Meddig dolgozik még a pénznyomda?
Egész délelőtt egyenletesen gyengült az euró és a forint, miután nyilvánosságra került: az amerikai Fednél egyre több döntéshozó véli úgy, lassan itt lenne az ideje a lazítás befejezésének. A QE-program vártnál hamarabbi leállításának lehetősége kisebb riadalmat okozott a befektetők körében.
A program hatásosságát a Fed is elismeri, de a hatalmasra duzzadt mérlegfőösszeg kezelésének már nagyok a költségei és a kockázatai is - ugyanakkor a Fed szerint az amerikai gazdaság kilábalása jobban alakul a vártnál. A dollár erősödését mindkét tényező okozhatja: ha a Fed tényleg szűkíti a likviditást, akkor a piacok óvatosabbá válhatnak, jobban meggondolják, hogy hova, mibe fektetnek, és a dollár, mint menedékdeviza szerepe felértékelődhet. A gyorsabb amerikai kilábalás és az eurózóna problémái már önmagában is dollárerősítő tényezők - írta elemzésében Bámli Károly, a Commerzbank Treasury sales munkatársa.
A várakozásoknak megfelel az adat - nincs baj az amerikai gazdasággal
A Fed korábban a munkanélküliség csökkenéséhez kötötte az irányváltást, ennek fényében fokozott várakozás övezte a mai, a munkaerőpiac állapotáról árulkodó makroadatokat.
A friss jelentés szerint 155 ezer új munkahely jött létre az amerikai gazdaságban (a mezőgazdaságon kívül) decemberben, a munkanélküliségi ráta pedig 7,8 százalékon maradt. Az adat megfelel a várakozásoknak - a Reuters elemzői konszenzusa 150 ezer, a Marketwatché 160 ezer volt. Ennek megfelelően egyelőre a piaci hatás sem jelentős: kis kiugrás után az EUR/USD lefordult, majd újra felfelé vette az irányt. A novemberi adatnál a decemberi valamivel gyengébb, viszont úgy látszik, hogy a fiscal cliff körüli bonyodalmak nem ütöttek túl nagyot a gazdasági növekedésen, az amerikai gazdaság összességében jó állapotban van.
EUR/USD Forrás: Privátbankár Dealbook |
A forint a délután 1 órakor elért 292 közeli napi csúcsról csordogál nagyon lassan lefelé, a jegyzés az adatközlés után 290,40 környékén járt.
EUR/HUF Forrás: Privátbankár Dealbook |