1p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Míg tegnap csak bemelegítettek, ma már keményen esni kezdtek a piacok szinte minden szegmensben. A tőzsdéken nagyon erős az eladói hullám. A hétvégi kínai bejelentés még mindig érezteti a hatását, de erősödik a félelem a csütörtöki görög kötvénycsere-programmal kapcsolatban is. Azt sem szabad elfelejteni, hogy az elmúlt hetekben nagy rali volt.

Egyre erősebb az eladói nyomás a piacokon. A befektetők szinte minden szegmensben igyekeznek szabadulni az eszközeiktől. A tőzsdék és a nyersanyag árak tovább szakadtak, a dollár hirtelen nagyot erősödött az euróval szemben. A feltörekvő piacok az erősödő kockázatkerülés miatt rosszul szerepelnek, ennek a levét issza a forint és a budapesti tőzsde is. Az eurót 294 – 295 forintnál jegyzik.

A nyugat-európai részvénypiacok jelentős 2 – 3 százalékos veszteséget mutatnak és eséssel nyitott a Wall Street is. A nyersanyag árak tovább szakadtak, az amerikai WTI könnyűolaj 105 dollárig esett, a Brent pedig 122 dollár alá.
Az arany piaca teljesen elhagyta magát, az unciánkénti jegyzés 1670 dollár zuhant.

Az esés hátterében gyakorlatilag három fő ok áll. A globális lassulástól való félelem, az európai (főleg a görög) aggodalmak és az elmúlt hetek emelkedésének korrekciója.

A világgazdaság lassulásával kapcsolatos aggodalmak akkor kaptak új erőre, amikor a hétvégén Kína hivatalosan is lefelé módosította az idei évre szóló gazdasági előrejelzéseit. A kínai GDP idén „mindössze” 7,5 százalék lesz a kormány várakozásai szerint, ami ugyan még mindig impozáns növekedést takar, viszont 2004-ben volt utoljára ilyen alacsony szinten. A bejelentés után nőtt azok száma akik úgy gondolják, hogy Kína egyszerűen túlhűtötte a gazdaságát és a földetérés inkább kemény lesz, mint puha. A kínai ingatlanpiaci buborék, a túlzott hitelezés és a kínai önkormányzatok magas eladósodottsága hónapok óta lóg a piacok feje fölött és a pesszimisták szerint ez lehet az, ami miatt akár újabb hosszú ideig tartó lejtmenet kezdődhet a piacokon.

A görögökkel kapcsolatban messze nem dőlhetünk hátra. Március 8-án lesz ugyanis a piacok által hosszú hónapok óta feszülten várt kötvénycsere-akció, ami az eddigi legnagyobb hasonló program lesz a történelemben, másrészt az EU mentőmechanizmusának is egyik fontos vizsgája. Az új aggodalmak középpontjában az a forgatókönyv áll, hogy a magánhitelezők kritikus mennyisége nemet fog mondani az adósság leírására, kényszerhelyzetbe hozva ezzel Görögországot és valószínűleg aktiválva ezzel az államcsőd esetére köthető CDS-biztosításokat. Ma ismét megrázta a piacokat egy komoly előrejelzés a görög ügyről. A Reuters értesülése szerint a Nemzetközi Pénzügyek Intézete által készített dokumentum ugyanis 1000 milliárd euróra taksálja azt a költséget, amibe az EU-nak Görögország megmentése kerül. Ebben állítólag benne van olyan 160 milliárd euró is, amit a bankok újratőkésítésére kell használni.

A harmadik ok az, hogy több piaci termék is jelentősen drágult az elmúlt hetekben. A New York-i tőzsde több indexe is a 2008-as válság kirobbanása előtti magasságokba került, az olaj ára szintén éves csúcson forog, az euró pedig annak ellenére erősödött folyamatosan a dollárral szemben, hogy a piacon egyértelműen az euróövezeti deviza gyengülésére játszó pozíciók vannak többségben. A kockázatvállalási hajlandóságot erősítette az EKB folyamatos likviditás-bővítése is, ami az olyan kockázatos devizáknak is segített az elmúlt hetekben mint a magyar forint. A görög és a kínai hír tehát bőven elég volt ahhoz, hogy elindítsa a negatív korrekciót. A nyomás elég erősnek tűnik és egyelőre nem látszik, hogy egy tartósabb kiigazítás kezdődött, vagy átmeneti a lejtmenet és a nyereség kivételi hullámot esetleg újabb stabil emelkedés követi.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG