-fel, időt nyer, valójában nem akar aláírni semmit.

A hazai közgazdász-közösség gyakorlatilag egy emberként áll ki a nemzetközi szervezetekkel kötendő megállapodás mellett: Chikán Attila, Csányi Sándor, Szalma Csaba, Simor András - csak a legutóbbi időszakban ők adtak hangot annak a véleményüknek, hogy szükségünk van az IMF-re.

A kétkedőknek is jut időről időre muníció: Csaba László szerint már egyáltalán nem létkérdés Magyarország számára, hogy "védőhálót" szerezzen az IMF-től - ezt már a miniszterelnöknek is kifejtette. Az Államadósság Kezelő Központ vezetője egy devizakötvény-kibocsátás lehetőségét emlegette még a megállapodás elé időzítve - szakértők szerint ez akár azt az üzenetet is hordozhatja, hogy a Valutaalap helyett inkább saját erőből (igaz, drágábban) szeretné finanszírozni magát az ország.

A kormány igyekszik hűteni a kedélyeket: az NGM a megállapodás utánra időzítene devizakötvény-kibocsátást, Giró-Szász András kormányszóvivő is azt mondta: az IMF-fel folytatott tárgyalások kapcsán a magyar kormány nem gondolkodik "B" forgatókönyvben, szeretnének megállapodni a Nemzetközi Valutalappal egy biztonsági keretszerződésről, amely a piacoknak még nagyobb nyugalmat ad, az országkockázati felár és az állampapírok kamatszintje tovább mérséklődik és a nemzeti valuta árfolyama is moderáltabb lesz.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG